Siužeto ištakos
Europos kultūroje yra siužetų, kurie vadinami amžinaisiais. Jie paprastai keliauja po įvairių kraštų literatūras, kitas meno šakas, pavyzdžiui, Odisėjo, Don Žuano ar Don Kichoto istorijos. Tokiu amžinuoju siužetu tapo ir Viduramžių tautosakoje plitęs pasakojimas apie žmogaus ir velnio sandėrį (prisiminkime rašytojo Kazio Borutos romaną „Baltaragio malūnas“). Geriausiu bandymu panaudoti šį siužetą laikomas J. V. Gėtės „Faustas“.
Faustas – istorinis asmuo, alchemikas, astrologas, magas, XVI a. pr. klajojęs po Vokietiją. Martynas Liuteris (Martin Luther) jį laikė piktosios dvasios įrankiu, o paprasti žmonės mėgo tokius netikrus pranašus. Dar jam gyvam esant, pradėjo sklisti legendos apie stebukladario daktaro sutartį su velniu. Įtarimus kurstė ir pats Faustas, sakydavęs, kad velnias – jo svainis. Legendos išpopuliarino Fausto istoriją. XVI a. pab. Frankfurte išleista pasakojimų apie Faustą knyga, anglų dramaturgas, V. Šekspyro pirmtakas Kristoferis Marlou (Christopher Marlowe) parašė dramą „Tragiškoji daktaro Fausto istorija“. XVII a. keliaujantys aktoriai pagal K. Marlou dramą vaidino Fausto istoriją Vokietijos miestų aikštėse. Ji gana populiari ir XVIII amžiuje. J. V. Gėtės jaunystės laikais Faustas – mėgstamas lėlių teatro personažas, komiška figūra, neretai smerkiama dėl sandėrio su velniu ir juodosios magijos. Faustiškąja tema kūrė ir „audrininkai“ – juos žavėjo žmogaus siekis peržengti savo prigimties ribas.
J. V. Gėtės „Faustas“ radosi tiek iš knygų ir lėlių vaidinimų (jie vaikui paliko nepamirštamą įspūdį), tiek iš gyvenamojo meto tikrovės, tiek iš savos patirties. Jį rašytojas kūrė beveik šešiasdešimt metų: nuolat grįždavo prie kūrinio, papildydavo naujomis scenomis, motyvais, veikėjais, apmąstydavo tuo metu rūpimus klausimus, atskleisdavo patirtus išgyvenimus. Galima sakyti, kad J. V. Gėtė sukūrė „Faustą“ visu savo gyvenimu.
Formos ypatumai
Ilgai rašomas, atidedamas ir vėl prisimenamas kūrinys išėjo sudėtingas, margas. Jį sudaro trys įžangos: „Paskyrimas“, „Prologas teatre“, „Prologas danguje“ – ir dvi didelės dalys, sudėtos iš daugelio scenų. „Fauste“ pinasi skirtingi vaizdavimo būdai, įvairios žanrinės formos: čia randame lyriškų, komiškų ir tragiškų scenų, dramatiškų dialogų ir monologų, prozos intarpų, dainų ir baladžių, šmaikščių epigramų. J. V. Gėtė laisvai jungia aukštąjį ir žemąjį stilių, poetinę ir gatvės kalbą.
J. V. Gėtė savo kūrinį pavadino tragedija (vadinamas ir filosofine poema). Kūrinio veiksmo įtampą lemia skirtingų požiūrių, principų, idėjų sankirtos, ieškančio žmogaus nerimas, abejonės, nepasitenkinimas.
Nuoseklus išorinis veiksmas nėra labai svarbus, autorius nevaržo jo vietos ir laiko dėsniais: veiksmas vyksta danguje ir žemėje, sapne ir tikrovėje, skliautuotame Fausto darbo kambaryje ir Valpurgijos naktį kalnuose, katedroje ir kalėjime, skurdžiame merginos kambarėlyje ir germanų imperatoriaus rūmuose. J. V. Gėtė Veimaro hercogo rūmuose rengė pasilinksminimus, mėgo maskaradus – jo kūrinio audinys, suaustas iš įvairaus turinio ir stilistikos epizodų, primena kaukių balių. Tai ypač pasakytina apie antrąją dalį, kur vaizduojamas ir maskaradas. Tikroviškus ir fantastinius epizodus sieja pagrindiniai veikėjai ir pagrindinės temos (žmogaus prigimties, žmogaus gyvenimo esmės ir paskirties).
Tematika
„Fauste“ J. V. Gėtė svarsto sudėtingus pasaulio pažinimo, žmogaus prigimties, jo galių klausimus, siekia įminti būties mįslę, mąsto apie pasaulio sandarą. Pagrindinio veikėjo monologuose vis grįžtama prie neišsprendžiamos prieštaros tarp didelių siekių, noro aprėpti būties begalybę, patirti gamtos paslaptis ir menkų žmogaus galimybių („žemės kirmino“ skirtis). Iš kiekvieno savo gyvenimo epizodo jis tikisi daugiau, nei gyvenimas gali duoti. Dėl to kyla nepasitenkinimas, nusivylimas, o šie jausmai skatina Faustą eiti tolyn, ieškoti naujų potyrių. Palaimos, pasitenkinimo būsena jam – siekiamybė. Bet sustoti neįmanoma, nes už vieno pažinimo veriasi ir vilioja kitas. Taigi Fausto gyvenimas – nesibaigianti kelionė, atradimų, džiaugsmo akimirkų ir praradimų, nusivylimų kaita. Faustiškojo tipo žmogui kiekviena išsipildymo akimirka žadina naujus troškimus. Jo nepabaigiami ieškojimai atskleidžia nuolatines žmogaus pastangas tobulėti, nesitenkinti tuo, kas pasiekta.
Dinamiškas Fausto ieškojimų kelias susijęs su Europos kultūros raida. Tai, ką patyrė Europos civilizacija, vienaip ar kitaip paliko žymę J. V. Gėtės kūrinyje. Todėl čia rasime ir Antikos, ir Viduramžių, ir Renesanso, ir Šviečiamojo amžiaus, ir romantizmo veikėjų, vaizdinių, idėjų. Taigi Faustą galime pažinti kaip Europos kultūros žmogų.
„Faustas“, sugėręs įvairią rašytojo patirtį, aprėpiantis daug temų ir motyvų, nėra lengvai paaiškinamas kūrinys. Pasak literatūrologo Silvestro Gaižiūno, Faustas gali būti laikomas Šiaurės kultūros simboliu, per kurį vokiečiai, o paskui ir kitos tautos įprasmina pačias aktualiausias įvairiems laikams bendražmogiškas problemas.
Toliau pateikiamas dramos ištraukas vertė Antanas A. Jonynas.
FAUSTAS (ištraukos). Prologas teatre
Direktorius, Poetas, Komikas
KLAUSIMAI IR UŽDUOTYS
- Perskaitykite vaidmenimis „Prologą teatre“. Kaip manote, kodėl veikėjai nėra individualizuoti, kodėl jie pavadinti profesiją, užsiėmimą nurodančiais žodžiais?
- Šis prologas – poleminė scena. Dėl ko diskutuoja trys scenos veikėjai?
- Dirbdami grupėmis išsiaiškinkite kiekvieno veikėjo požiūrį ir baikite pildyti lentelę.
