Gyvūnų bandos turi savo vidinę tvarką – yra svarbiausi, paprastai stipriausi, gyvūnai, kurie yra bandos vadai. Kiti turi jiems paklusti. Pavyzdžiui, prie sumedžiotos antilopės pirmasis pasisotinti prieina bandos vadas – liūtas.
Vilkų šeima
Selemonas Paltanavičius
Pagal griežtas taisykles gyvena ir vilkų grupės. Grupės pagrindą sudaro vilkų šeima. Svarbiausi šeimoje – senieji vilkas ir vilkė, kartu gyvena pernykščiai jaunikliai – jauni vilkai ir šių metų maži vilkiukai. Neretai grupėje būna ir koks nors vienišas vilkas. Porą vilkai sudaro visam gyvenimui. Šeimą gali suardyti tik vieno iš žvėrių mirtis. Dažniau visus auklėja ir šiepdama dantis perspėja vilkė.
Nulenkti galvą ar nugriūti prieš vilką ar vilkę yra visiško paklusnumo ženklas. Taip darydami jaunikliai gali išvengti bausmės – aštrių dantų grybštelėjimo.
Vilkai ne tik gyvena, bet ir keliauja, medžioja ir saugo vienas kitą. Ypač jie slepia urvą, kur atsiveda mažylius. Jie niekad nemedžioja arčiau kaip keli kilometrai nuo urvo. Jei vilkė pajunta, kad žmogus galėjo aptikti jos urvą, tuoj pat išneša mažus arba išsiveda kiek paaugusius vilkiukus ir jau į tą urvą nebegrįžta.
Vilkiukai iš pradžių maitinami motinos pienu, vėliau tėvų atryta mėsa, kuri jau yra apvirškinta ir sveikesnė už žalią. Nuo mažumės vilkiukai mokomi medžioti. Iš pradžių tėvai jiems atneša kokį dar gyvą žvėrelį ar paukštį. Paaugusiems pasimokyti, deja, ypač tinka kokie mažai judrūs naminiai gyvuliai, avis, veršiukas. Vilkai labai nemėgsta šunų, stengiasi juos išvilioti iš sodybos ir užpuola.
Vilkų šeima grobį medžioja varydama. Vieni atsigula prie gyvūnų tako, kiti pabaido ir varo. Pasaloje laukiama, kol auka pribėgs visai arti. Vilkai gali persekioti auką ir bėgti iki 60 km/h greičiu. O štai stirna bėga 45 km/h. Vilkai medžioja labai išradingai. Stebėtojai pasakojo, kad kartą vilkas prie plaukiojančių ančių prisiartino žaisdamas kaip jauniklis – gaudydamas savo uodegą. Kol paukščiai stebėjosi tokiu jo šėlimu, vilkas prisiartino per keletą žingsnių ir jau galėjo pulti.
Vilko kaukimą galima girdėti už 5 km. Šitokiu būdu jie susikalba. Pavyzdžiui, aplink kritusį briedį tuoj susirenka daug vilkų.
Pagal knygą „Vilkai“Dailininkė Vanda Padimanskaitė
- Papasakokite, kuo ypatingas vilkų šeimos gyvenimas.
- Kaip vilkai elgiasi su jaunikliais?
- Kaip vilkai medžioja?
- Kuo vilkų šeimos gyvenimas primena žmonių gyvenimą?
- Pasidomėkite, kuo minta Lietuvoje gyvenantys vilkai.
- Kiek šiuo metu Lietuvoje yra vilkų, kiek jų sumedžiojama per metus, ar yra kokie nors medžioklės apribojimai?
- Pasidomėkite, kodėl Lietuvoje veikia vilkų saugojimo draugijos. Ko jos siekia?
- Pasirinkite kokį norite gyvūną ir pagal pateiktus klausimus parenkite apie jį pristatymą.
Užduotys
Veiksniai lemiantys sėkmingą vilkų medžioklę:
- bėgimo greitis;
- medžiojimas;
- medžiojimo būdas;
- medžioti mokomi.