Senosios ir naujosios tradicijos: žaidimų ir sporto istorija – Opiq
1 / 15
×

Senosios ir naujosios tradicijos: žaidimų ir sporto istorija

Šioje temoje MES

  • Išsiaiškinsime, kodėl Lietuvà gali ypač didžiuotis viena seniausių sporto rungčių pasaulyje – disko metimu.
  • Susipažinsime su olimpinių žaidynių istorija.
  • Aptarsime, kodėl svarbu džiaugtis ne tik olimpinėse, bet ir paralimpinėse varžybose dalyvaujančių sportininkų laimėjimais.

Kuo Lietuvos sportininkai panašūs į senovės Graikijos atletus?

Apie 450 m. pr. Kr. garsus Graikijos skulptorius Mironas (Myrōn) sukūrė vieną žymiausių skulptūrų žmonijos istorijoje – „Disko metiką“ (18.1 pav.). Šio meno kūrinio originalas neišliko, tačiau žinoma ne viena jo kopija. Kuo šis kūrinys žavi menotyrininkus ir meno gerbėjus? Įsižiūrėkite į Mirono „Disko metiką“. Vyras pavaizduotas taip įtikinamai, kad, regis, netrukus sujudės ir tvirtai svies diską į priekį. Skulptorius puikiai perteikė senovės graikų menininkų atradimą – skulptūra vaizduoti ne sustingusius ir bejausmius, o išraiškingus, kone tikrus žmones, dievus ar gyvūnus, atkartoti natūralius jų judesius. Be to, ši skulptūra atspindi itin svarbų senovės istorijos ir Antikos palikimą atlètų (taip tuo metu buvo vadinami sportininkai) varžybas (A šaltinis).

18.1 pav. Mirono skulptūros „Disko metikas“ kopija. Šis meno kūrinys yra vienas atpažįstamiausių, jis taip pat laikomas atletų ir atletiškumo etalonu.

Mirono laikais svarbiausios atletų varžybos vykdavo Olimpijos vietovėje (18.2 pav.), nuo kurios ir kilo puikiai žinomų žaidynių vardas. Olimpines žaidynes graikai ėmė rengti VIII a. pr. Kr. siekdami pagerbti dievą Dzeusą. Stipriausi Graikijos ir aplinkinių kraštų sportininkai vyrai dažniausiai 5 dienas kas ketverius metus varžydavosi iš pradžių tik vienoje, o netrukus jau keliose rungtyse: šuolio į tolį, ieties metimo, jojimo, dviejų arba keturių žirgų tempiamų vežimų lenktynių, bėgimo (vienoje šių rungčių buvo bėgama su šarvais ir skydu), disko metimo, kumštynių, imtynių, pankrationo (imtynių ir kumštynių derinys). Ketverių metų ciklas tarp žaidynių buvo vadinamas olimpiadà. Dabar šis terminas kartais vartojamas kaip olimpinių žaidynių sinonimas.

18.2 pav. Olimpijos vietovė Graikijoje dabar. Ji mena senąsias olimpines žaidynes.

Panašios žaidynės vykdavo ir kituose Graikijos miestuose, tačiau olimpinės žaidynės buvo prestižiškiausios. Vykstant žaidynėms buvo nutraukiami karai, visi susitelkdavo į atletų pasiekimus, dievų pagerbimą, mėgaudavosi menininkų pasirodymais, dalyvaudavo mugėse. Taigi menininkas Mironas pavaizdavo vieną esminių Antikos pasaulio reiškinių ir atletų rungčių. Kaip tai susiję su Lietuva? Akivaizdu, kad senovės olimpinėse žaidynėse niekas iš mūsų prosenelių nedalyvavo, tačiau šiuolaikinėse olimpinėse žaidynėse taip pat yra disko metimo rungtis. Tai viena sėkmingiausių rungčių mūsų šalies atletams. 1992 m. disko metikas Romas Ubartas (18.3 pav.) tapo pirmuoju nepriklausomos Lietuvos olimpiniu čempionu. Du kartus, 2000 ir 2004 m., olimpiniu čempionu tapo ir Virgilijus Alekna (18.4 pav.)! Prie jų pridėkime 1996 m. paralimpinę čempionę Maldą Baumgartę (18.5 pav.). O jei išvardytume pasaulio ir Euròpos pirmenybes, kuriose taip pat varžosi stipriausi atletai, pamatytume, kad mūsų šalies disko metikai yra vieni geriausių šios rungties istorijoje. Jei skulptorius Mironas būtų gyvenęs šiais laikais, galbūt jo žymųjį kūrinį būtų įkvėpę Lietuvos diskininkai!

18.3 pav. Disko metikas Romas Ubartas – pirmasis laisvos Lietuvos olimpinis čempionas.