Požiūris į | Direktorius | Poetas | Komikas |
teatro ir apskritai meno paskirtį | Įtikti miniai, pasiūlyti pramogą, nustebinti, priblokšti žiūrovą. | ||
meno kūrinio vertę | Menas kalba apie nekasdienius, idealius dalykus. Ilgai brandintas meno kūrinys įgyja tobulumo žymę, todėl yra vertingas, išlieka amžiams. Menas suteikia pasauliui prakilnios darnos, grožio. | ||
menininką | Menininkas pasižymi fantazija, nestokoja nei proto, nei jausmų, sąmojingas. Jis mato, suvokia daugiau nei paprasti mirtingieji. |
- Suformuluokite išvadas.
- Kurių veikėjų požiūriai į meną ir jo kūrėją panašūs? Kokį meną jie pripažįsta ir vertina?
- Kaip Direktorius vertina žiūrovus? Kokiais žodžiais juos apibūdina? Ko, jo nuomone, publika ateina į teatrą?
- Kodėl Direktoriaus požiūris piktina Poetą: „Nutilk, pasiieškok kitų vergų!“ Kodėl ir kam Poetas nenorėtų vergauti?
- Paaiškinkite Poeto žodžius: „Jūs rašliavai nevykėlių mėgėjų / Jau, regis, skiriat tikro meno vietą.“ Ką veikėjas vadina rašliava, o ką – tikru menu?
Diskutuojame
- J. V. Gėtė, priešindamas skirtingus požiūrius, prologe svarsto meno vertės klausimus. Šiandien, XXI a., mus kasdien supa kultūra, kuriama masiniam vartotojui, jos įtaka stipri kaip niekada anksčiau. Ar jūs pritartumėte nuomonei, kad populiarioji kultūra (literatūra) nėra vertinga? Kodėl taip manote? Ruošdamiesi diskutuoti, perskaitykite žurnale „Metai“ skelbtą diskusiją apie lietuvių populiariąją literatūrą „Populiariosios literatūros suvešėjimas“, išklausykite radijo pokalbį su sociologu, kultūros tyrinėtoju, poetu Artūru Tereškinu.
- Gajus požiūris, kad populiarioji kultūra menkesnė už aukštąją kultūrą. Kaip manote, ar jos egzistuotų viena be kitos? Kokiais pranašumais pasižymi viena ir kita kultūra (literatūra)?
- Šiandien aktuali ne tik populiariosios kultūros, bet apskritai meno tema. Filosofo Arvydo Šliogerio nuomonė pesimistiška: menas mirė. Tapytojas Mindaugas Skudutis pritaria: „Jeigu nuo šiuolaikinio meno kūrinių nuimsime etiketę menas, liks 90 proc. dramblio mėšlo.“ Pasidairykite po MO muziejaus kolekciją. Padiskutuokite, kas jums yra menas. Ar šiuolaikinis menas iš tiesų neturi jokios išliekamosios vertės?
Tiriame
Ne vieno menininko gyvenimo istorija liudija, kad kūrybos pripažinimas ateina ne iš karto, neretai gerokai vėluodamas. Antai XIX a. pab. niekas nepirko Vinsento van Gogo paveikslų – šiandien jie vertinami dešimtimis milijonų. Skaitydami J. V. Gėtės „Faustą“ pamąstykite, ar ši tragedija anais laikais galėjo būti laikoma populiariosios literatūros kūriniu, tenkinančiu paprastų skaitytojų skonį.
Prologas danguje
Dievas, Jo dangiškoji kariauna.
Vėliau – Mefistofelis, Trys arkangelai
KLAUSIMAI IR UŽDUOTYS
- Prologo remarkos įvardija veikėjus, bet nėra jokių erdvės ar laiko nuorodų. Pabandykite įsivaizduoti, kokioje aplinkoje vyksta ši scena. Aprašykite ar nupieškite įsivaizduojamą scenovaizdį.
- Prologas pradedamas arkangelų giesmėmis, šlovinančiomis visatos kūrėją.
- Palyginkite, kaip kalba arkangelai ir kaip scenoje pasirodęs Mefistofelis.
- Patyrinėkite, koks pasaulio vaizdas skleidžiasi arkangelų giesmėse.
- Apibūdinkite Dievą ir Mefistofelį, jų santykius.
- Palyginkite, koks Dievas ir velnias vaizduojami liaudies sakmėse, pasakose ir kokie jie J. V. Gėtės kūrinyje.
- Ar Mefistofelis panašus į biblinį velnią gundytoją?
- Kaip manote, kodėl J. V. Gėtė primena biblinę pirmosios nuodėmės istoriją, pirmąjį žmogaus nuopuolį?
- Kaip Dievas ir velnias bendrauja vienas su kitu?
- Kodėl Dievas į Mefistofelio prašymą atsiliepia: „Aš nieko tau uždrausti negaliu“?
- Tiek tautosakinėje, tiek biblinėje tradicijoje įsitvirtinusi samprata, kad šios dvi gėrio ir blogio jėgos yra nesutaikomos. Bet jos neabejotinai reikalingos viena kitai: abi dalyvauja pasaulio kūrimo mite. Pasvarstykite, ar J. V. Gėtė nutolsta nuo šios tradicijos.
- Prologo centras – Dievo ir Mefistofelio lažybos dėl žmogaus gyvenimo prasmės. Patyrinėkite, kaip apie žmogų kalba Mefistofelis.
- Ar jis tiki ir pasitiki žmogumi, kaip protinga būtybe?
- Ką jis vadina mažuoju žemės viešpačiu? Su kokios epochos požiūriu netiesiogiai polemizuojama?
- Kokį žmogaus gyvenimą regi Mefistofelis?
- Kokia jo paskirtis akcentuojama prologe?
- Ką svarbaus apie žmogų ir jo gyvenimą teigia Dievas?
- Ar Dievas idealizuoja žmogų?
- Kokią žmogaus teisę jis besąlygiškai pripažįsta?
- Kokia, Dievo požiūriu, žmogaus gyvenimo esmė?
- Ką jis pasako sodininko vaizdiniu: „Juk sodininkas iš pačių pirmų lapelių / Jau atpažįsta, koks bus medžio vaisius“?
- Ką iš prologo sužinome apie Faustą? Kaip jo užmojus vertina Mefistofelis ir kaip Dievas?
- Kodėl Dievas leidžia gundyti Faustą, nuvesti jį klystkeliais? Ko siekia šituo sprendimu?
- Prologe sakoma, kad žmogus – Dievo tarnas. Kodėl Mefistofelis tikisi laimėti lažybas?
- „Prologe danguje“ užmezgamas veiksmas, ryškėja svarbiausios tragedijos problemos. Kokių klausimų tolesnėms scenoms kelia Dievo ir velnio pokalbis? Suformuluokite 3–5 kūrinyje apmąstomas problemas.
- Dirbdami poromis suformuluokite 2–3 esmines prologo idėjas, tiksliai jas užrašykite, pavyzdžiui: J. V. Gėtės požiūriu, žemiškoje kelionėje žmogus neapsaugotas nuo ..., jis pats turi išbandyti ..., patirti ... . Būties esme J. V. Gėtė laiko ..., nes ... .
