Tema 5.3 (Istorija 10)

Sovietų Sąjunga pirmaisiais pokario metais ir Vidurio Rytų Europos padėtis

Šioje temoje MES:

  • susipažinsime su SSRS padėtimi pirmaisiais pokario metais;
  • apžvelgsime SSRS ir Vidurio Rytų Euròpos valstybių santykius aptariamuoju laikotarpiu;
  • išsiaiškinsime, kaip pokariu buvo valdoma Vidurio Rytų Europà.

SSRS padėtis pokariu

AKTUALU! Kaip SSRS atrodė paskutiniame stalinizmo dešimtmetyje?

1945 m. gegužės pradžioje oficialiai paskelbus karo su Vokietijà pabaigą, Soviẽtų Sąjungoje ir Euròpoje (Raudonoji armija viešpatavo iki Elbės upės, Rytų ir Vidurio Euròpą kontroliavo sovietų kariuomenė) žmonės džiaugėsi, kad pasiekta taip ilgai laukta pergalė. Visoje sovietų valstybėje buvo reiškiamas didžiulis pasididžiavimas šalies ginkluotosiomis pajėgomis ir jos vedliu J. Stalinu, kuris įkūnijo patriotizmą ir pergalę. Net ir daugelis nuo J. Stalino nukentėjusiųjų vis tiek jam jautė šiokią tokią pagarbą, bet kartu viltasi, kad pokariu stalinizmo sistema gerokai sušvelnės ir valdžia labiau atsisuks į visuomenę. Manyta, kad pasibaigus karui išnyks ir ideologinė kontrolė, tačiau greitai paaiškėjo, jog tai buvo iliuzijos (1, 2 šaltiniai). Totalitarinis valdymas išliko, negana to, sustiprėjo J. Stalino kultas.

Šalį valdė nuo J. Stalino priklausoma vienintelė komunistų partija, ypatingas galias turėjo saugumo institucijos. Valdžia visiškai nesiskaitė su visuomene, liaudį laikė, pasak J. Stalino, tik valstybės mašinos sraigteliais, o ne individais ar grupe asmenų, kuriems būdingi tam tikri socialiniai, kultūriniai ir psichologiniai poreikiai bei lūkesčiai. Kaip ir prieškario metais, SSRS aukščiau visko buvo valdžia, o visuomenė privalėjo besąlygiškai vykdyti jos nurodymus. Išliko visų gyvenimo sričių kontrolė, teroro sistema.

Vadinamieji liaudies priešai buvo suimami, žudomi ar ištremiami į Sibirą. 1948 m. SSRS buvo suimta apie 23 tūkst. kolūkiečių. Visi jie buvo apkaltinti tuo, kad per praėjusius metus neišdirbo reikalaujamo skaičiaus darbadienių, ir be jokio teismo ar tardymo ištremti į tolimuosius šalies regionus. Iš vokiečių nelaisvės išvaduotų karo belaisvių laukdavo priverstinės apklausos, po kurių nemaža dalis atsidurdavo tremtinių lageriuose. Tokiomis sąlygomis kalinamųjų skaičius gulage nesumažėjo net pasibaigus karui. Remiantis oficialia statistika, 1951 m. pradžioje gulago lageriuose ir kolonijose buvo 2 561 351 kalinys, t. y. milijonu daugiau negu prieš penkerius metus (29.1 pav.).

29.1 pav. Gulago kalinių SSRS skaičius 1930–1953 m.

Remdamiesi diagrama, padarykite išvadą apie gulago kalinių SSRS skaičių aptariamuoju laikotarpiu.

Stalinizmo metais padaugėjo ir specialiųjų tremtinių, nes Báltijos valstybėse, Ukrainoje, Moldãvijoje pokariu buvo vykdomi masiniai gyventojų trėmimai. Pokariu buvo išleistas nutarimas, kuriuo remiantis visi tremiamieji (įskaitant jų vaikus) buvo ištremiami „visiems laikams“. Paskutiniais J. Stalino valdymo metais tremtinių buvo panašiai tiek, kiek ir kalinių lageriuose.

