Kalbėdami apie žvėrių gyvenimą gaujomis jau užsiminėme apie pasiskirstymą pareigomis, pavyzdžiui, vilkė prižiūri jauniklius. Dar griežtesnis darbų pasidalijimas vabzdžių gyvenime.
Skruzdėlės
Skruzdėlės gyvena aiškiai pasiskirsčiusios pareigomis. Skruzdėlių patelė yra didžiausia, ji deda kiaušinėlius, ja rūpinasi kitos skruzdėlės. Skruzdėlės patinas apvaisina patelę ir nugaišta. Iš kiaušinėlių išsiritusios skruzdėlės skirstosi į darbininkus ir karius. Darbininkai rūpinasi skruzdėlynu, prižiūri kiaušinėlius, tiekia į skruzdėlyną maisto. Darbininkai nėra vaisingi, jie neskraido. Skruzdėlės kariai panašūs į darbininkus, bet turi galingus žandikaulius. Gindamos skruzdėlyną šios skruzdėlės stengiasi įkąsti. Mokslininkai yra aptikę skruzdėlių rūšį, kuri svetimo skruzdėlyno gyventojus ima į nelaisvę ir priverčia juos sau dirbti.
- Pasižiūrėkite į skruzdėlę per padidinamą stiklą. Iš kelių dalių sudarytas jos kūnas? Kiek turi kojų?
- Ar teko matyti skruzdėlyną? Pagal ką jį atpažįstate? Kaip manote, kodėl kai kurie miške esantys skruzdėlynai yra aptverti?
- Kodėl skruzdėlė yra tapusi darbštumo pavyzdžiu? Prisiminkite pasakėčią apie žiogą ir skruzdėlę ir ją paaiškinkite.
Bitės
Kitas bendro gyvenimo pavyzdys – bičių šeimyna. Bitės taip pat pasidalija darbus, nes tik taip jos gali išgyventi. Bitė motinėlė deda kiaušinius, kitos bitės prižiūri išsiritusius mažylius, trečios – gina bendruomenę, dar kitos – renka medų.
Mokslininkai nustatė, kad bitės turi savotišką kalbą. Jos moka papasakoti kitoms bitėms, kur aptiko žydinčią pievą ar žiedais apsipylusį medį. Tai perteikiama vadinamuoju „bičių šokiu“.
Žiemą bitės ginasi nuo šalčio sudarydamos spiečių. Spiečiaus viduryje yra šilta, o išorėje šalta. Bet spiečius nuolatos juda: išorėje buvusios slenka į spiečiaus vidurį sušilti, o sušilusios bitės vėl juda į paviršių. Taigi būdamos avilyje ar medžio drevėje žiemą jos kolektyviai saugosi nuo atšalimo.
- Paieškokite medžiagos apie „bičių šokį“.
- Pasidomėkite, kas atsitinka bitei, kai ji įgelia.
- Kodėl skruzdėlių ir bičių gyvenimas žmonėms visuomet buvo darbštumo pavyzdžiu?
- Paaiškinkite, kaip suprantate pasakymus: „darbšti kaip bitelė“; „knibžda kaip skruzdėlynas“.
- Palyginkite skruzdėles ir bites. Kas tarp jų bendra, kuo jos skiriasi? Pasinaudokite praeitoje pamokoje aptarta gyvūno aprašymo schema.
- Pasidomėkite, gal kas nors iš jūsų giminių ar kaimynų yra bitininkas. Paprašykite jų papasakoti, kuo ypatinga bičių priežiūra. Užrašykite jų pasakojimą.
Užduotys
Yra skirstomi į darbininkus ir karius.
Naudoja šokį kaip bendravimo būdą.
Patelė yra didesnė už patiną.
Ginasi nuo šalčio sudarydamos spiečių.
- Informuoja kur galima rasti nektaro.
- Perspėja apie artėjantį pavojų.
- Ragina prižiūrėti išsiritusius mažylius.
- Primena, kad metas gaminti medų.