Tragedijos pirma dalis. Naktis
Ankštas kambarys su aukštais gotikiniais skliautais.
Faustas, pilnas nerimo, sėdi savo krėsle prie pulto
3 Makrokòsmas (gr. makrokosmos – didelis pasaulis) – 1. didžiųjų kosmoso erdvės kūnų (planetų, žvaigždžių) pasaulis; 2. visas žmogaus jutimų apčiuopiamas pasaulis.
KLAUSIMAI IR UŽDUOTYS
- Kur ir kokiu laiku vyksta šios scenos veiksmas? Kuo svarbios tokios veiksmo aplinkybės?
- Įsivaizduokite, kad esate teatro dailininkas ir jums reikia sukurti šio epizodo scenografiją. Nupieškite ar kitokia technika pavaizduokite Fausto darbo kambarį. Paieškokite detalių, kurios praskleistų Fausto pasaulį, galėtų tapti jo ženklais.
- Kokia nuotaika apėmusi Faustą? Kaip jis reiškia savo jausmus?
- Ką, skaitydami pirmąją monologo dalį, sužinote apie veikėją?
- Kokius mokslus studijavo Faustas?
- Kodėl jis jaučiasi esąs kvailys kaip ir anksčiau?
- Kokį autoriaus požiūrį į mokslinio pažinimo galimybes atpažįstate?
- Pasvarstykite, ką reiškia neviltingi Fausto žodžiai „nieko mums žinot neskirta“.
- Raiškiai perskaitykite tris strofas nuo „Juk visa tai…“
- Apibūdinkite Fausto dabartinį gyvenimą. Kokiomis raiškos priemonėmis atskleidžiamas kasdienybės nykumas, menkumas?
- Apie ką svajoja, ko trokšta Faustas? Ar jo svajonės lengvai įgyvendinamos? Kodėl?
- Pažiūrėkite Eimunto Nekrošiaus režisuoto „Fausto“ I veiksmo pradžią (12–20 min.). Kokią Fausto būseną perteikia aktorius? Kaip, kokiais būdais?
KLAUSIMAI IR UŽDUOTYS
- Kuo Faustui imponuoja makrokosmo ženklas? Ką supranta simbolinį visatos ženklą tyrinėjantis Faustas ir ko negali suvokti, patirti?
- Kodėl Faustas ryžtasi iškviesti žemės dvasią?
- Įsiskaitykite dvasios monologą „Būties sūkury...“. Kokius būties dėsnius ji simbolizuoja? Kuo Faustas jaučiasi jai artimas?
- Kodėl po susitikimo su žemės dvasia Faustas lieka dar labiau sukrėstas? Ar galima teigti, kad jis suvokia žmogaus prigimties dvilypumą?
- Palyginkite, kokius pasaulio gyvavimo dėsnius atskleidžia arkangelų giesmės prologe, makrokosmo ženklas, žemės dvasia. Ar šie dėsniai galioja ir žmogaus gyvenimui?
KLAUSIMAI IR UŽDUOTYS
- Kaip Faustas vertina Vagnerį: gerbia savo asistentą, ironiškai į jį žvelgia? Atsakymą pagrįskite.
- Apibūdinkite Faustą ir Vagnerį kaip du žmogaus, du mokslininko tipus.
- Ką ir kaip stengiasi pažinti Vagneris? Ką Faustas?
- Ar tie patys dalykai dviem tyrinėtojams teikia pasitenkinimą? Ką, kalbėdamas apie Vagnerį, Faustas vadina sliekų rankiojimu?
- Kaip manote, apie kokius išminčius, kurie, savo „pažiūras išsakę kvailai miniai“, mirė „ant laužo ar ant kryžiaus“, užsimena Faustas? Ar priskirtumėte jį ir Vagnerį prie retų išminčių?
- Kodėl Faustas vadina Vagnerį žmogeliu, vargingiausia būtybe? Ar pritariate tokiam vertinimui?
- Padiskutuokite, kurį mokslininko tipą labiau vertina visuomenė.
- Faustas, likęs vienas, apmąsto susitikimą su žemės dvasia. Kodėl šis susitikimas sukėlė dvasios sumaištį?
- Ką Faustas mąsto apie žmogaus gyvenimą?
- Kuo žmogus didis?
- Kodėl jo viltims, polėkiams nelemta išsipildyti? Kas dėl to kaltas?
- Kokius žmogaus būties dėsnius suvokia Faustas?
- Ar jis siūlo receptą, kaip gyventi, jei gyvenimas beprasmis?
- Remdamiesi pateiktomis citatomis ir scenos nagrinėjimu, aptarkite Fausto požiūrį į save: „Gyvas Dievo atvaizdas“ – „Ne Dievas aš“ – „Aš kirminas, kuriam tik dulkes rausti“.
- Pakomentuokite Fausto dvilypumą, remdamiesi ir šiuo jo prisipažinimu Vagneriui.
Esi apsėstas tik vienos aistros,
Ir, Dieve duok, kitų tau nepatirti!
Many dvi sielos grumias nuolatos! –
Viena kitos norėtų atsiskirti;
Viena, pilna troškimų ir geismų,
Už žemiškos, šiurkščios būties kabinas;
Antroji kyla lig pačių esmių
Ir nyra į giliausius vandenynus.
- Apibendrinkite, kokias pasaulio pažinimo, žmogaus prigimties, jo galių problemas kelia J. V. Gėtė scenoje „Naktis“.
Siekių ir galimybių sankirtos
Pirmosiose scenose Faustas – nebejaunas mokslininkas, magistras, daktaras, sukaupęs daug įvairių mokslų žinių, knyginės išminties, bet tuo pasibodėjęs. Jokie mokslai jam neatskleidė būties paslapčių, nematomų daiktų ir reiškinių sąsajų. Todėl veikėjas sarkastiškai kalba apie „glitų tvaiką mokytumo“. Faustui mokslas neparodė, kur glūdi „užrakinti gyvasties šaltiniai“. Nusikratęs „išminties bedantės“, jis svajoja pajusti gyvybingą gamtos dvasią. Tad jam ir reikalinga žemės dvasia, simbolizuojanti gyvybines gamtos galias, amžiną gyvybės ir mirties, šviesos ir tamsos kaitą, nuolatinį atsinaujinimą. Deja, burtais iššaukęs žemės dvasią, Faustas lieka suniekintas (jis, Dievo kūrinys, neprilygsta jai) ir nusivylęs. J. V. Gėtės požiūriu, žmogaus ir gamtos santykiai prieštaringi: gyvendamas gamtoje, žmogus lieka jai svetimas, gamta vis dėlto neatskleidžia savo paslapčių.
Kūrinio veikėjas – sudėtinga ir prieštaringa asmenybė („Many dvi sielos grumias nuolatos!“). Jam nesvetimi žemiški džiaugsmai, aistros, tačiau svarbesnė kita jėga – dieviškoji kibirkštis. Faustas, apimtas didžių polėkių, aistringų siekių, yra priešingybė Vagneriui, kuris nepavydi „niekam skrydžio meno“. J. V. Gėtė ironizuoja Vagnerio aklą pasitikėjimą knyginėmis tiesomis, autoritetais, jo ribotą mąstymą. Dviejų veikėjų kontrastas pabrėžia Fausto neramų protą, abejones, siekį brautis prie esminių dalykų. Faustas nesitenkina tuo, ką žino, nes negali sau atsakyti į pagrindinius klausimus, lieka neišspręsta kankinanti dilema: kas yra žmogus – „gyvas Dievo atvaizdas“ ar „kirminas, kuriam tik dulkes rausti“?