Nuteistieji, gyvendami ir dirbdami nežmoniškomis sąlygomis, toliau vykdė gigantiškas statybas. 5-ojo dešimtmečio pabaigoje nuteistųjų rankomis buvo iškasti Volgos–Dono, Volgos–Baltijos jūros ir Didysis Turkmėnijos kanalai, pastatytos Staliningrado ir Kuibyševo hidroelektrinės. J. Stalino reikalavimu poliarinėje tundroje pradėtas tiesti geležinkelis: nuo Salechardo iki Igarkos (šis užmojis pramintas „Mirties keliu“; darbai atšaukti po J. Stalino mirties). Gyventojų padėtį sunkino pasąmonėje išlikę žiaurūs karo išgyvenimai, valdžios skiriamos milžiniškos išlaidos atominiam ginklui kurti, be to, per karą buvo suniokota daugybė miestų ir kaimų.

Padėtis šalyje buvo sunki ir dėl 1950 m. J. Stalino iniciatyva pradėto naujo valymo. Viešai buvo pranešta, neva Leningrado komunistų vadovybė prieš J. Staliną ir kitus aukštus sovietų vadovus rengė sąmokslą. Šimtai aukštų partijos vadovybės narių buvo nuteisti mirties bausme. J. Stalinas buvo linkęs visur įžiūrėti sąmokslininkus ir šnipus.

1952 m. rudenį pradėta persekioti žydus. Didelis smūgis suduotas Čekoslovakijos komunistų partijai – ji privalėjo surengti keturiolikos savo vadų teismą. Vienuolika iš jų buvo apkaltinti kaip „sionizmo avantiūristai“. Po keleto savaičių komunistų partijos susirinkime J. Stalinas pabrėžė: „Visi žydai yra nacionalistai ir Amerikos žvalgybos agentai.“ Kitų metų pradžioje pagrindiniame šalies dienraštyje „Pravda“ („Tiesa“) buvo pranešta, esą demaskuotas „gydytojų sąmokslas“. Laikraštyje teigta, kad „teroristinė gydytojų grupuotė išsikėlė tikslą sutrumpinti aktyvių Soviẽtų Sąjungos valstybės vadovų gyvenimo trukmę sabotuodami jų gydymą“. Šeši iš devynių apkaltintų gydytojų buvo žydai; visi apkaltinti nebūtais nusižengimais. Dėl „gydytojų sąmokslo“ buvo suimti keli šimtai žydų kilmės gydytojų, šalyje sustiprėjo antisemitizmas. Pradėti išpuoliai baigėsi 1953 m. kovo pradžioje, kai mirė J. Stalinas (29.2, 29.3 pav.).

29.2 pav. Vı̇̀lniaus geležinkelio stoties ir aikštės vaizdas 1953 m. kovo mėnesį
29.3 pav. Gedulo mitingas Vilniaus geležinkelio stoties aikštėje 1953 m. kovo 9 d.

Klausimai ir užduotys

  1. Apibūdinkite SSRS visuomenės padėtį pokariu.
  2. Kokios savybės būdingos stalinizmui SSRS pokariu?

Vidurio Rytų Europos valstybių „išvadavimas“

AKTUALU! Kodėl SSRS iš karto po karo neįvedė komunistinės santvarkos Vidurio Rytų Europos valstybėse?

Per Jaltos (Krýmo) konferenciją J. Stalinas F. D. Ruzveltui ir V. Čerčiliui (29.4 pav.) pažadėjo, kad Vidurio Rytų Europos valstybėse (29.5 pav.), kurias baigiantis Antrajam pasauliniam karui užėmė Raudonoji armija, bus vykdomi laisvi rinkimai ir sudaromos demokratinės vyriausybės. Tačiau J. Stalinas ir Vakarų šalių vadovai šiuos rinkimus suprato skirtingai: J. Stalinas turėjo omenyje sovietinį rinkimų variantą, o V. Čerčilis ir F. D. Ruzveltas – tikrus demokratinius rinkimus. Todėl jau pirmaisiais metais po Antrojo pasaulinio karo Soviẽtų Sąjunga nieko nenorėjo girdėti apie demokratinius rinkimus sovietų kariuomenės kontroliuojamose Vidurio Rytų Europos valstybėse.

29.4 pav. Didysis Jaltos konferencijos trejetas: (iš kairės) Vinstonas Čerčilis, Franklinas Delanas Ruzveltas ir Josifas Stalinas
29.5 pav. Rytų̃ Euròpos sienų pokyčiai 1938–1948 m.

Pasakykite, kaip aptariamuoju laikotarpiu SSRS išplėtė savo teritoriją.

