Ankstyvųjų Naujųjų laikų valstybė ir absoliutinė monarchija – Opiq
1 / 16
×

Ankstyvųjų Naujųjų laikų valstybė ir absoliutinė monarchija

Šioje temoje JŪS

  • Aptarsite XVI a. Vakarų Europos valstybių valdymo pokyčius.
  • Išsiaiškinsite, kas yra absoliutizmas.
  • Apibūdinsite ryškiausios absoliutinės monarchijos Prancūzijos – valdymą.

Kiekvienoje istorinėje epochoje susiformuoja savitos valstybės valdymo formos. Viduramžiams buvo būdinga monarchija, kai valdovas ir valdančioji dinastija valstybę valdė padedami kilmingųjų, sudarančių patariamąją tarybą ar parlamentą. Tačiau Viduramžių Europos monarchijos buvo menkai centralizuotos, todėl valdovas turėjo keliauti po valstybę, kad toliau nuo jos centro esančiose teritorijose įtvirtintų savo valdžią.

Aptardami XVI–XVII a. kalbame apie kokybiškai kitokią valstybę, būdingą ankstyviesiems Naujiesiems laikams.

Ankstyvųjų Naujųjų laikų valstybė

1453 m. baigėsi tarp Prancūzijos ir Ánglijos monarchijų vykęs Šimtametis karas. Prancūzijos karalỹstės pergalė šiame daugiau nei šimtmetį trukusiame kare turėjo reikšmingų pasekmių ne tik pačios Prancūzijos, bet ir visos Europos politinei raidai. Nors jos teritorijoje vykusios kovos sekino ir reikalavo daug materialinių išteklių, Prancūzijà tapo stipresnė trimis aspektais. Pirmas, pergalingi paskutinių Šimtamečio karo dešimtmečių mūšiai padėjo atkurti Prancūzijos karaliaus autoritetą ir galią. Tai rodė ordonánsai – ypatingi karaliaus įsakai, kuriais buvo skelbiama visuotinė karinė prievolė. Šie vis dažniau leidžiami dokumentai reiškė, kad valdovo galios auga. XVI a. Prancūzijoje jie tapo įprastais karaliaus išduodamais dokumentais, turinčiais įstatymo galią (6.1 pav.). Antras, nors tarp Prancūzijos regionų būta didelių skirtumų, nacionalinis pakilimas, tam tikra nacionalinė savimonė, pradėjusi formuotis Prancūzijos teritorijoje Šimtamečio karo pabaigoje, stiprino Prancūzijos kaip valstybės ir jos gyventojų vieningumą. Trečias, prancūzams galutinai išvijus anglus iš Prancūzijos pietvakarių ir šiaurės, valstybė įgavo kontūrus ir juos daugmaž išlaikė iki šiol. Visa tai rodo, kad nuo XV a. vidurio prasidėjusi Prancūzijos karalystės centralizacija stiprėjo. Vadinasi, Prancūzijos valdovas vis daugiau valdžios telkė į savo ir pavaldžių pareigūnų rankas – į savo dvarą su pareigūnais, atsakingais už įvairias valstybės ir visuomenės gyvenimo sritis.

6.1 pav. Prancūzijos karaliaus 1539 m. išleisto ordonanso antraštinis puslapis

Kitų Vakarų Europos valstybių valdovai taip pat vis daugiau galių telkė į savo rankas ir dvarus. XV a. pabaigoje į Ánglijos karalỹstės sostą įžengė Tiudorų dinastija (6.2 pav.). Ši valdančioji dinastija susijusi su pokyčiais, kaip manoma, paskatinusiais formuotis kokybiškai naują ankstyvųjų Naujųjų laikų Anglijos valstybę. Pokyčių pradininkas buvo jums jau pažįstamas Anglijos karalius Henrikas VIII, atsiskyręs nuo Katalikų bažnyčios ir įkūręs Anglikonų bažnyčią. Būtent jis pradėjo kryptingai kurti naujus ir modernius valstybės darinius. Viena vertus, tokių darinių kūrimas rodė valdovo ir jo pareigūnų gebėjimą sutelkti reikiamus išteklius. Kita vertus, tie nauji dariniai pradėjo sėkmingai veikti ir duoti pajamų valdovui ir valstybei.