Faustas žino, kad žmonės visados siekė laimės ir kentėjo, ieškojo ir klaidžiojo. Bet dvasios „polėkiai, suteikiantys gyvenimui vertės, / Atgrumba nuo kasdienės sumaišties“. Žmogaus vaizduotę, mintis, svajones nuolat slopina kasdienio gyvenimo rūpesčiai, varžo įvairios priedermės, moralės normos, įpročiai. Tai, kas tikrai vertinga, virsta dulkėmis. „Argi ne dulkės visa <...>?“ – klausia Faustas, žvelgdamas į gausybę knygų. Dulkių motyvas žymi menkumą, laikinumą. Kaukolė, V. Šekspyro Hamletui bylojanti apie visa ko praeinamybę, čia irgi primena, kad per amžius žmogui skirta vargti, kentėti, ieškoti, klysti ir kad visada baigtis ta pati: „Ko, kaukole, šiepies? Bandai paguost, / Kad ir tavy kadaise mintys lydės <...>“ Suvokęs, kad žmogui nelemta pakilti „galingam amžinybės skrydžiui“, Faustas vis dėlto negali susitaikyti su tokia skirtimi.
Fausto darbo kambarys
[Nusivylęs gyvenimu, bet vėl prisikėlęs gyventi Faustas išsiveržia iš savo niūraus būsto, išeina pasivaikščioti už miesto vartų, kur Velykų rytą linksminasi valstiečiai, miestelėnai, studentai. Džiaugsminga pavasario bei Viešpaties prisikėlimo šventės nuotaika apima ir Faustą. Iš pasivaikščiojimo abu su Vagneriu grįžta lydimi juodo šuns. Kambaryje pudelis atvirsta į Mefistofelį.]
KLAUSIMAI IR UŽDUOTYS
- Perskaitykite Mefistofelio autocharakteristikas. Remdamiesi jomis ir „Prologo danguje“ pokalbiu, apibūdinkite šį personažą.
- Kaip Mefistofelis pats nusako savo esmę?
- Paaiškinkite Mefistofelį apibūdinančių prieštarų (blogio siekia, tačiau darbai geri; dalis tamsos, „kuri kadaise buvo visa ir pagimdė šviesą“) prasmes.
- Su kuo ir kokiais įrankiais nuolat kovoja velnias?
- Ar jam pavyksta įveikti savo didžiausią priešą? Kodėl?
- Kaip Mefistofelis kalba apie žmogų?
- Kaip šioje scenoje elgiasi Faustas? Koks jo požiūris į velnią?
- Faustui Mefistofelis pasirodo kaip keliaujantis studentas. Jis gali keisti kaukes, svarbiausia – kas po jomis slepiasi. Pasvarstykite, kokių simbolinių reikšmių įgyja Mefistofelio paveikslas.
Fausto darbo kambarys
Faustas, Mefistofelis
7 Mamona (gr. mammōnas < aram. mamona – turtas, gausumas) – senovės sirų turto ir pelno dievas.
KLAUSIMAI IR UŽDUOTYS
- Pasak režisieriaus Eimunto Nekrošiaus, „Mefistofelį prišaukia Fausto mintys. Dažnai prisišauki tai, ką galvoji. Jei mintys šviesios, pritrauki šviesą, jei tamsios, – užgriūva tamsa. Faustas pritraukia Mefistofelį, ne atvirkščiai. Tai Fausto problemos. Tam tikru požiūriu Mefistofelis jau yra Fauste.“ Ar pritartumėte požiūriui, kad Faustas pats prisišaukia Mefistofelį? Padiskutuokite grupėje ir pagrįskite savo nuomonę.
- Kodėl Mefistofelis ir vėl pasirodo Fausto darbo kambaryje? Ko jis siekia šioje scenoje?
- Faustas nusivylęs gyvenimu: „Man nepakeliama našta būties, / Gyvent man per sunku, geidžiu mirties.“ Kaip ir V. Šekspyro Hamletas, Faustas mąsto apie gyvenimo beprasmybę. Kodėl abu veikėjai svarsto – būti ar nebūti? Ar jų priežastys tokios pačios? Aptarkite jas siedami su epochos kontekstu.
- Išvardykite kelis dalykus, kuriuos prakeikia Faustas. Kodėl tarp jų sako pirmiausia prakeikiąs kantrybę?
- Aptarkite Fausto ir Mefistofelio sandėrį.
- Dėl kokių sąlygų jie sutaria?
- Kaip suprantate sutartą lemtingą ribą „Sustok, akimirka žavi!“? Kada Faustas pripažintų pralaimėjęs? Kaip jis pats nusako šią akimirką?
- Kodėl jo nebaugina perspektyva tapti velnio vergu?
- Ko tikisi Faustas iš šios sutarties? Ko trokšta jo širdis, „išgijusi nuo godulio žinių“? Ar jis tiki velnio galimybėmis patenkinti karščiausius žmogaus norus?
- Kaip Mefistofelis vertina Fausto troškimus, didingus siekius? Kokie jo argumentai? Ar galėtumėte paprieštarauti skeptiškai nusiteikusiam velniui?
- Pažiūrėkite spektaklio „Faustas“ I veiksmo pabaigą, 11–12 paskutinių minučių – sutarties sceną.
- Pasirašydamas krauju, Faustas kurį laiką vienas scenoje, nekalba. Talentingas aktorius Vladas Bagdonas kitais būdais turi atskleisti personažo būseną. Iš ko žiūrovas ją pajunta?
- Sukurkite Fausto monologą, atskleidžiantį, ką jis išgyvena parduodamas savo sielą.
- Remdamiesi skaitytomis scenomis, palyginkite Mefistofelio ir Fausto požiūrį į gyvenimą.
Sustok, akimirka žavi!
Sutarties su velniu scena savotiškai apibendrina ankstesnius epizodus ir pakreipia įvykius nauja linkme. Šioje scenoje aktyvesnis yra Mefistofelis: jis ragina griebti gyvenime kuo didesnį kąsnį, žada Faustą džiuginti išmone, nuotykiais, siūlosi „suteikt žavių minučių“. Mefistofelis siekia įtraukti Faustą į margą gyvenimo sūkurį, sugundyti malonumais ir taip įrodyti žmogaus menkumą, taigi jis skuba vykdyti sumanymą, kurį girdėjome prologe.
Mefistofelio komentarai nestokoja proto aštrumo, blaivaus vertinimo. Po ilgų patetiškų Fausto monologų žavi sąmojingos velnio replikos, nors jis kandžiai ironiškas, ciniškas. Jis be skrupulų tramdo Faustą: „Gal pagaliau kančiom svaigintis liaukis“, „Nors tau dažnai ir neprilygsta daug kas, / Bet tarp žmonių ir tu – toks pat žmogus.“ Mefistofelis negailestingai ironizuoja Fausto didybės maniją, demaskuoja jo išsisukinėjimą. Kritiškas žvilgsnis yra atsvara nevaržomam Fausto polėkiui. J. V. Gėtė mėgsta priešinti skirtingus požiūrius, pabrėžti tamsos ir šviesos kontrastą.