J. Stalino požiūrį į Vidurio Rytų Europos valstybes, „išvaduotas“ po Antrojo pasaulinio karo, geriausiai atspindi jo žodžiai, pasakyti Jugoslavijos komunistų veikėjui Milovanui Džilasui (Milovan Djilas): „Šis karas skiriasi nuo ankstesnių karų; tas, kuris užima teritoriją, įveda joje ir savo socialinę sistemą. Kiekvienas įveda savo sistemą visur, kur pasiekia jo kariuomenė. Kitaip būti negali.“ Todėl Sovietų Sąjunga laikė savo kariuomenę Vidurio Rytų Europos valstybėse ir, laikui bėgant, čia sudarė sovietams ištikimas vyriausybes, panašiai kaip ir 1940 m. vasarą okupuotose trijose Báltijos valstybėse. Tačiau įvesti komunistinės santvarkos Lénkijoje, Čekoslovãkijoje, Veñgrijoje, Rumùnijoje, Jugoslãvijoje, Bulgãrijoje, Albãnijoje ir Rytų Vokietijoje Sovietų Sąjunga neskubėjo (29.1 lentelė).

29.1 lentelė. Vidurio Rytų Europos įtraukimas į socializmo stovyklą pokariu

1.

Albanijoje ir Jugoslavijoje 1945 m. komunistinės vyriausybės įsitvirtino be jokio pasipriešinimo – kaip antinacistiniai judėjimai.

2.

Bulgarijoje 1945 m. sovietai išžudė nekomunistinių partijų lyderius.

3.

Rumunijoje komunistai nuo 1945 iki 1947 m. pamažu perėmė visą vyriausybės kontrolę.

4.

Lenkijoje 1947 m. vietos ir sovietų komunistai privertė pasitraukti nekomunistinių partijų lyderius į užsienį (Didžiąją Britãniją).

5.

Vengrijoje sovietų armija 1947 m. leido surengti rinkimus, tačiau juos komunistų partija pralaimėjo. Vietos komunistai, remiami sovietų armijos, perėmė policiją ir pradėjo areštuoti, žudyti partijų lyderius.

6.

Čekoslovakijoje 1948 m. komunistai uždraudė visas kitas partijas ir nužudė jų lyderius.

7.

1949 m. sovietų kontroliuojama Vokietijos okupacinė zona, kurioje jau buvo įsitvirtinę komunistai, tapo Vokietijos Demokratine Respublika.

Nurodykite dvi priežastis, dėl kurių Vidurio Rytų̃ Euròpoje komunistinė santvarka buvo įvesta skirtingais metais.

Po Antrojo pasaulinio karo per pirmus dvejus metus komunistinis valdymas buvo įvestas tik Jugoslavijoje ir Albanijoje: Albãniją ir beveik visą Jugoslãviją išvadavo vietos komunistų partizanų armijos, todėl, baigiantis karui, šiose valstybėse valdžia atiteko būtent jiems. Kitose valstybėse – Čekoslovakijoje, Bulgarijoje, Vengrijoje, Lenkijoje ir Rumunijoje (iš jų teritorijų vokiečių kariuomenę išstūmė sovietų kariuomenė) – valdė koalicinės vyriausybės. Nors vietos komunistų partijos šių šalių vyriausybėse užėmė svarbiausius postus, vyraujančios partijos čia nebuvo. Dviejose valstybėse – Čekoslovakijoje ir Vengrijoje – iš karto po karo įvyko tikri demokratiniai rinkimai. Šiuo požiūriu Čekoslovakija buvo panaši į prieškarinę respubliką. Daug galių turėjo prezidentas, jo įsakymais buvo vykdoma žemės reforma, pramonės nacionalizacija, persekiojami valdžiai nepriimtini asmenys. Nors abiejose valstybėse sovietai nuolat puolė nekomunistines partijas, jų uždrausti neskubėjo. Tik prasidėjus Šaltajam karui, sovietų valdomoje Vidurio Rytų Euròpoje padėtis iš esmės ėmė keistis.

Klausimai ir užduotys

  1. Kaip Jaltos konferencijoje nutarta pasielgti su Vidurio Rytų Europa?
  2. Apibūdinkite Vidurio Rytų Europos valstybių padėtį pirmaisiais pokario metais.

„Liaudies demokratijų“ įkūrimas Vidurio Rytų Europos valstybėse

AKTUALU! Kodėl Vidurio Rytų Europos valstybėse pokariu įdiegtos valdymo sistemos buvo pavadintos „liaudies demokratijomis“?