6.2 pav. Anglijos karalystę XVI a. valdę Tiudorų dinastijos valdovai, dail. Lukas de Heris (Lucas de Heere), apie 1590 m.

Vienas iš įdomesnių Henriko VIII pradėtų kurti darinių – Anglijos karinis jūrų laivynas (6.3 pav.). Jo statybas karalius finansavo XVI a. ketvirtajame ir penktajame dešimtmetyje nusavintu Anglijos katalikų bažnyčios turtu. O valdant jo dukterims, ypač karalienei Elžbietai I, Anglijos karinis jūrų laivynas tapo vienas galingiausių Europoje. Čia svarbu pabrėžti ne tik tai, kad karinis jūrų laivynas XVI a. antroje pusėje Ángliją pavertė galingiausia jūrų valstybe, bet ir tai, kad valdovas, padedamas valstybės pareigūnų, kūrė naujas valstybės institucijas (antai 1546 m. buvo įkurta Karališkojo jūrų laivyno taryba) ir jų administracijas (6.4 pav.). Jos valstybę darė finansiškai stipresnę, o valstybės valdymą – veiksmingesnį. Juk būtent su Anglijos karinio jūrų laivyno kūrimo pradžia ir veiksmingu Karališkojo jūrų laivyno tarybos valdymu sietinas Anglijos kaip galingos jūrų valstybės iškilimas XVI a. antroje pusėje.

6.3 pav. Anglijos karinio jūrų laivyno laivai, spalvota graviūra, dail. Džeimsas Koulas (James Cole), XVIII a. pirma pusė. Laivynas pradėtas kurti XVI a. pradžioje, taigi, pradėtos kurti ir Anglijos karinio jūrų laivyno vėliavos. Kiek pakitusios tokios vėliavos naudojamos ir šiandien.

Žvelgdami į minėtas valstybes galime trumpai nusakyti jas siejusius bruožus. Ankstyvųjų Naujųjų laikų valstybė pasižymėjo tuo, kad joje augo valdovo ir jo dvaro įtaka. Dvare telkėsi aukščiausi valstybės pareigūnai, atsakingi už konkrečias sritis. Taip pat buvo kuriamos naujos sudėtingos valstybės institucijos finansų, ūkio, teisės ir kitų sričių priežiūrai bei valdymui. Tokie valstybės valdymo poslinkiai vis smarkiau kreipė valstybę centralizacijos link.

Klausimai ir užduotys

  1. Nurodykite tris požymius, leidžiančius teigti, kad Šimtametis karas buvo naudingas Prancūzijai.
  2. Kokių pertvarkų ėmėsi Anglijos karalius Henrikas VIII siekdamas sustiprinti savo valdžią?
  3. Koks valstybės valdymo bruožas siejo Prancūziją ir Angliją ankstyvaisiais Naujaisiais laikais?

Absoliutizmas Europoje – kas tai?

XVI a. Vakarų Europoje valstybės stiprėjimas buvo tiesiogiai susijęs su valdovo, jo dvaro, pareigūnų ir naujų valstybės institucijų plėtra. Tačiau kokybiniai valstybės pokyčiai nereiškia, kad joje nebuvo sunkumų ir valdovas nesusidūrė su sudėtingais uždaviniais siekdamas įtvirtinti savo valdžią visos valstybės teritorijoje. XVI a. Vakarų Europos valstybėse dar būta daug jėgų, galingų kilmingųjų, nenorinčių paklusti centrinei valdžiai, siekiančiai valdyti visą kraštą ir jo kampelius. Be to, XVI a. Vakarų Europoje tarp katalikų ir protestantų kilusi religinė nesantaika virto religiniais karais. Būtent tokiomis sudėtingomis ir įtemptomis aplinkybėmis Vakarų Europoje radosi tekstų, kuriuose buvo svarstoma, koks turėtų būti valstybę ir savo pavaldinius tinkamai valdyti siekiantis valdovas ir kokiomis būdo savybėmis jis turėtų pasižymėti (A šaltinis).