Scenos pradžioje Faustas vėl kalba apie nusivylimą racionaliu pažinimu, knygine išmintimi, kurią vertino švietėjai. Studijuodamas įvairius mokslus, jis nepriartėjo prie gyvenimo paslapčių. Vadinasi, racionalaus pažinimo galimybės išnaudotos. Galbūt jis išplės žmogiškojo pažinimo ribas padedamas Mefistofelio? Dabar ima viršų žemiškoji Fausto prigimtis, vilioja jutiminės patirties galimybė. Todėl jis reikalauja: „Išlaisvink kūniškumą.“ Pavargęs nuo dvejonių ir nevilties, Faustas trokšta patirti gyvenimo malonumus, pasiduoti aistroms: „Aš noriu svaiguliui skausmingam atsiduoti, / Kančios palaimai ir saldžiam kartėliui.“ Tai, „kas skirta padermei žmonių“, jis turi išgyventi pats. Kitos išeities nėra, nes „kada nustoji augt – vergauti lieka“.
Išdidus, pasitikintis savimi Faustas ironiškai vertina Mefistofelio pasiūlymus, abejoja, ar šis sugebės patenkinti jo troškimus. Vis dėlto jis parduoda sielą už galimybę patirti laimę. Jis ryžtasi pradėti naują gyvenimą, į kurį ves Mefistofelis. Faustas – veiklos žmogus ir ryžtingai renkasi savo kelią. Tai bus dar vienas pažinimo, augimo etapas. Tai jo iššūkis žemiškajai žmogaus skirčiai. Literatūrologas D. Sauka knygoje „Fausto amžiaus epilogas“ dažnai cituojamą J. V. Gėtės aforizmą taip komentuoja: „Es irrt Mensch, solang er strebt“ („Klysta žmogus, kol jis ko siekia“). Tai aukščiausios instancijos – Viešpaties lūpomis duota išankstinė indulgencija klystančiajam. Ne žemės kurmis, o siekiantis ir klystantis gali jaustis teisus. Faustas apdovanotas siekimo valia. Faustas – laisvas ir išdidus žmogus. Sandėrį su velniu pasirašo ne likimo auka, o greičiau jo išrinktasis.“
Gatvė. Vakaras. Sodas
[Toliau veiksmas vyksta Leipcige, Auerbacho rūsyje, kur Mefistofelis atveda Faustą pasiausti, paskui – raganos virtuvėje. Paslaptingas raganos balzamas atjaunina Faustą, ir šis tarytum iš naujo pradeda gyvenimą.
Sutikęs gatvėje Margaritą, jis leidžiasi į viliojantį meilės nuotykį. Lyriškai vaizduojamas bundantis meilės jausmas, pakilus palaimos, džiaugsmo išgyvenimas.]
Gatvė
Vakaras
Sodas
KLAUSIMAI IR UŽDUOTYS
- Aptarkite Fausto išgyvenimų kaitą.
- Kodėl Faustas iš pirmo žvilgsnio susižavi Margarita? Ar dėl to kaltas nepaprastas merginos grožis? Grąžintos jaunystės užsidegimas? Mefistofelio klasta?
- Kaip paaiškintumėte Margaritos kambarėlyje nelauktai kilusias abejones: „O tu? <...> Ko toks sutrikęs tu ir neramus?“
- Apibūdinkite Margaritą.
- Papasakokite apie jos kasdienybę.
- Kokią Margaritą atskleidžia pokalbiai su Faustu?
- Kuo šios paprastos mergaitės gana uždaras pasaulėlis patrauklus Faustui?
- Kodėl Mefistofelis negali patenkinti visų Fausto, užsidegusio aistra Margaritai, užgaidų?
- Kaip klostosi Fausto ir Mefistofelio santykiai? Kaip jie bendrauja: draugiškai, priešiškai, familiariai, dalykiškai?..
Ola miške
KLAUSIMAI IR UŽDUOTYS
- Išnagrinėkite pirmą Fausto monologą.
- Į ką monologo pradžioje kreipiasi veikėjas? Už ką jis jaučiasi dėkingas?
- Kokius savo ryšius su gamta apmąsto Faustas? Jo santykis racionalus ar emocinis?
- Kodėl oloje miške jis gali pažvelgti į savo vidų? Kas gali būti „praeities būtybių šmėklos“? Žmogaus protas? Dieviškumas?
- Kodėl Faustas pripažįsta, kad jam nelemta pasiekti tobulybės? Kokia to priežastis?
- Ką jis pavadina palydovu, „kurio negalim išsilenkti“? Kur tas palydovas – šalia žmogaus ar tūno jo prigimtyje, jo sieloje? Apie kokį žmogaus dvilypumą Faustas mąsto?
- Kokias audras netiesiogiai nurodo užuomina apie audrą miške?
- Kaip pasikeitę Fausto ir Mefistofelio santykiai? Kaip dabar kalba ir elgiasi Mefistofelis? Kodėl? Atsakydami remkitės Mefistofelio replikomis „O žemės varganas sūnau!“, „Tiesiog antgamtiška palaima!“.
- Įrodykite, kad šitoje scenoje Mefistofelis vaizduojamas kaip biblinis velnias gundytojas, pastūmėjantis žmogų nuodėmėn.
- Koks šitame epizode Faustas – aistringas įsimylėjėlis ar mąstytojas, filosofas? Kodėl Mefistofeliui reikia jį gundyti?
- Palyginkite, kaip apie Margaritą kalba Mefistofelis ir kaip Faustas.
- Scenos kulminacija – paskutinis Fausto monologas.
- Kas trukdo visiškai užsimiršti mylimosios glėbyje?
- Faustas suvokia, kad jo ir Margaritos pasauliai nedera, kad jie gali tik susiliesti – ne susijungti. Kokias priežastis jis įžvelgia?
- Mefistofelis lygina Fausto aistrą su pavasarį pasruvusiu upeliu, Faustas gretina save su kriokliu. Ką šiais srūvančio vandens vaizdiniais atskleidžia poetas?
- Kokią santykių atomazgą Faustas apmąsto? Kodėl nesistengia jos išvengti? Ar pateisinamas toks elgesys?
- Interpretuokite Fausto žodžius: „O aš, matai, turiu išskleist savas galias…“ Kaip veikėjas save vertina?
- Pasvarstykite, ar teisus Mefistofelis ironizuodamas: Faustas atrodo „neblogai velnių priėdęs“. O gal pats Mefistofelis kaltas, kad Faustas pasiduoda pražūtingai aistrai?
Kalėjimas
KLAUSIMAI IR UŽDUOTYS
- Glaustai papasakokite Margaritos likimą.
- Tragedijos veikėjų jausmai paskutinėje scenoje pasiekia kulminaciją. Patyrinėkite Margaritos emocijų kaitą. Pagrįskite tekstu, kad ji išgyvena ir sielvartą, kančią, ir baimę, ir savigraužą, jaučia ir neviltį, ir viltį.
- Paaiškinkite, kaip sunki kaltės našta paveikė Margaritos dvasią. Kaip perteikiama jos vidinė sumaištis ir kančia?