JAV paskelbta Trumeno doktrina ir Maršalo planas Soviẽtų Sąjungai kėlė vis didesnį nepasitikėjimą Vakarais. Todėl sovietų valdžios kontroliuojamose šalyse siekta klastoti rinkimus. Pavyzdžiui, per tokius rinkimus Vengrijoje 1947 m. rugpjūtį vietos komunistai gavo daugiau balsų už savo priešininkę Smulkiųjų žemės ūkio savininkų partiją. Ši, kaip ir kitos nekomunistinės partijos, neatlaikiusi nuolatinio valdžios spaudimo, ėmė byrėti. Valdžią perėmė vietos komunistų partija.

Panašūs įvykiai pasikartojo Lenkijoje. Dar 1941 m. pabaigoje J. Stalinas teigė esąs pasirengęs pripažinti Lòndone įsikūrusią emigracinę Lénkijos vyriausybę, kuri paliko tėvynę 1939 m. rugsėjo antroje pusėje, bet 1942 m. jis jau buvo nepatenkintas vyriausybės sudėtimi, o 1944 m. vasarą subūrė kitą Lenkijos vyriausybę – Liublino komitetą, kuriame vyravo komunistai. 1944 m. pabaigoje Liublino komitetą J. Stalinas jau buvo pripažinęs laikinąja vyriausybe ir nutraukė santykius su Lòndono lenkų vyriausybe. Be to, per Jaltos konferenciją J. Stalinui pavyko pasiekti, kad JAV ir Didžióji Britãnija pripažintų Sovietų Sąjungos sukurtą Liublino komitetą su sąlyga, kad jis bus papildytas demokratinės pakraipos politikais iš emigracinės lenkų vyriausybės Londone. Baigiantis karui, J. Stalinas atsisakė vykdyti šią sąlygą.

Po karo komunistai Lenkijoje perėmė visą valdžią daug greičiau nei kitose kaimyninėse komunistinėse valstybėse. Tam įtakos turėjo išaugusi priešprieša tarp vietos komunistų partijos vadovybės ir liaudininkų partijos lyderio Stanislavo Mikolaičyko (Stanisław Mikołajczyk); jis, spaudžiamas Vakarų, su keletu bendražygių įėjo į laikinąją vyriausybę. Netrukus po karo S. Mikolaičykui buvo pavykę atkurti nepriklausomą Lenkijos valstiečių partiją, dydžiu pranokstančią komunistus ir jų sąjungininkus.

Daugumai lenkų S. Mikolaičykas buvo tarsi nepriklausomybės simbolis, o komunistai jį vertino kaip pavaldų Vakarams ir laikė didžiausiu priešininku. Priešprieša pasiekė viršūnę 1946 m., kai komunistų pastangomis buvo paskelbtas referendumas, per kurį šalies gyventojai turėjo atsakyti į tris klausimus: 1) ar pritaria socialinėms ir ekonomikos reformoms; 2) ar patvirtina Oderio ir Neisės sieną; 3) ar sutinka, kad būtų panaikintas senatas. S. Mikolaičyko paraginti rėmėjai į trečią klausimą atsakė neigiamai. Tada referendumo rezultatai buvo suklastoti, visoje šalyje pradėti persekioti Lenkijos valstiečių partijos nariai ir jos rėmėjai. Panašiai 1947 m. gruodį buvo suklastoti rinkimai į šalies parlamentą: komunistų vadovaujamas blokas oficialiai gavo 394 vietas, o S. Mikolaičyko partija – tik 28. Kitų metų pradžioje Lenkijos komunistų partijos lyderis Boleslavas Berutas (Bolesław Bierut) buvo išrinktas šalies prezidentu.

Baimindamasis dėl savo gyvybės, S. Mikolaičykas pabėgo iš Lenkijos, o 1948 m. pabaigoje lenkų komunistai susijungė su socialistais ir pasivadino Lenkijos jungtine darbininkų partija. Šalyje įsigalėjo demokratinis liaudies valdymas, nors jis iš tikrųjų atitiko Sovietų Sąjungos valdymo modelį (3 šaltinis).