A šaltinis

XVI a. pradžioje italų kilmės rašytojas, filosofas ir diplomatas Nikolo Makiavelis (Niccolò Machiavelli) savo knygoje „Valdovas“ rašė:

„[V]aldovas neturi kreipti dėmesio į priekaištus dėl žiaurumo, jeigu nori pavaldinius priversti būti vieningus ir klusnius. Juk, nubausdamas keletą asmenų, jis bus gailestingesnis negu tie, kurie, norėdami pasirodyti nepaprastai gailestingi, leidžia išsikeroti netvarkai, iš kurios kyla žudynės ir plėšikavimas, nes nuo jų paprastai kenčia visa visuomenė, o valdovo skiriamos bausmės paliečia tik atskirus asmenis. Naujas valdovas mažiau už kitus gali išvengti žiauruolio vardo, nes naujai valdžiai gresia daugybė pavojų.“

Nikolo Makiavelis, „Valdovas“, iš italų k. vertė Petras Račius, in: Filosofijos istorijos chrestomatija: Renesansas, t. 1, p. 437.

Klausimai ir užduotys

  1. Nurodykite istorijos šaltinyje aptariamą valdovo bruožą.
  2. Kodėl, anot N. Makiavelio, valdovams būtinas šis bruožas?
  3. Kodėl naujajam valdovui taip elgtis lengviau nei senajam?

XVI a. antroje pusėje Prancūzijos karalystėje gyvenęs ir visas to meto negandas matęs prancūzų filosofas Žanas Bodenas (Jean Bodin) savo didelės apimties knygoje aprašė stipraus ir galingo valstybės valdovo idealą (6.5 pav.). Jo supratimu, valstybės valdovas, monarchas, savo rankose turi sutelkti visą valdžią. Knygoje jis dažnai vartoja lotyniškos kilmės žodį „absoliutus“ ir derinius su šiuo žodžiu, tokius kaip „absoliuti valdžia“, „absoliučiai suverenus valdovas“. Taip jis norėjo pasakyti, kad tikrai stiprus valdovas, siekiantis valstybėje ir visuomenėje tvarkos bei ramybės, turi būti visiškai nepriklausomas ir turėti neribotą valdžią. Jis turi būti aukščiau įstatymo (B šaltinis). Kitais žodžiais tariant, valstybę ir visuomenę turi valdyti niekam neatskaitingas absoliučią valdžią turintis monarchas. Nepraėjo nė keli dešimtmečiai po Ž. Bodeno mirties, kai XVII a. pradžioje Europoje pradėjo formuotis monarchijos, valdomos beveik niekam neatskaitingų karalių. Šias XVII–XVIII a. Europos valstybes istorikai vadins absoliutinėmis monarchijomis, o absoliutaus, nieko ir niekieno nesaistomo, monarcho valdymą ir politinę sistemą su ypač stipria valdovo valdžia absoliutizmù.

6.5 pav. Žano Bodeno knygos „Šešios knygos apie respubliką“ antraštinis puslapis, Parỹžius, 1577 m.

