Žmogaus ir aplinkos dermė
Ar žmogus galėtų išgyventi be gamtos ir jos teikiamų dovanų? Iš tiesų žmogus yra gyvūnas, nors ir labai išsivystęs: vaikšto dviem kojomis, yra kultūringas, kalba ir mąsto. Tačiau mes, kaip ir kiti gyvūnai, esame gamtos dalis ir priklausome nuo jos teikiamų dovanų. Tai, kaip naudojamės gamtos turtais, gali daryti didelę įtaką aplinkai.
Gamtos komponentai, kuriuos žmogus naudoja savo reikmėms, vadinami gamtõs ištekliais. Tai naudingosios iškasenos, vanduo, klimatas, saulės ar vėjo energija, augalija, gyvūnija.
Naudingosios iškasenos – tai medžiagų sankaupos Žemės plutoje, kurias galime panaudoti įvairioms veikloms. Jos gali būti kietos, skystos arba dujinės (prisiminkite: būtent tokios yra medžiagų agregatinės būsenos). Geležis, auksas, nafta, gamtinės dujos – tai naudingosios iškasenos (6.1.1 pav.). Jos naudojamos pramonėje kaip kuras, mašinoms, įrankiams gaminti. Pavyzdžiui, plastikas taip pat gaminamas iš naudingųjų iškasenų: naftos, anglies, gamtinių dujų.
Kai kurie gamtos ištekliai yra riboti, arba išseñkantys, o kiti – neišseñkantys (6.1.2 pav.).
Neišseñkantys ištekliai, pavyzdžiui, krituliai, vėjo ir saulės energija (6.1.3 pav.), yra nesibaigiantys ir neriboti, o išseñkantys, pavyzdžiui, naudingosios iškasenos, gali baigtis, jei per greitai ir per daug tuos išteklius naudosime. Išsenkantys gamtos ištekliai turėtų būti išgaunami atsargiai ir kontroliuojamai, juk ne visi jie gali atsikurti, pavyzdžiui, nafta ar gamtinės dujos. Aplinkai daug palankesnis yra neišsenkančių gamtos išteklių naudojimas – saulės ar vėjo jėgainės, gaminančios ekologišką energiją.
Taigi, gamta mums suteikia prieglobstį, deguonį, kuriuo kvėpuojame, degalus mūsų transportui, maistą. Ligas gydomės taip pat padedami gamtos. Štai dauguma váistų, vartojamų susirgus gripu, vėžiu ar kitomis ligomis, gaminami iš augalų arba jų sudedamųjų dalių. Nepamirškime, kad mūsų maistas taip pat ateina iš gamtos, kaip ir vanduo – be jo galėtume išgyventi tik kelias dienas.
Gamta – neišsemiamas tyrimų objektas. Biològai tiria gyvus organizmus, atranda naujų rūšių, vis geriau supranta, kaip jie vieni su kitais susiję. Chèmikai tiria gamtos chemines medžiagas, o fizikai – gamtos dėsnius.
Tai įdomu! Kaip manote, kas paskatino sukurti lėktuvą? XIX a. sukurtas sklandytuvas buvo įkvėptas paukščio albatroso (6.1.4 pav.). Šis paukštis, pasinaudodamas palankiu vėju, gali sklęsti šimtus kilometrų nė karto nesuplasnodamas sparnais. Išradėjai pasinaudojo šia technika, o šis išradimas išsivystė į mums puikiai žinomus lėktuvus.
Žvynuota ryklių oda įkvėpė mokslininkus sukurti specialią laivų dangą, mažinančią pasipriešinimą vandeniui ir neleidžiančią prie laivų prisikabinti mažiems organizmams.
Britų mokslininkas Aleksandras Flemingas (Alexander Fleming, 1881–1955) pastebėjo, kad tam tikri grybai neleidžia augti bakterijoms. Iš šių grybų buvo išgautas antibiotikas penicilinas.
Ne visų gamtos išteklių nauda mums tokia akivaizdi. Juk gamtoje leidžiame laiką su šeima ir draugais, sportuojame ir švenčiame šeimos ar valstybines šventes. Gamta yra svarbi mūsų kultū̃rai, pasaulio supratimui. Ji įkvepia dailininkus, kompozitorius ir poetus.
Klausimai ir užduotys
- Prisiminkite savo įprastą dieną. Surašykite visus naudojamus gamtos išteklius – nuo namų, mokyklos iki maisto ir transporto. Ar daug gamtos išteklių naudojate? Ar galėtumėte be jų išsiversti?
- Vienas iš išsenkančių atsinaujinančių gamtos išteklių yra mediena. Išvardykite kuo daugiau medienos panaudojimo būdų.
- Kodėl svarbu mažinti neatsinaujinančių ir kontroliuoti atsinaujinančių išteklių naudojimą?
- Pasidomėkite, ar iškastinio kuro, pavyzdžiui, naftos ir gamtinių dujų, naudojimas daro įtaką aplinkai. Kokią?
Ko išmokome?
- Gamtos ištekliai – tai gamtos komponentai, kuriuos žmogus naudoja savo reikmėms.
- Naudingosios iškasenos – tai medžiagų sankaupos Žemės plutoje, kurias galime panaudoti įvairioms veikloms.
- Gamtos ištekliai skirstomi į išsenkančius ir neišsenkančius.
- Dauguma vaistų gaminami iš augalų.
- Gamtos stebėjimas įkvėpė daug išradimų, pavyzdžiui, buvo sukurti lėktuvai, antibiotikai, laivų danga.