Čekoslovakijos komunistų partija po 1946 m. demokratinių rinkimų buvo stipriausia partija šalyje, bet Mãskvai to buvo per maža. 1948 m. vasarį Čekoslovakijoje komunistai įvykdė valstybės perversmą. Protestuodami prieš vidaus reikalų ministro savavaliavimą, komunistų partijai nepriklausantys ministrai įteikė atsistatydinimo pareiškimus, vildamiesi, kad Čekoslovakijos prezidentas Edvardas Benešas (Edvard Beneš) arba atsisakys juos priimti, arba paleis parlamentą ir paskelbs naujus rinkimus. Kaip teigė E. Benešas, jo sprendimas nesivelti į konfliktą prilygo pralaimėjimui. Komunistai sutelkė fabrikų darbininkus, gynybos ministras komunistas užtikrino, kad kariuomenė į konfliktą nesikiš, o ne komunistai tokiems veiksmams nebuvo pasirengę. Įbaugintas E. Benešas priėmė ministrų atsistatydinimą, o jų vietas vyriausybėje užėmė komunistai ir valdžios pasikeitimą pavadino „pergalinguoju pavasariu“. Šis įvykis pavadintas valstybės perversmu, nes valdžia perimta grasinant smurtu. Vietos komunistus rėmė Sovietų Sąjunga. Jei komunistams Čekoslovakijoje nebūtų pavykę taikiai paimti valdžios, Sovietų Sąjunga tikriausiai į šią šalį būtų pasiuntusi savo kariuomenę.

Komunistų įsigalėjimas Čekoslovakijoje dar labiau pablogino JAV ir Sovietų Sąjungos santykius. Panašiomis priemonėmis 5-ojo dešimtmečio pabaigoje komunistinis režimas įsigalėjo Bulgarijoje, Rumunijoje. Tik Jugoslavijoje pavyko sukurti savitą komunistinį valdymą, nes šios šalies komunistų partijos lyderis J. Brozas-Titas (29.6 pav., 4 šaltinis) atsisakė paklusti Maskvõs nurodymams, dėl to nutrūko Jugoslavijos ir Sovietų Sąjungos santykiai, ir 1948 m. Sovietų Sąjunga maršalą J. Brozą-Titą viešai paskelbė „imperializmo agentu“.

29.6 pav. Josipas Brozas-Titas (kairėje) ir Vinstonas Čerčilis 1944 m. Neapolyje, Itãlijoje

Visose SSRS kontroliuojamose Vidurio Rytų Europos valstybėse įvestos santvarkos pavadintos „liaudies demokratijomis“. Pagrindinė tokio valdymo ypatybė – griežtai laikytis Sovietų Sąjungos valdymo modelio ir aklai paklusti Maskvai. Todėl 5-ojo dešimtmečio pabaigoje ir 6-ojo pradžioje sovietų valdomų Vidurio Rytų Europos valstybių raida buvo panaši. Sovietų valdžia griežtai kontroliavo šių šalių ekonomiką, panaikino privačią nuosavybę, nacionalizavo įmones. Žemės ūkyje prievarta buvo įgyvendinama kolektyvizacija, o tai sukėlė didžiulį gyventojų pasipiktinimą ir davė skirtingus rezultatus. Pavyzdžiui, Lenkijoje dėl atkaklaus pasipriešinimo buvo kolektyvizuota tik 10 proc. valstiečių žemių, o Čekoslovakijoje – apie 90 procentų.

Komunistinių Vidurio Rytų Europos valstybių vidaus tvarką formavo vietos komunistų partija, kurios veiklą prižiūrėjo Sovietų Sąjungos komunistų partija; biurokratija, kuri kontroliavo ekonominius visuomenės išteklius ir produkciją; cenzūra, kuri neleido žmonėms reikšti nepasitenkinimo esama valdžia ir vertė tikėti, kad tokia valdžios sistema yra puiki; represinės struktūros, kurios vertė vykdyti Maskvos valią.

Oficialiai kiekvienoje valstybėje buvo priimtos konstitucijos, parengtos pagal Sovietų Sąjungos konstitucijos pavyzdį. Šalys buvo pavadintos liaudies respublikomis, arba liaudies demokratinėmis respublikomis. Jose, tiesą sakant, nebuvo jokios demokratijos: svarbiausia buvo ne konstitucija, o vietos komunistų partija, ypač jos vadovybė. Didžiausias autoritetas sovietinėje visuomenėje priklausė partinei vadovybei – partijos suvažiavimo paskirtam Centro komitetui (CK) arba jo išrinktam politiniam biurui ir generaliniam sekretoriui.

Klausimai ir užduotys

  1. Kokiomis priemonėmis Vidurio Rytų Europoje buvo įvestos „liaudies demokratijos“?
  2. Kas buvo būdinga Vidurio Rytų Europoje įvestoms „liaudies demokratijoms“?

Padėtis pokario Vokietijoje

AKTUALU! Kodėl Šaltojo karo metais Vokietijà išliko padalyta į dvi dalis?

