Tema 8.4 (Lietuvių kalba 7)

Skyriaus apibendrinimas ir įsivertinimas

MOKYMOSI TIKSLAI

  • Įtvirtinsite linksnių vartojimo ypatumus.
  • Įsivertinsite gebėjimus sudaryti taisyklingus žodžių junginius.

APIBENDRINAME

1. Paskaitykite tekstą apie mandagumą rašant elektroninius laiškus. Skaitydami parinkite tinkamus linksnius ar linksnius su prielinksniais.

Rašant elektroninį laišką reikia būti (mandagus) ......................... . Vedami (geri ketinimai) ................... mes pasisveikiname ir pradedame laišką kreipiniu. Kai tiksliai nežinome adresato (vardas, pavardė, pareigos) ................................, tik pasisveikiname. Pasisveikiname, kai laiškas skirtas (keletas) ......................... gavėjų: Laba diena.

Kreipimosi žodžiai gali būti labai (įvairus) ......................... . Į mažai pažįstamus žmones, kuriuos laikome (gerbtinas) ........................., reikia kreiptis santūriai: Gerbiamasis Direktoriau, Gerbiamoji Mokytoja. Tik į labai artimus draugus kreipiamės vardu.

Laiško tekstą kuriame (paprastas, aiškus, trumpas, tikslus) ......................... . Nepažįstamam asmeniui prisistatome, (kokia mokykla ar organizacija) ................... atstovaujame. Paaiškinę, kodėl rašome, tampame (pažįstamas) ......................... . Iš anksto padėkojame (informacija ar pagalba) ..........................., kurios prašome.

Atsisveikinant nebūtina atrodyti (nuobodus) ......................... . Laišką galima baigti sakiniu: Lauksiu Jūsų atsakymo.

Po teksto palikus vieną tuščią eilutę rašomi mandagumo žodžiai: Pagarbiai ar Su pagarba. Po šių žodžių (kablelis) .................. rašyti nereikia. Žiūrėkite, kad laiškas nebūtų pilnas (klaida) ................ .

Pasirašydami likite (draugiškas) ........................., nurodykite savo vardą. Įstaigos ar įmonės darbuotojas laikomas (oficialus asmuo) ......................... . Jo parašą sudaro vardas ir pavardė, pareigos, įmonės pavadinimas, darbo arba mobiliojo telefono numeris.

2. Surenkite apklausą – trijų klasės draugų paklauskite, kuo jie norėtų tapti. Pasidomėkite, kokių savybių reikia žmonėms, pasirinkusiems klasės draugų nurodytas profesijas. Remdamiesi pavyzdžiu, užrašykite, ką išgirdote.

Pavyzdys. Rytis nori tapti menininku. Norint tapti dailininku, reikia būti kūrybiškam, gabiam menui.

Štai kelios savybės, kurių reikia įvairių sričių specialistams: išsilavinęs, kūrybiškas, sumanus, supratingas, jautrus, drąsus, sportiškas, aktyvus, komunikabilus, pajėgus ką nors daryti, kam nors gabus…

ĮSIVERTINAME

3. Pratęskite sakinius. Diskutuodami su klasės draugais pasakykite, ką jau labai gerai ar pakankamai gerai mokate. Kokios jūsų silpnosios vietos ir ką reikėtų patobulėti vartojant gramatines formas?

Su neigiamais galininkiniais veiksmažodžiais vartojamas ... linksnis.

Su veiksmažodžiu atstovauti vartojamas ... linksnis.

Su būdvardžiais pilnas, sklidinas, turtingas vartojamas ... linksnis.

Kai tarinio vardinėje dalyje yra būdvardis, su veiksmažodžiu tapti nevartojamas ... linksnis.

Su būdvardiškųjų žodžių įnagininku vartojami šie veiksmažodžiai: ... .

Prašau palaukti