XVII–XVIII a. Europoje gyvavusioms absoliutinėms monarchijoms (Prancūzijai, Dãnijos ir Norvègijos karalỹstei, Prūsijai) buvo būdinga beveik neribota valdovo valdžia. Tiksliau sakant, monarchas savo dvare telkė įstatymų leidžiamąją, vykdomąją ir teisminę valdžias. Jam tai padaryti padėjo šalia esantys aukščiausi valstybės administracijos pareigūnai. O didžioji dalis krašto kilmingųjų ir kitos visuomenės grupės (pvz., miestiečiai) buvo atribotos nuo valdžios net gyvenamojoje vietoje. Jei klaustume, kuo absoliutizmas, absoliutinė monarchija skyrėsi nuo kitų monarchijos formų (pvz., elekcinės, kur valdovas renkamas, ar konstitucinės, kur monarcho galias ribojo konstitucija ir parlamentas), reikėtų atsakyti, kad absoliutizmui būdinga griežta valdžios vertikalė (6.6 pav.). Todėl parlamentas, sudarytas iš kilmingųjų ar kitų luomų, priimant sprendimus neturėjo jokių tikrų galių arba visiškai neveikė. Be to, absoliutinės monarchijos valdovas savo beribę valdžią bei valią įkūnija ir įtvirtina remdamasis valdovui ir centrinei valstybės administracijai ištikimomis institucijomis bei pareigūnais (policija, kariuomene, mokesčių rinkėjais).

6.6 pav. Idealus valdovas, graviūra, dail. Johanesas Viriksas (Johannes Wierix), XVI a. antra pusė

B šaltinis

XVI a. antroje pusėje prancūzų teisininkas ir filosofas Žanas Bodenas savo „Šešiose knygose apie respubliką“ apie stiprų valdovą rašė:

„Kadangi po Dievo Žemėje didžiausi yra suverenūs [aukščiausiąją valdžią turintys] Valdovai ir kadangi jie yra paskirti Dievo kaip jo vietininkai tam, kad valdytų kitus žmones, būtina puoselėti jų geraširdiškumą taip, kad su visišku nuolankumu būtų gerbiama ir šlovinama jų didybė, visur ir visada jiems reiškiant pagarbą ir apie juos nuolankiai kalbant. Juk tas, kuris nerodo deramos pagarbos savo suvereniam Valdovui, negerbia Dievo, kurio atspindys Žemėje yra Valdovas. <…>

Mūsų supratimu, pavaldiniai turi paklusti karališkajam monarchui, kad parodytų, jog jis vienintelis turi valdžios didybę, o Karalius turi paklusti prigimtiniams įstatymams. Tai reiškia, kad [Karalius turi] valdyti savo pavaldinius ir imdamasis veiksmų vadovautis prigimtiniu teisingumu, kuris reiškiasi ir yra pažįstamas taip aiškiai ir skaisčiai kaip Saulės spindesys.“

prancūzų k. vertė V. Volungevičius, pаgal Jean Bodin, Les six livres de la Republique, a Paris: Chez Iacques du Puys, Libraire Juré, 1576, p. 190, 239.

Klausimai ir užduotys

  1. Kam, anot Ž. Bodeno, pavaldūs valdovai?
  2. Koks svarbiausias valdovo vaidmuo valstybėje?
  3. Paaiškinkite, kaip su valdovu turėtų elgtis pavaldiniai. Kodėl būtent taip?

Ne visose ankstyvųjų Naujųjų laikų Europos valstybėse (6.7 pav.) įsigalėjo absoliutizmas. Pavyzdžiui, jo nebuvo nei Šventõjoje Ròmos impèrijoje, nei bendroje Lénkijos ir Lietuvõs valstybėje Abiejų Tautų Respùblikoje, bet apie jas plačiau kalbėsime kitose temose.

6.7 pav. Europos žemėlapis, kartografas Jodokas Hondijus (Jodocus Hondius), apie 1620 metus. Geltonos, žalios, mėlynos ir oranžinės linijos žymi Europos valstybių ir įvairių teritorinių darinių sienas.

Klausimai ir užduotys

  1. Išvardykite tris Europos valstybes, kuriose XVII–XVIII a. įsitvirtino absoliutinė monarchija.
  2. Apie kokią XVII a. Vakarų Europos valstybės valdymo formą rašė teisininkas ir filosofas Ž. Bodenas?
  3. Paaiškinkite, kuo absoliutinė monarchija skiriasi nuo kitokių monarchijų.