- Aptarkite, kodėl Margarita ir atpažįsta Faustą, atėjusį jos vaduoti, ir kartu stebisi, lyg neatpažintų („Nejau čia tu? Argi čia tu tikrai?“). Palyginkite, kaip ji reaguoja į pasirodžiusį Mefistofelį? Kodėl jam ne vieta kalėjime – „šitoj šventykloj“?
- Ar nusidėjėlės Margaritos siela išlieka tyra? Argumentuokite.
- Pasvarstykite, kodėl Margarita, kurios meilė pražudė artimuosius, sulaukia dieviškosios malonės.
- Prisiminkite „Prologe danguje“ Dievo ir velnio lažybas dėl žmogaus prigimties. Jei šia scena būtų baigta tragedija, ką nuspręstumėte: kas laimėjo lažybas?
Rašome
Ką reiškia išgyventa meilės drama Margaritai? Ką Faustui? Pasirinkite vieno ar kito veikėjo poziciją ir jo vardu parašykite 7–10 sakinių apmąstymą ar svarstymą.
Apibendriname
- Ką patyrė Faustas, sudaręs sutartį su Mefistofeliu? Ar išsipildė jo troškimai aprėpti „visą būtį“? Kodėl J. V. Gėtė dar nebaigia Fausto ieškojimų ir klystkelių?
- Pristatykite savo tyrimo rezultatus: ar ši tragedija anais laikais galėjo būti laikoma populiariosios literatūros kūriniu, tenkinančiu paprastų skaitytojų skonį? Kodėl taip manote?
Skirtingi pasauliai
Meilės istorijos pabaiga atskleidžia esminius veikėjų skirtumus. Naivi, patikli, dorovinga Margarita kenčia, nes jos meilė pražudė artimus žmones. Ji pati sugriovė jaukų, kuklų pasaulį, kuriuo gyveno. Baisiausia, kad meilė, apie kurią svajojo, kuri skleidėsi kaip šviesus, tyras jausmas, virto blogiu. Nedorovingumas Margaritai iš esmės svetimas: ji intuityviai jaučia ne tik Mefistofelio blogį, bet ir Fausto mefistofeliškąją sielą (paskutinė jos replika Faustui: „Man tavęs baisu!“). Giliai tikinti Margarita negali gyventi slegiama baisios nuodėmės, suvokdama, kiek kančių jos meilė atnešė. Ji nebėga su Faustu, nes jaučia kaltę, gali tikėtis tik Aukščiausiojo malonės. Margaritos meilė, dorumas, kančia išteisina ją mūsų akyse, besąlygiškas tikėjimas Dievu, kaip gėrio įsikūnijimu, gailestinguoju Tėvu, išgano sielą.
Pasak Ž. Ž. Ruso, visos aistros geros, kol jas valdome, visos blogos, jeigu joms paklūstame. Faustas pakluso aistrai, grįžo pas Margaritą, aiškiai suvokdamas, kad nugramzdins ją į bedugnę, kad nušluos kaip krioklys jos idilišką, harmoningą pasaulėlį. Kas lemia Fausto pasirinkimą? Gundytojas Mefistofelis? Žmogaus velniškumas? Beatodairiškas laimės siekimas? Faustas nepaiso papročių moralės, kuri svarbi Margaritai. Mefistofelis ne kartą primena, kad Faustas yra toks pat žmogus, kaip ir kiti, ironizuoja, kad šis įsivaizduoja esąs veik Dievas. Iš tiesų Fausto vertybės kitokios – tai vyriškojo pasaulio vertybės. Šis pasaulis neramus: vis ieškoma naujų patirčių, nesustojama prieš kliūtis, siekiama išskleisti savo galias. Faustas jaučiasi turįs teisę eiti į priekį, nepaisydamas kitų. Autoriaus valia suteikti tokią teisę – J. V. Gėtė nesvarsto, ar taip elgtis etiška. Galima numanyti, kad autoriui svarbu išteisinti Faustą – ieškantį ir klystantį žmogų.
Tragedijos antra dalis
Pirmoje kūrinio dalyje Faustui teko daug patirti: nusivilti racionalaus pažinimo galia, suvokti savo dvilypumą, prieiti nebūties slenkstį, pradėti gyvenimą iš naujo, mylėti ir vėl nusivilti, kankintis. Antroje dalyje veiksmas perkeliamas į plačią pasaulio erdvę. Pajutęs vėl atbudus gyvybines galias, Faustas tikisi siekti aukštesnės būties. Šioje dalyje dėmesys ne vidiniam Fausto pasauliui, o išoriniam, šis dažnai vaizduojamas alegorijomis, simboliais. Faustas patenka į imperatoriaus rūmus, tiesiogiai dalyvauja valdymo reikaluose. Vėliau žavisi antikiniu pasauliu, susituokia su gražiąja Helena (grynojo grožio ir darnos simbolis), sulaukia sūnaus Euforiono, Faustas jaučiasi laimingas. Deja, idilė netvari, amžinos laimės nėra, grožio ir meilės idealas nepasiekiamas – Faustas visa praranda. Laimė su Helena buvo tik iliuzija, sapnas. Todėl Faustas dar nesustabdo lemtingos akimirkos.
Antroje dalyje veikia ir buvęs Fausto asistentas Vagneris. Jis ir toliau įknibęs į mokslus, atkakliai triūsia laboratorijoje ir sulaukia savo žvaigždžių valandos – fioloje (alchemikų naudotas stiklinis indas) jam pavyksta sukurti dirbtinį žmogų Homunkulą. Skirtingai nei Faustas, Vagneris tiki mokslo galia įminti gyvybės paslaptį: „Galėsim iš lemties pasišaipyt; / Didingi žygiai dvelkia beprotybe, / Bet išradingas protas ateity / Sukurs mąstytojo gyvybę.“ Homunkulas ne tik kristalizuojasi iš Vagnerio pagaminto mišinio, jis ir kalba, ir mąsto:
HOMUNKULAS
fiolos viduje, kreipdamasis į Vagnerį
Tėtuši! Tai ne pokštas. Kaip jauties?
Priglausk mane švelniausiai prie širdies,
Tik atsargiai, fiolos nesutraiškyk.
Keistai daiktų savybės reiškias:
Natūraliam visatoj maža vietos,
Dirbtiniam uždaros erdvės norėtųs.
į Mefistofelį
Ir tu čia, šelmi pusbroli11, matau!
Pačiu laiku, labai dėkingas tau.
Gera lemtis tau liepė čia ateit;
Nes jei jau aš esu, turiu ir veikt;
Nedelsdamas norėčiau darbo tvertis,
O tu pakankamai mitrus ką nors patarti.
11 Homunkulas Mefistofelį pavadina pusbroliu, matyt, turėdamas omeny abiejų demonišką prigimtį. Antra vertus, šiame kontekste vok. Vetter gali reikšti ir krikštatėvį.
Vėliau Homunkulas sudaužo savo kolbą, susilieja su jūra, prasideda jo metamorfozės visaverčio žmogaus link – ištrūkus iš uždaros erdvės, įsiliejus į gyvybės srautą, galima siekti aukščiausiojo žmogiškumo.