Tikrą dramą išgyveno vokiečių tauta. Po Antrojo pasaulinio karo į okupacines zonas padalytai Vokietijai (29.7 pav.) valdyti buvo įsteigta Keturių sąjunginių valstybių (JAV, Sovietų Sąjungos, Didžiõsios Britãnijos ir Prancūzijos) kontrolės taryba, tačiau kiekviena zona turėjo atskirus okupacinio valdymo organus. Dar 1946 m. vasarą JAV pasiūlė ekonomiškai sujungti visas Vokietijos okupacines zonas. Sovietų Sąjungai ir Prancūzijai atsisakius, 1947 m. britai ir amerikiečiai sujungė savo valdomas zonas, dar po metų, prancūzams sutikus, Vakarų valstybių okupacinės zonos Vokietijoje buvo galutinai sujungtos į vieną Vakarų Vokietijos ekonominį vienetą.

29.7 pav. Padalyta Vokietija pasibaigus Antrajam pasauliniam karui. Prancūzijos, Didžiosios Britanijos, Sovietų Sąjungos ir JAV kontroliuojamos Vokietijos teritorijos zonos.

Vakarų Berlýne buvo įvykdyta pinigų reforma (visoje Vakarų Vokietijoje ėmė galioti markės). Kaip protesto atsaką į tai SSRS paskelbė negaliojantį Berlyno suskirstymą į 4 sektorius, valdomus didžiųjų valstybių, ir pradėjo Berlyno blokadą – uždarė Berlyno susisiekimo su Vakarais sausumos ir vandens kelius. Dėl to nuo 1948 m. birželio 28 d. JAV ir Didžioji Britanija būtiniausius produktus, įrenginius miestui pradėjo tiekti lėktuvais.

SSRS Rytų Vokietijoje padidinus kariuomenę, Vakarų sąjungininkai ėmėsi atsakomųjų priemonių. 1949 m. gegužės 12 d. SSRS blokadą nutraukė. Berlýnas liko padalytas į Rytų ir Vakarų sektorius. Dėl Berlýno blokados (29.8 pav.) 1949 m. Vokietija buvo suskaldyta į dvi dalis: Vokietijos Federacinę Respubliką (VFR; sostinė Bona) ir Vokietijos Demokratinę Respubliką (VDR; sostinė Berlynas). Nors pastaroji skelbėsi esanti demokratinė valstybė, ją valdė komunistai, visiškai priklausomi nuo Sovietų Sąjungos valdžios. Tikrai demokratinė buvo VFR. Nesibaigiant nuolatinei žmonių migracijai iš VDR į VFR, 1961 m. buvo pastatyta Berlyno siena (29.9 pav.). Ilgainiui ji virto pagrindiniu Šaltojo karo simboliu.

29.8 pav. Berlýno gyventojai stebi besileidžiantį lėktuvą.
29.9 pav. Berlyno siena iš Vakarų Berlyno pusės 1986 m.

Klausimai ir užduotys

  1. Apibūdinkite Vokietijos padėtį pasibaigus Antrajam pasauliniam karui.
  2. Kodėl jau Šaltojo karo pradžioje nepavyko išsaugoti vientisos Vokietijos?

APIBENDRINAMIEJI KLAUSIMAI IR UŽDUOTYS

  1. Apibūdinkite SSRS ir Vidurio Rytų Europos santykius pirmaisiais pokario metais.
  2. Kokiomis priemonėmis Vidurio Rytų Europos valstybėse valdžią į savo rankas paėmė vietos komunistai?
  3. Nurodykite Berlyno blokados įtaką vokiečių tautai.
  4. Kodėl buvo pastatyta Berlyno siena?

TYRINĖKITE!

Naudodamiesi internetu, palyginkite vienos pasirinktos Vidurio Rytų Europos valstybės ir vienos Vakarų Europos valstybės visuomenės padėtį pirmaisiais pokario metais. Gautus rezultatus aptarkite su klasės draugais.