Prancūzijos karalystė – absoliutinė monarchija

XVI a. pabaigoje į Prancūzijos sostą atėjusi Burbonų dinastija įvykdė tai, apie ką rašė ir ko troško prancūzų teisininkas ir filosofas Ž. Bodenas. Būtent nuo XVI–XVII a. sandūros valdančioji Burbonų dinastija ir jos pradininkas Prancūzijos karalius Henrikas IV (6.8 pav.) kūrė tokią Prancūzijos karalystę, kokią suvokiame kaip tikrą absoliutinę monarchiją. Po maždaug pusę amžiaus trukusios katalikų ir protestantų (hugenotų) nesantaikos ir religinių karų Prancūzijos karalius Henrikas IV siekė atkurti tvarką ir stabilumą. Pirmiausia naujasis valdovas ėmėsi ekonominių ir finansinių valstybės reikalų. Į pagalbą jis pasitelkė sumanių, valstybės ūkį ir finansus išmanančių žmonių. Vienas jų buvo aukštos kilmės karininkas ir valstybės veikėjas Maksimiljenas de Betiunas de Siuli (Maximilien de Béthune de Sully). 1598 m. jis pradėjo eiti aukščiausiojo šalies finansininko pareigas ir per keliolika metų sugebėjo panaikinti milžiniškus valstybės įsiskolinimus, išpirkti įkeistas valdovo žemes. Tai padaryti pavyko panaudojus dvi priemones. Pirma, turtingi Prancūzijos miestiečiai ir pirkliai tapo valdovo kreditoriais – paskolino pinigų už atlygį (palūkanas). Antra, buvo sugriežtintas mokesčių šalyje rinkimas. Galėtume sakyti, kad taip Henrikas IV sutvirtino Prancūzijos kaip valstybės pamatą ir pradėjo kurti absoliutinę monarchiją, tačiau išplėtota ji buvo valdant jo sūnui ir anūkui. XVII a. Prancūzijos karalius įgijo absoliučią valdžią.

6.8 pav. Prancūzijos karalius Henrikas IV ant žirgo, graviūra, dail. Antuanas Karonas (Antoine Caron), apie 1600 m.

Tiesa, Prancūzijos karaliumi tapus Henriko IV sūnui Liudvikui XIII, 1614 m. po ilgos pertraukos buvo sušaukti mažai reikšmės valstybės valdymui turintys Generaliniai luomai. Ši institucija buvo visiškai praradusi politinę reikšmę. Iškalbinga, kad kiti Generaliniai luomai bus sušaukti tik XVIII a. pabaigoje. Tokia politinė vidaus padėtis rodo, kad išties nebuvo kas varžytų Prancūzijos karaliaus valdžią. Kalbant apie Prancūzijos karalystę XVII a. pirmoje pusėje, kai valstybę valdė Liudvikas XIII, būtina atkreipti dėmesį į vieną svarbią Prancūzijos istorinę asmenybę. Ji darė lemtingą įtaką valdovui ir Prancūzijos vidaus bei užsienio politikai. Tai buvo XVII a. pirmos pusės Prancūzijos karalystės kardinolas ir valstybės veikėjas Armanas Žanas de Rišeljė (Armand-Jean de Richelieu, 1585–1642, 6.9 ir 6.10 pav.). A. Ž. de Rišeljė buvo išskirtinių gabumų žmogus, išmanantis daugybę sričių: nuo karybos iki ekonomikos, nuo diplomatijos iki socialinių šalies reikalų ir skirtingų šalies regionų visuomenės grupių nuotaikų. Savo gebėjimus panaudodamas rafinuotoms ir sudėtingoms karaliaus dvaro intrigoms, jis pasiekė politikos ir galios aukštumas. Pradžioje A. Ž. de Rišeljė padarė išskirtinę katalikų dvasininko karjerą, tačiau turėjo didesnių ambicijų. 1624 m. tapo vyriausiuoju karaliaus Liudviko XIII patarėju – aukščiausiuoju ministru. Šiandien sakytume – ministru pirmininku. Savo rankose jis sutelkė tikrąją politinę, karinę ir diplomatinę valdžią. Kaip vyriausiasis patarėjas A. Ž. de Rišeljė sugebėjo įtikinti Liudviką XIII, kad norėdamas įtvirtinti neribotą Prancūzijos monarcho valdžią jis turi laikytis trijų punktų strategijos. Pirmas, būtina susilpninti Habsburgų dinastiją, kurios valdos Ispãnijos karalỹstė ir Šventóji Ròmos impèrija – supo Prancūziją. Antras, reikia susidoroti su Prancūzijos protestantais – hugenotais. Trečias, būtina palaužti ir priversti paklusti maištingus krašto kilminguosius. Antras ir trečias punktai buvo Prancūzijos vidaus politikos reikalas. Jie buvo įgyvendinti dviem būdais. Prieš hugenotus buvo panaudota karinė jėga, prievarta. 1627–1628 m. vienai iš kampanijų – karo veiksmams prieš Prancūzijos hugenotų tankiai apgyventą La Rošelės miestą – vadovavo ne kas kitas, o A. Ž. de Rišeljė. Valdovo sprendimams nepritariantiems krašto kilmingiesiems pažaboti buvo imtasi institucinių priemonių. Į regionus (provincijas) valdovas paskyrė sau ištikimus pareigūnus – intendantus. Šie pareigūnai provincijose atstovavo valdovui, taigi, tų laikų supratimu, ir valstybei. Čia jie skelbė ir į nieką neatsižvelgdami vykdė valdovo leidžiamus įstatymus (ordonansus), naikino vietinių parlamentų galias, griežtino mokesčių nustatymo ir surinkimo priežiūrą. Be abejonės, tokioms griežtoms, iki tol nepatirtoms valdžios priemonėms priešinosi ir kilmingieji, ir miestiečiai, ir valstiečiai.

