Tema 2.1 (Gamtos mokslai 5 kl)

Kūnas ir medžiaga

Apsidairykime – mus supa daugybė įvairių daiktų: medžiai, automobiliai, suolai, knygos... Neįmanoma visų išvardyti. Bet kurį daiktą arba gyvą organizmą galima vadinti kūnu. Jie gali būti skirtingų formų, spalvų, matmenų. Saulė ir Mėnulis – taip pat kūnai, tik juos vadiname dangaus kūnais.

Gamtiniai kūnai – viskas, ką sukūrė gamta: medžiai, paukščiai, žmogus. Dirbtiniai kūnai – viskas, ką sukūrė žmogus: namas, tiltas, suolas. Visi kūnai yra sudaryti iš medžiagų. Pavyzdžiui, stiklas yra medžiaga, o stiklinė – kūnas. Iš kiekvienos medžiagos galima pagaminti daug kūnų. Turbūt pastebėjote, kad iš medžio galima pagaminti stalą, šaukštą ir net popieriaus lapą. Bet žinokite, kad iš medžio galima pastatyti ir labai gražų namą.

Medžiaga – tai, iš ko sudaryti arba pagaminti kūnai.

2.1.1 pav. Šokoladas – medžiaga, kuriai lengvai galime suteikti formą.
2.1.2 pav. Buvusio „Viktorijos“ saldainių fabriko parduotuvės įėjimą puošiantys meškiukai

Yra kūnų, sudarytų ne iš vienos, o iš kelių medžiagų. Pavyzdžiui, iš cukraus, kakavos miltelių ir kakavos aliejaus galima pagaminti šokoladą. Tai medžiaga. Bet, suteikiant jai formą, galima pagaminti šokolado plytelę – kūną (2.1.1 pav.).

Tai įdomu! Iki Pirmojo pasaulinio karo Vilniuje veikė Izraelio Bunimovičiaus įkurtas šokolado ir saldainių fabrikas „Viktorija“. Izraelis Bunimovičius turėjo savo parduotuvę Gedimino prospekte, šalia katedros. Kad čia būta tokios parduotuvės, primena iki šiol ant pastato kolonos išlikę meškiukai, graužiantys šokolado plyteles (2.1.2 pav.).

Pažintį su medžiagomis pradėsime nuo vandens. Kas yra vanduo? Sušalęs į ledą vanduo tampa kūnu. Jį galima paliesti, jis turi formą. Vos tik ledas ištirpsta, pavirsta skystu vandeniu. Tai ir yra medžiaga, iš kurios sudarytas ledas. Iš šaldomo vandens lengva pagaminti įvairių formų kūnus. Pavyzdžiui, iš ledo kuriamos labai gražios skulptūros. Žiemą netgi rengiamos ledo skulptūrų parodos (2.1.3 pav.).

2.1.3 pav. Ledo skulptūros
2.1.4 pav. Rasos lašeliai

Skystas vanduo neturi formos. Supiltas į indą, jis įgyja to indo formą.

Moksliškai sakant, kūnas yra objektas, kuris turi masę, formą, tūrį.

Vandenį pažįstame nuo gimimo, be jo negalime gyventi. Didžiąją dalį – net du trečdalius – žmogaus kūno taip pat sudaro vanduo. Kasdien stebime įvairius gamtos reiškinius, susijusius su vandeniu: susidaro debesys, lyja arba sninga, ryte žolę nubalina šalna arba pakimba rasos lašeliai (2.1.4 pav.).

Kiekviena medžiaga turi įvairių savybių:

  • Medžiagos pasižymi spalva, kvapu, skoniu.
  • Jos gali būti lydomos, o sukietėjusios įgyti kitokią formą.
  • Kai kurios medžiagos, pavyzdžiui, metalai, yra laidžios elektros srovei arba šilumai.
  • Kai kurios kietosios medžiagos gali būti gniuždomos, kitos yra trapios. Sušalęs vanduo – ledas – yra trapus. Trapi medžiaga yra ir stiklas, jis gaunamas sulydžius kelias medžiagas.
  • Kai kuriems skysčiams, tarp jų ir vandeniui, būdinga labai įdomi savybė paviršiaus įtemptis. Tai yra skysčio paviršių veikianti jėga, atsirandanti dėl skysčio dalelių tarpusavio traukos. Dėl šios vandens savybės čiuožikai (2.1.5 pav.), uodų lervos išsilaiko jo paviršiuje neskęsdami.
2.1.5 pav. Čiuožikas vandens paviršiuje

Tai įdomu! Vanduo turi dar vieną unikalią savybę – ledas yra lengvesnis už vandenį, todėl plaukia vandens paviršiuje. Sakysite, ir kas čia ypatingo? Ledui storėjant nuo paviršiaus, vandens telkinys nebūtinai užšąla iki dugno. Taip nuo užšalimo apsaugoma gyvybė.

Klausimai ir užduotys

  1. Kokie gamtiniai kūnai mus supa namie, klasėje, miške?
  2. Lentelėje pateikta keletas kūnų ir medžiagų pavyzdžių. Iš kokios medžiagos (ar medžiagų) galėtų būti pagamintas kiekvienas kūnas? Kodėl?

Kūnas

Medžiaga

Stalas

Oda

Lėkštė

Metalas

Šaukštas

Stiklas

Batai

Plastikas

Šachmatai

Mediena

  1. Piniginėje turite kelias popierines kupiūras ir kelias monetas. Ar galima jas pavadinti gamtos kūnais? Kodėl taip manote?
  2. Kokiomis savybėmis pasižymi varis, plastikas, vanduo, medis?
  3. Žvakės gaminamos iš išlydyto ir atšaldyto parafino. Kas šiuo atveju yra kūnas, o kas – medžiaga?

Ko išmokome?

  • Kūnas yra objektas, turintis masę, formą, tūrį. Kūnus galima suskirstyti į dvi grupes: gamtinius ir dirbtinius.
  • Medžiaga – tai, iš ko pagaminti kūnai. Kiekviena medžiaga turi įvairių savybių.
  • Iš tos pačios medžiagos pagaminti kūnai gali būti skirtingų formų.
  • Kūnai gali būti pagaminti ne iš vienos, o iš kelių medžiagų.
Prašau palaukti