Tema 6.11 (Lietuvių kalba 5 kl.)

Sudėtinis sakinys

Sudėtinis sakinys – sudėtingas darinys, jam suprasti prireiks ne vienų metų. Jeigu lyginsime su artima aplinka, jis panašus į lego. Tik čia prireikia kelių lygmenų jungčių ir konstrukcijų, iš kurių statome ne šiaip trobelę, o visą išmaniųjų namų kvartalą...

Sudėtinis sakinys

53.1. Du vientisinius sakinius sujunkite į vieną.

Pirmosios sode pražydo slyvaitės. Bitutės skraido nuo vieno žiedelio prie kito ir renka nektarą.

Sudėtinis sakinys yra savotiška priešprieša jau pažįstamam vientisiniam sakiniui. Vientisinis sakinys turi vieną gramatinį centrą – veiksnį ir tarinį. Sudėtiniame sakinyje jų būna du ar daugiau.

Palyginkite du sakinius:

Saulė švietė visą dieną.

Saulė švietė visą dieną, bet žiemą ji pakyla neaukštai, todėl diena vis tiek buvo šalta.

Vadinasi, sudėtinis sakinys – tai iš kelių gramatinių centrų susidedantis pranešimas.

SUŽINOKITE DAUGIAU

Kai kurie mokslininkai, tarp jų jau žinomas jums Jonas Jablonskis, sudėtinį sakinį vadina kelių vientisinių sakinių junginiu. Jeigu sakinius skiriame pagal gramatinių centrų skaičių, ši mintis teisinga. Žvelgiant į mūsų antrąjį pavyzdį, nesunku pastebėti ir dar vieną dalyką: atskiri sakinio dėmenys praneša apie skirtingas situacijas saulė švietė, ji pakyla, diena buvo šalta. Nuo kelių vienas šalia kito einančių vientisinių sakinių sudėtinis sakinys skiriasi tuo, kad šiuos atskirus dėmenis sieja intonacija, o kartais dar ir jungtukai arba jungiamieji žodžiai.

53.2. Sutartinėmis linijomis pabraukite veiksnius ir tarinius. Kurie sakiniai yra sudėtiniai? Kodėl taip manote?

Vidurvasario kaitra nuvargino žemę. Net miesto akmuo pasiilgo vandens. Paskutinę liepos naktį atsibudau nuo vėjo. Pilkoji vilko valanda slėgė krūtinę. Jau kelintą naktį neiškrinta rasa, ir medžiai kenčia tylėdami. Tik jautrioji drebulė nebeištvėrė – tai jos lapų šnaresys ir prikėlė mane. Pagelto kaitros nukamuota smilga, nutilo net žiogas. (Pagal Antaną Ramoną)

Kaip manote, ar visada sudėtinio sakinio dėmenis galima sukeisti vietomis?

53.3. Iš dviejų vientisinių sakinių sudarykite sudėtinį.

PavyzdysSaulė šviečia. Lyja. – Saulė šviečia, bet lyja.

Ruduo. Krinta lapai.

Sutemo. Sužibo žvaigždės.

Pamokos baigėsi. Susitiksime krepšinio aikštelėje. 

Tyvuliuoja skaidrus ežeras. Ratus suka gulbės.

Liftas sustojo. Mergaitės išlipo.

Užverčiau knygą. Mama kviečia vakarienės.

53.4. Parašykite antrą sudėtinio sakinio dalį.

1. Ugnis įsiplieskė greitai, _______ . 2. Troleibusas per dešimt minučių nepajudėjo iš vietos, tikriausiai _______ . 3. Katytė gailiomis akimis žiūrėjo į vaikus, bet _______ . 4. Dabar turėtų būti dailės pamoka, tačiau _______ . 5. Upelius ir balas tuoj sukaustys ledas, _______ . 6. Daugelis paukščių jau išskrido, tik _______ .

53.5. Atskirai išrašykite vientisinius ir sudėtinius sakinius, gramatinius centrus pabraukite sutartinėmis linijomis.

1. Parke vėjas nepūtė, todėl diena atrodė šilta ir maloni. 2. Besileidžianti saulė mūsų namą nuspalvino auksine spalva. 3. Stirnos dabar nebijo nei žmonių, nei automobilių, jos dažnai išbėga į kelią ir sukelia avarinę situaciją. 4. Bibliotekoje šiandien pristatomos geriausios šių metų vaikiškos knygos, filmai ir žaidimai. 5. Per istorijos pamoką mokytoja pasakojo apie Lietuvõs praeitį, kunigaikščius, piliakalnius ir ant jų stovėjusias pilis. 6. Vaisiai ir daržovės turi daug naudingų medžiagų, o saldumynai gadina dantis ir kenkia mūsų organizmui.

Prašau palaukti