6.9 pav. Sidabrinė moneta, 1628 metai. Averse pavaizduotas kardinolo Armano Žano de Rišeljė herbas.

Itin didelių sukilimų Prancūzijoje įvyko XVII a. viduryje, kai ir A. Ž. de Rišeljė, ir Liudvikas XIII jau buvo mirę. Viena iš svarbesnių šių sukilimų priežasčių buvo karas su Ispãnijos karalystè, į kurį tuo metu buvo įsitraukusi Prancūzija. Karas reikalavo daug išteklių, jo našta gulė ant didžiosios visuomenės dalies pečių. Sosto įpėdinis Liudvikas XIV (1638–1715) tuo metu buvo mažametis (6.11 pav.), todėl dar negalėjo valdyti. Vykdomosios valdžios vadžias į savo rankas perėmė kardinolas Žiulis Mazarenas (Jules Mazarin), dėl jo kaip vyriausiojo valdovo patarėjo kandidatūros dar būdami gyvi sutarė A. Ž. de Rišeljė ir Liudvikas XIII. Kardinolas Ž. Mazarenas valdė su būsimo karaliaus motina Prancūzijos karaliene Ona Austre. Jis buvo galingo valdovo idėjos šalininkas, tad kryptingai siekė, kad valstybė būtų perduota į naujojo valdovo rankas. Beje, su Liudviku XIV jį siejo dvasinė giminystė Ž. Mazarenas buvo jo krikšto tėvas. 1651 m. trylikametis Liudvikas XIV tapo visateisiu Prancūzijos karaliumi ir nedelsdamas ėmėsi tęsti senelio ir tėvo, taigi, ir minėtų vyriausiųjų patarėjų pradėtą darbą – plėsti įtvirtintą neribotą Prancūzijos monarcho valdžią. Pirmiausia reikėjo nuslopinti jau kelerius metus vykstančius sukilimus (6.12 pav.). Svarbesnių pokyčių, rodančių dar labai jauno Prancūzijos karaliaus valdžios augimą, įvyko po 1661-ųjų, kai mirė kardinolas Ž. Mazarenas. Kokie tie pokyčiai ir kuo ypatingas Liudviko XIV Prancūzijos valdymas? Kodėl būtent jo karaliavimas suvokiamas kaip neginčijamas absoliutinės monarchijos ir absoliutizmo įsigalėjimas XVII–XVIII a. pradžios Prancūzijoje?