Darbas su šaltiniais

1 šaltinis

Iš Orlando Figeso knygos „Privatus gyvenimas Stalino Rusijoje“

Stalinas greitai atmetė bet kokią politinių reformų mintį. Per pirmąją svarbią pokario kalbą 1946 metų vasario 9 dieną jis aiškiai pasakė, kad sovietų sistema nebus keičiama. Kalbėdamas augant Šaltojo karo įtampai Stalinas reikalavo griežtesnės drausmės ir naujų sovietų aukų, esą būtina atsigauti po karo, kai padaryta tiek žalos, ir pasiruošti kitam pasauliniam konfliktui, o šį kapitalistinė sistema neišvengiamai sukelsianti („kol egzistuoja kapitalizmas, karai neišnyks, ir Sovietų Sąjunga turi būti pasiruošusi“). Stalinas savo pavaldiniams įsakė smogti „stiprų smūgį“ net menkiausioms kalboms apie demokratiją, kad jos nespėtų išplisti. <…> Pokario metais nepasiekta ketvirtojo dešimtmečio teroro lygio, bet kiekvienais metais dešimtys tūkstančių žmonių – daug žydų ir kitų tautybių žmonių, kaltinamų per Šaltąjį karą susidėjus su Vakarais, – buvo suimami ir teisiami už „kontrrevoliucinę“ veiklą. <…>

Politiniam pokario suvaržymui nenusileido ir sugriežtinta planinė ekonomika. <…> Fantastinius pramonei užbrėžtus tikslus galėjo įvykdyti tik stachanoviečių jėga. Sovietų propaganda ragino gyventojus ruoštis dar vienam aukų laikotarpiui, savo žinią pasaldindami įprastais pažadais, kad sunkus darbas bus apdovanotas pigiomis vartojimo prekėmis. Bet dauguma gyventojų turėjo mažai priežasčių tikėti tokiais pažadais.

Orlando Figes, Privatus gyvenimas Stalino Rusijoje, iš anglų kalbos vertė Daumantas Gadeikis, Vilnius: Alma littera, 2015, p. 422–425.

2 šaltinis

Iš Rusijos istoriko Jevgenijaus Anisimovo knygos „Rusijos istorija. Nuo Riuriko iki Putino: žmonės, įvykiai, datos“

Įtempta tarptautinė padėtis, atsilikimo branduolinės ginkluotės srityje nuojauta, masinis ginkluotas pasipriešinimas sovietų valdžiai Pabáltijyje bei vakarinėse Ukrainos ir Baltarùsijos srityse tapo policinio ir ideologinio spaudimo visuomenei stiprinimo pretekstu.

Ilgą laiką gyvavo niūri karo laikų įstatymų dvasia. Už pavėlavimą į darbą 15 minučių, savavališką išėjimą dar nesibaigus darbo laikui darbininkas pagal tuo metu galiojusį 1940 m. įstatymą galėjo patekti į lagerį. Apribota žmogaus laisvė savo valia keisti darbovietę. Šis baudžiavinis įstatymas panaikintas tik 1956 metais. Tokia pat sunki padėtis buvo ir kolūkiečių. Galima sakyti, kad jie buvo baudžiauninkai: neturėjo teisės palikti kolūkį, grasinant lageriu ir sodybinio sklypo atėmimu jie buvo verčiami dirbti „privalomąjį darbadienių minimumą“, už kurį beveik nieko nemokama. Žvėrišką „penkių varpelių“ įstatymą papildė 1947 m. įstatymas, pagal kurį socialistinės nuosavybės grobstymas organizuotose nusikalstamose grupėse (net jei tai būtų trys keturi vaikai) buvo baudžiamas 25-erių metų įkalinimo bausme.

<…>

Stalino lagerių sistema pokario metais įgavo dar niūresnių bruožų. Dalis lagerių (vadinamieji ypatingosios paskirties lageriai) tapo panašūs į vokiečių naikinimo lagerius: speciali dryžuota kalinių apranga, numeriai vietoj vardų ir pavardžių. Šie lageriai buvo jau ne priešų perauklėjimo įstaigos, o kalinių naikinimo fabrikai.

Jevgenij Anisimov, Rusijos istorija. Nuo Riuriko iki Putino: žmonės, įvykiai, datos, iš rusų kalbos vertė Aldona Bendorienė, Vilnius: Mokslo ir enciklopedijų leidybos centras, 2014, p. 436.

Remdamiesi 1, 2 šaltiniais ir savo žiniomis, atsakykite į klausimus.

  1. Nurodykite 1 šaltinyje aprašytą pagrindinį J. Stalino politikos tikslą.
  2. Kuo 1 šaltinyje minimi 1946 metai svarbūs SSRS ir pasauliui?
  3. Išskirkite 1 šaltinyje aptariamus stalinizmo bruožus pokariu.
  4. Su kokiais sunkumais, minimais 1 šaltinyje, susidūrė SSRS gyventojai?
  5. Apibūdinkite 2 šaltinyje aprašytą kaimo gyventojų padėtį SSRS.
  6. Kaip 2 šaltinyje vertinama SSRS tarptautinė padėtis? Atsakymą pagrįskite šaltinio citatomis.
  7. Palyginkite SSRS visuomenės padėtį prieš Antrąjį pasaulinį karą ir aprašytą 2 šaltinyje, nurodykite panašumus ir skirtumus. Gautus duomenis pamėginkite paaiškinti.