Faustas grįžta į savąjį pasaulį. Dramos pabaigoje jis jau senas, vėl kitoks, pasikeitęs. Dabar Faustas, už tarnystę imperatoriui gavęs žemės, yra pasiryžęs čia nuveikti didelius darbus, padaryti gera kitiems. Taigi Faustas dar bandys rasti laimę imdamasis aktyvios praktinės veiklos, svarbios ir pačiam J. V. Gėtei.
Tragedijos finalas
Faustas užsidega idėja nenaudingus, jūros plaunamus plotus paversti gyventi tinkama žeme, kad čia žmonės galėtų kurti savo gyvenimą. Deja, galingi Fausto užmojai reikalauja aukų. Senutė Baukidė stebisi keistais statybos darbais, nujaučia, kad be piktųjų jėgų čia neapsieita:
Plūkdavos perdien dėl vaizdo
Liaudis, darbui sušaukta;
Naktį blaškos liepsnos keistos –
Rytą damba jau baigta.
Sklido aimanos be galo –
Mirga kibirkštys nakčia,
O ryte randi kanalą;
Daug aukų sudėta čia!
Jis bedievis, jis dar gviešias
Mūsų šilo ir trobos,
Kiek mes galim pasipriešint,
Ir šėtono jis nebos.
Dviejų senukų namelis trukdo Faustui gėrėtis didingo triūso rezultatais, stebėti, „Ką sugeba žmogaus meistrystė, / Žmogaus dvasia, veiklus jo protas, / Tautos gerovei pažabotas“. Reikalą „sutvarko“ Mefistofelis – senukų namelis supleška su gyventojais.
Tik dabar, kelio pabaigoje, Faustą aplanko alegorinė figūra Graužatis. Į klausimą, ar nepatyrė graužaties, Faustas atsako:
Man kelyje nebuvo nė kliūties.
Užteko įgeidžio – ir rasdavos auka,
Į nesėkmes numodavau ranka
Ir nesigilindavau į kitų jausmus.
Aš tik geidžiau ir tenkinau geismus,
Ir troškau vėl, taip nežabojama vaga
Gyvenimas ir pralėkė; kadais audringas,
Jis tik dabar ir apdairus, ir išmintingas.
Nedaug šioj žemėj man beliko paslapčių,
Anapus krypsta dėmesys minčių:
Kvailys, kas į padanges žvilgsnį gręžia
Ir stengias tvert sau į save panašų!
Stovėk ant žemės ir aplink apsižiūrėk;
Darbščiam pasaulis kalba tiek ir tiek.
Ką tu toj amžinybėje pametęs?
Naudokis tuo, ką čia esi suradęs.
Taip ir gyvenk; kiek šitoj žemėj duota,
Užuot vaiduokliais audrinęs vaizduotę,
Pačioj kelionėj glūdi laimė ir kančia,
Ir nemanyk, kad ta akimirka jau čia.
Tai monologas žmogaus, kuris ėjo į priekį vedamas nepasotinamo smalsumo, kurio gyvenimas tekėjo „nežabojama vaga“ ir kuris dabar pripažįsta: „Pačioj kelionėj glūdi laimė ir kančia...“ Savigraužos jo žodžiuose nejusti.
Graužatis apakina Faustą, atsisakiusį paklusti jos valiai, bet šis atkakliai siekia įgyvendinti savo planus. Faustas džiaugiasi girdėdamas kasant žemę, nors iš tikrųjų Mefistofelio vadovaujami lemūrai kasa Faustui kapo duobę. Dar viena iliuzija?
Štai paskutinis Fausto monologas:
KLAUSIMAI IR UŽDUOTYS
- Sudaręs sutartį su velniu, ne vieną žmogų pražudęs Faustas pripažįsta gyvenime nepaisęs kitų: „Užteko įgeidžio – ir rasdavos auka, / Į nesėkmes numodavau ranka / Ir nesigilindavau į kitų jausmus.“ Tad kodėl jo siela sulaukia dangiškosios malonės? Kuo, J. V. Gėtės požiūriu, žmogus nusipelno išganymo?
- Graužaties apakintas Faustas pajunta vidinę šviesą. Ką ši aklumo ir regėjimo priešprieša galėtų reikšti?
- Remdamiesi abiem monologais (p. 61), paaiškinkite, kokią išmintį suvokė Faustas.
- Fausto mirties sceną J. V. Gėtė sukūrė taip, kad ją interpretuoti galima prieštaringai. Kaip jūs atsakytumėte į šį klausimą: ar laimingas Faustas, atradęs gyvenimo prasmę, o gal jo džiaugsmas ir tikėjimas darbų prasmingumu – tik iliuzija?
- Kokia, pasak J. V. Gėtės, yra žmogaus gyvenimo esmė ir prasmė (ją žino ne tik Dievas, bet ir vos užgimęs dirbtinis žmogus)?
- Faustas miršta tikėdamas, kad palieka nenykstantį ir didžiai vertingą pėdsaką žemėje. Kaip manote, ar tokia viltis pagrįsta?
Amžini klausimai
„Faustas“ – ypatingas apibendrinimo galia kūrinys. Skirtingas idėjas, situacijas rašytojo vaizduotė suaudžia į margą žmogaus gyvenimo paveikslą.
Meniniame kūrinio pasaulyje, kuriame daugiau fantazijos nei žemiško konkretumo, veikėjai kuriami stambiais potėpiais. Jie neindividualizuoti, greičiau simbolinės figūros. Apibendrinti pagrindinių veikėjų paveikslai atskleidžia skirtingas žmogaus savybes, skirtingus buvimo pasaulyje ar santykio su pasauliu variantus: veiklus, smalsus, neramios sielos Faustas – troškimą pažinti gyvenimo įvairovę, suvokti pasaulio paslaptis, savo paties paskirtį; ironiškas, ciniškas gundytojas Mefistofelis – neigimą, skeptišką visa ko vertinimą, „velniškumo“ principą; J. V. Gėtės išaukštintą „amžinąjį moteriškumą“ įkūnijanti Margarita – meilę kaip gyvenimo tikslą ir esmę; pedantiškas tyrinėtojas Vagneris, visiškai pasitikintis autoritetais, – atsiribojimą nuo realaus gyvenimo tėkmės, nuo žemiškų troškimų ir aistrų. Skirtingi paveikslai kalba apie žmogaus prigimties sudėtingumą, jo būties įvairovę.
Veikėjai dramos scenose dažniausiai pasirodo poromis: Dievas – Mefistofelis, Faustas – Vagneris, Faustas – Mefistofelis, Faustas – Margarita. Grupuodamas personažus priešpriešos principu, J. V. Gėtė atskleidžia žmogaus ir pasaulio prieštaringumą. Gyvenime nuolat kovoja ir jungiasi gėris ir blogis, jausmas ir intelektas, palaima ir kančia, kūryba ir griovimas. Šį būties dėsnį nurodo arkangelų choras prologe, žemės dvasios žodžiai, jis dramoje nuolat primenamas įvairiais būdais. Gyvenimas yra paslaptis, šviesos ir tamsos žaismas. Todėl žmogaus kelionė neišvengiamai kupina džiaugsmų ir kančių, vilčių ir nusivylimų, atradimų ir klaidų.