6.11 pav. Mažametis Liudvikas XIV ant žirgo, graviūra, dail. Žanas Ganjeras (Jean Ganière), XVII a. vid.

Tais pačiais metais Liudvikas XIV nusprendė pertvarkyti karaliaus dvarą, taigi, ir valstybės valdymą. Tai reiškė, kad jis siekia pats valdyti Prancūziją. Aukščiausiuoju ministru buvo paskirtas Žanas Batistas Kolberas (Jean-Baptiste Colbert). Tapęs svarbiausiu šalies finansininku ir ekonomistu jis sukūrė strategiją, kaip pripildyti nuolat tuščią valstybės iždą. Didžioji dalis lėšų buvo skiriama reguliariosios kariuomenės ir pareigūnų išlaikymui, didelių bastioninių tvirtovių ir miestų-tvirtovių statyboms (6.13 pav.). Ž. B. Kolberas manė, kad reikia kuo daugiau gaminti prekių, skirtų išvežti, ir kuo mažiau jų įsivežti iš užsienio. XVII a. antroje pusėje buvo įsteigta daug valstybinių įmonių, pradėta intensyviai naudotis Prancūzijos kolonijų ištekliais. Taip pat siekta tobulinti ir griežčiau kontroliuoti karaliaus žemių valdymą. Veiksmingas finansų valdymas dar kartą tapo valdžios pamatu. Griežta šalies ūkio ir finansų kontrolė užtikrino, kad netrūktų visam kraštui valdyti būtinų išteklių. Galiausiai XVII a. septintajame ir aštuntajame dešimtmetyje Liudvikas XIV sukūrė visiškai sau pavaldžią centrinę valstybės valdymo instituciją – karaliaus tarėjų tarybą, sudarytą iš įvairių sričių ministrų. Tai rodė, kad valstybės centralizacija stiprėja.

6.13 pav. Breizacho prie Reino miesto planas, Prancūzija, XVII a. antra pusė. Miestas buvo sumanytas ir pastatytas kaip miestas-tvirtovė. Valdant Liudvikui XIV, Prancūzijoje, ypač jos pasienyje, buvo pastatyta kelios dešimtys bastioninių tvirtovių ar miestų-tvirtovių.

Liudviko XIV absoliučios valdžios ir galios simboliu tapo XVII a. antroje pusėje pastatyti Versalio rūmai (6.14 pav.). Juose telkėsi daugybė krašto kilmingųjų, aristokratijos viršūnė. Kai kada aristokratų skaičius siekdavo iki penkių tūkstančių. Versalio rūmuose jie buvo kontroliuojami Liudviko XIV ir jo pareigūnų, čia galiojo griežtas, visiems privalomas etiketas, pagrįstas aiškia socialine hierarchija. Šiuose rūmuose laikoma ir valdoma galingiausia ir turtingiausia šalies aristokratija buvo visiškai nepavojinga valdovui (6.15 pav.). Liudvikas XIV tapo niekam neatskaitingu ir beveik visagaliu, absoliučiu Prancūzijos monarchu (6.16 pav., C šaltinis). Tai išraiškingai liudija 1685 m. Liudviko XIV ediktas. Nuo jo prasidėjo atviras hugenotų persekiojimas ir dešimtys tūkstančių Prancūzijos protestantų buvo priversti bėgti į kitas Europos šalis.

6.14 pav. Versalio rūmai, graviūra, dail. Aldertas Mėjeris (Aldert Meyer), apie 1686 m.