3 šaltinis

Iš Adamo Zamoiskio knygos „Lenkijos istorija“

Seimą, teoriškai reiškusį liaudies valią, visiškai valdė partija, nes ji sprendė, kurie vardai bus kandidatų sąraše. <…> Dėl akių buvo leista dalyvauti nedidelei grupei katalikų deputatų. <…> Vos sutvirtinusi savo valdžią, partija ėmė kėsintis į naujajai tvarkai svetimą darinį. 1949 m. buvo nacionalizuota Bažnyčios nuosavybė, labdaringas institucijas perėmė valstybė. Mokyklose uždraustas religinis ugdymas, kapelionams uždrausta lankytis kalėjimuose ir ligoninėse. <…>

Dar viena visuomenės grupė, neatitikusi socialistinio modelio, buvo valstiečiai, kurie vis dar sudarė daugiau nei pusę gyventojų. 1944 m. parama jiems buvo užtikrinta dovanojant žemes iš konfiskuotų dvarų – taip jų įgijo daugiau kaip milijonas šeimų. Tačiau po dvejų metų rusų pavyzdžiu daugelį varu suvarė į kolūkius; šių iki 1954 m. buvo jau 10 000, daugiausia Vokietijos Lénkijai perduotose teritorijose. Likę privatūs ūkininkai buvo spaudžiami privalomomis kvotomis, produktus jie turėjo pristatyti fiksuotomis kainomis, paprastai mažesnėmis už savikainą. <…>

Panašiai siekta išgyvendinti smulkiuosius prekybininkus, privatų verslą ir gamintojus, savarankiškai dirbančius amatininkus. Jiems būdavo skiriami didžiausi mokesčiai, užkertamas kelias įsigyti žaliavų. <…>

Faktas, kad viską teko pradėti nuo pradžių, buvo palankus planinei ekonomikai, paremtai centralizuotu planavimu.

Adam Zamoyski, Lenkijos istorija, iš anglų kalbos vertė Irena Jomantienė ir Milda Dyke, Vilnius: Mokslo ir enciklopedijų leidybos centras, 2020, p. 343–345.

4 šaltinis

1948 m. Josipo Brozo-Tito laiškas Josifui Stalinui

Nustokite siuntinėjęs žmones manęs nužudyti! Mes penkis iš jų jau sugavome, vieną su bomba, o kitą su šautuvu… Jei nenustosite siųsti žudikų, aš vieną labai greitai dirbantį išsiųsiu į Mãskvą ir man tikrai nereikės siųsti kito.

Simon Sebag Montefiore, Užrašyta istorija: laiškai, pakeitę pasaulį, iš anglų kalbos vertė Audronė Gendvilienė, Vilnius: Tyto alba, 2021, p. 169.

Remdamiesi 3, 4 šaltiniais ir savo žiniomis, atsakykite į klausimus.

  1. Kaip Lenkijoje susidarė 3 šaltinyje aprašyta padėtis?
  2. Nurodykite 3 šaltinyje minimas svarbiausias Lenkijos valdymo ypatybes pokario metais.
  3. Kodėl, nepaisant 3 šaltinyje aprašytos situacijos, Lenkijoje buvo organizuojami Seimo rinkimai?
  4. Paaiškinkite sąvokos planinė ekonomika ir žodžio nacionalizuoti reikšmę.
  5. Kodėl buvo parašytas 4 šaltinyje pateiktas laiškas?
  6. Padarykite išvadą apie Lenkijos padėtį bei Jugoslavijos ir SSRS santykius pirmaisiais pokario metais.

Sąvokos

Berlýno blokadà – 1948 m. birželį 1949 m. gegužę SSRS okupacinėje zonoje vykdyta Berlyno miesto blokada, per kurią Vakarų valstybėms neleista sausuma susisiekti su Vakarų Berlýnu. SSRS blokada buvo reakcija į pinigų reformą Vakarų okupacinėse zonose ir vakariniame Berlyno sektoriuje, o Vakarų valstybių atsakas buvo Vakarų Berlyno aprūpinimas oro transportu.

Prašau palaukti