Faustas nesustabdė nė vienos akimirkos. Paskutinės jo gyvenimo minutės – dar viena iliuzija: jis jaučiasi laimingas vadovaudamas didingiems darbams, o iš tikrųjų Mefistofelis kasa duobę. Faustas kalba apie idealią svajojamą ateitį, kuriai ištartų lemtingus žodžius, ir tikisi ją sukurti naudingais darbais. Pasenęs, vienišas, apakęs Faustas nesijaučia laimingas, kaip ir tada, kai pakėlė prie lūpų nuodų taurę. Stebėdami jo ilgą klaidžiojimų kelią, galime suvokti, kad nėra vienos galutinės tiesos, nėra absoliutaus pažinimo ir absoliučios palaimos, kaip ir nėra tobulo gyvenimo.
Vaizduodamas Fausto ieškojimų ir paklydimų kelią, J. V. Gėtė mąsto apie žmogaus prigimtį, būties esmę ir prasmę. Jis, atrodo, linkęs manyti, kad kiekviena patirtis yra dvilypė, kiekvienas gyvenimo tarpsnis suteikia žmogui palaimos akimirkų ir nusivylimo, nepasitenkinimo, bet tik ieškodamas, keisdamasis žmogus iš tiesų gyvena. Taigi J. V. Gėtė pabrėžia veiksmą, nesibaigiantį tapsmą kaip gyvybės esmę. Veikla, nepaisant nusivylimų, nuopuolių, apgaulingų atradimo iliuzijų, – gal tokia ir yra būties esmė?
Klausimai, keliami „Fauste“, – amžini. Juos svarstydamas, J. V. Gėtė sintetina įvairių laikų Europos žmogaus ir savo patirtį. Bet žmogaus patirtis, pažinimas niekada nėra galutinis. Rašytojas vengia vienareikšmių tiesų, mąsto prieštaringai, paradoksaliai. Tiesa, dramoje gausiai pažarstyta aforistiškai suformuluotų idėjų, bet J. V. Gėtė gali čia pat jas sugriauti (prisiminkime Fausto mirties sceną). Paradoksas, žaismė, fantazija jam svarbiau už sustabarėjusias formas. Todėl „Faustas“ yra ne tik dažniausiai cituojamas vokiečių poetinis veikalas, bet ir nuolat žmogaus mintį provokuojantis kūrinys.
Tai liudija faustiškos temos aktualumas vėlesnėje literatūroje, ypač XX amžiuje. Įvairių tautų rašytojai sukuria dešimtis pjesių ar prozos kūrinių, kuriuose veikia faustiškasis personažas, vyras ar moteris, ir kuriuose neretai polemizuojama su J. V. Gėtės „Faustu“, jo problemos siejamos su moderniąja filosofija. Kaip rašo Silvestras Gaižiūnas, sunku rasti Europoje literatūrą, kur Faustas neiškiltų kaip pagrindinis herojus.
Tiriame
Paieškokite informacijos, ar lietuvių literatūros istorijoje buvo sukurta kūrinių, kurių pagrindinį veikėją kokiu nors požiūriu galėtume sieti su Faustu.
Apibendriname
- Nors „Fauste“ gausu viduramžiškų atributų (Dievo ir velnio ginčas, raganos burtai, magiški ženklai ir t. t.), J. V. Gėtė mąsto apie naujųjų laikų žmogų (naujus laikus Faustas mini ir paskutiniame monologe). Kokias ir šiuolaikiniam žmogui svarbias problemas kelia „Faustas“?
- Apšvietos epochoje Faustas vaizduojamas kaip didžiai išsimokslinęs, įvairiapusio pažinimo siekiantis žmogus, kuriam būdingas amžinas nerimas, nepasitenkinimas. Fausto prigimtyje pinasi gėrio ir blogio pradai. Kokius šio literatūrinio veikėjo bruožus iškeltumėte jūs, XXI a. skaitytojai? Kaip apibrėžtumėte faustiškąją sielą?
- Faustas, kaip ir Hamletas, Don Kichotas, kultūros istorijoje tapo simboline figūra. Kokie universalūs dalykai gali būti siejami su šiuo personažu?
- Minėta, kad šioje tragedijoje gausu sąsajų ne tik su Fausto legenda ar gyvenimo tikrove, bet ir su Europos kultūros raida. Kokių kultūros epochų atgarsių įžvelgiate „Fauste“?
- J. V. Gėtės „Faustas“ – kultūros istorijoje dar vienas bandymas suvokti, kas yra žmogus, kokia jo prigimtis. Ką jums apie žmogaus prigimtį atskleidė skaityta drama?
- Pažiūrėkite animuotą vaizdo įrašą, glaustai pasakojantį Senojo Testamento personažo Jobo siužetą. Kokie motyvai sieja J. V. Gėtės „Faustą“ ir biblinio veikėjo istoriją?
- J. V. Gėtė gyvenime domėjosi įvairiais mokslais, o filosofijos nemėgo – ji sausa, nuobodi. Bet jo kūrinys – filosofinis. Kaip paaiškintumėte šį paradoksą?
Tiriame
Grįžkime prie vienos iš genialių J. V. Gėtės įžvalgų, kad „išradingas protas ateity / Sukurs mąstytojo gyvybę“. Dirbtinio žmogaus sukūrimas – svarbi Viduramžių alchemikų idėja. J. V. Gėtės poetiniame pasaulyje toks stebuklas įvyksta. Patyrinėkite, kiek dirbtinio mąstytojo idėja aktuali mūsų laikais. Paskaitykite Daliaus Jonkaus straipsnį „Kodėl dirbtinis intelektas neturi vaizduotės“, pasidomėkite informacija Europos Parlamento naujienų svetainėje, išklausykite technologijų žurnalisto Luko Keraičio pamoką „Ką gali kuriantis dirbtinis intelektas?“.
Rašome
Parašykite rašinio įžangą ir dėstymo pastraipą arba rašinį pasirinkta tema.
- Ar iš tiesų žmogus tik klysdamas randa tikrą kelią?
- Ar laisvas rinktis žmogus yra atsakingas už savo pasirinkimus?
- Ar žmogus gali pranokti savo prigimtį?
- „Visad mums reikia to, ko nežinai“
- Žmogaus gyvenimo esmė ir prasmė J. V. Gėtės „Fauste“
- Ar žmogui svarbu palikti pėdsaką pasaulyje? (Remkitės V. Šekspyro „Hamletu“ ir J. V. Gėtės „Faustu“.)
Diskutuojame
- Ar šiuolaikiniai technikos laimėjimai nesuaktualina Fausto, kaip mokslininko, dramos?
- Ar, siekiant pažinti gyvenimą, patirti jo įvairovę, atverti pasaulio paslaptis, pateisinamos bet kokios priemonės?
- Kodėl Fausto legenda jau keturis šimtmečius nesensta? Ar moderniame pasaulyje aktuali žmogaus sutarties su velniu tema?
- Perskaitykite filosofo, eseisto Leonido Donskio svarstymų apie gyvenimo prasmę ištraukas ir poromis ar grupėmis aptarkite interviu keliamus klausimus.
- Intensyvi gyvenimo kaita, siekis kuo daugiau patirti suteikia gyvenimui prasmės ar, priešingai, ją naikina?
- Ar bendravimo ir informacijos perviršis kvailina žmones?
- Ar pritariate minčiai, kad žmogui būtinos savistabos akimirkos?