C šaltinis

XVII a. gyvenęs prancūzų vyskupas ir rašytojas Žakas Beninis Bosiuė (Jacques Bénigne Bossuet) savo traktate „Politika, pagrįsta Šventuoju Raštu“ rašė, koks turi būti valdovas ir jo valdžia. Štai keletas jo teiginių:

„I teiginys. Valdovas neturi atsiskaityti asmeniui, kuriam duoda įsakymus. <…>

II teiginys. Kai valdovas priima sprendimą, negali būti jokio kito sprendimo. <…> Vadinasi, valdovui būtina paklusti tarsi pačiam teisingumui, be kurio neegzistuotų nei tvarka, nei dalykų tikslas. <…>

III teiginys. Nėra tokios jėgos, kuri galėtų apriboti valdovą. Tokia ribojančia jėga vadiname galią, kuri sustabdytų teisėtai priimto sprendimo įgyvendinimą. Tik valdovui priklauso teisė duoti įsakymus ir tik jis gali juos atšaukti. <…>

VI teiginys. Tauta privalo bijoti valdovo. Savo ruožtu valdovas turi baimintis tik daryti bloga. <…> Baimė yra būtinas jausmas, kuris sergsti žmones nuo išdidumo ir jų prigimtinio nepaklusnumo.

Tad būtina, kad tauta bijotų valdovo, tačiau, jei valdovas bijo tautos, tuomet viskas prarasta. <…>

VII teiginys. Valdovas turi priversti jo bijoti tiek galinguosius, tiek silpnuosius. <…>

VIII teiginys. Karališkoji valdžia turi būti neįveikiama. Jei valstybėje yra kokia nors galia, gebanti trikdyti visuomenėje egzistuojančią valdžią ir jos įgyvendinimą, tuomet tokioje valstybėje niekas nėra saugus.“

prancūzų k. vertė V. Volungevičius, pagal Jacques-Bénigne Bossuet, Politique tirée des propres paroles de lʼEcriture sainte, A Paris: Chez Pierre Cox, 1709, p. 118–119, 121, 127–128, 130.

Klausimai ir užduotys

  1. Kodėl, anot istorijos šaltinio autoriaus, tauta turi bijoti valdovo?
  2. Kuris iš teiginių labiausiai pabrėžia valdovo galią ir valdžią? Paaiškinkite, kodėl.
  3. Kaip manote, kuris teiginys galėtų būti svarbus šių laikų politikams? Nuomonę paaiškinkite.

Klausimai ir užduotys

  1. Kaip Henrikas IV siekė atkurti ekonominį ir finansinį Prancūzijos stabilumą? Ar tai davė naudos? Atsakymą pagrįskite.
  2. Kokias politines pareigas Prancūzijoje ėjo kardinolas A. Ž. de Rišeljė?
  3. Kokiais trimis principais remdamiesi Liudvikas XIII ir A. Ž. de Rišeljė siekė valdyti valstybę?
  4. Nurodykite tris Liudviko XIV valdymo metais įvykusius pokyčius.

APIBENDRINAMIEJI KLAUSIMAI IR UŽDUOTYS

  1. Nurodykite du pokyčius, įvykusius XVI–XVII a. Vakarų Europos valstybių valdyme.
  2. Paaiškinkite, kas yra absoliutizmas. Kuriai visuomenės grupei buvo naudingesnis toks valdymas? Paaiškinkite, kodėl.
  3. Ne mažiau kaip dviem įrodymais pagrįskite arba paneikite teiginį, kad XVII a. Prancūzija yra ryškiausias absoliutinės monarchijos pavyzdys.

TYRINĖKITE!

Kardinolas A. Ž. de Rišeljė tapo prancūzų rašytojo Aleksandro Diuma (Alexandre Dumas) romano „Trys muškietininkai“ veikėju. Pasidomėkite, kaip ir kodėl romane pavaizduota ši istorinė asmenybė.

IŠSAKYKITE SAVO NUOMONĘ

Daugelis filosofų, mąsčiusių apie XVI–XVII a. valdovo padėtį, pabrėžė dalykus, kurie šiais laikais skamba labai keistai, net radikaliai. Kaip manote, ar šių dienų valstybių vadovams absoliutinė monarchija galėtų būti valstybės valdymo formos pavyzdys? Paaiškinkite, kodėl taip manote.

Prašau palaukti