Klausimai ir užduotys

  1. Kodėl senovės graikai ėmė rengti olimpines žaidynes?
  2. Nurodykite du motyvus, paaiškinančius, kodėl skulptoriaus Mirono skulptūra „Disko metikas“ žavi meno mėgėjus ir tyrėjus.
  3. Išvardykite penkias rungtis, kuriose varžydavosi pirmųjų olimpinių žaidynių dalyviai.
  4. Ne mažiau kaip dviem argumentais įrodykite arba paneikite teiginį, kad disko metimas yra viena sėkmingiausių rungčių mūsų šalies atletams.

Šiuolaikinės vasaros ir žiemos olimpinės ir paralimpinės žaidynės

Olimpinių žaidynių rengimo istorijoje būta pertraukų. IV a. nustota jas rengti. Tik pačioje XIX a. pabaigoje sugalvota atgaivinti olimpinių žaidynių tradiciją. Simboliška, kad 1896 m. pirmosios vasaros žaidynės įvyko Graikijoje, šį kartą šalies sostinėje Atėnuose. Nuo tada jas stengiamasi surengti kas ketverius metus skirtinguose pasaulio miestuose. Šiuolaikinėse olimpinėse žaidynėse gerokai daugiau sporto šakų. Jų skaičius kiekvienose žaidynėse skiriasi. 2024-aisiais vykusiose Parỹžiaus olimpinėse žaidynėse buvo varžomasi 32 sporto šakose – nuo šaudymo iš lanko ir fechtavimo iki krepšinio ir futbolo (B šaltinis). Nuo 1900-ųjų žaidynėse varžytis gali ir moterys, tačiau į moteris sportininkes dėl įvairių priežasčių ilgai žiūrėta skeptiškai, jų žaidynėse dalyvaudavo mažiau. Tik 2024 m. Parỹžiuje vyrų ir moterų dalyvių skaičius buvo vienodas (daugiau nei po 5 tūkst.) – tai istorinis pasiekimas.

A šaltinis. Literatūrologė Dalia Dilytė apie olimpinių žaidynių atidarymą Antikos laikais

Rytojaus dieną, saulei tekant, įvyko olimpiados atidarymas. Apie tris šimtus atletų išsirikiavo stadione. Vyriausiasis teisėjas, pasiėmęs baltą dalyvių sąrašo lentą, tikrino, kas kokioje rungtyje dalyvaus, kad nebūtų apsirikimų. Skelbikas garsiai praneša kiekvieno dalyvio vardą, tėvo vardą, iš kokio miesto atvykęs ir klausia, ar kas iš žiūrovų nežino jo nedorų darbų. Tik sąžiningi, garbingi žmonės turi teisę dalyvauti olimpinėse varžybose. Paskui visi pasuka prie Dzeuso aukuro. Rungtyniautojai ir teisėjai sustoja aplink didžiulį aukuro akmenį, žynys užkuria ant jo ugnį. Žynių padėjėjai atitempia grandinėmis surakintą miškuose pagautą gyvą šerną, apjuostą šventaisiais kaspinais.

Dalia Dilytė, Heladės šviesa, Vilnius: Lietus, 1994, p. 28.

B šaltinis. 2024 metų Paryžiaus vasaros olimpinių žaidynių atidarymas

Pirmą kartą olimpinių žaidynių istorijoje atidarymo ceremonija vyksta ne pagrindiniame stadione. Apie 300 tūkst. žmonių ją stebi iš specialiai pastatytų tribūnų upės pakrantėse, o dar 200 tūkst. – iš balkonų ir butų, iš kurių atsiveria vaizdas į upę. Kaip diktuoja tradicija, garbė vadovauti flotilei teko delegacijai iš Graikijos – šiuolaikinio olimpinio judėjimo lopšio. Nukrypstant nuo ankstesnių atidarymo ceremonijų tradicijų, sportininkai plaukia upe 85 baržų ir laivelių armada. Renginyje susilieja ir Prancūzijos kultūra bei istorija, ir didingi olimpiniai praeities momentai, o JAV popmuzikos žvaigždė Lady Gaga (Leidi Gaga) sužavėjo svarbių svečių ir žiūrovų minią savo pasirodymu ceremonijos pradiniame etape.

„Paryžiuje vyksta olimpinių žaidynių atidarymo ceremonija“, bns.lt, 2024 metai.

Klausimai ir užduotys

  1. Palyginkite A ir B šaltinius. Kuo panašios ir kuo skiriasi Antikos ir šiuolaikinių olimpinių žaidynių atidarymo ceremonijos?
  2. Kurios valstybės sportininkai tradiciškai pirmieji žygiuoja olimpinių žaidynių atidarymo ceremonijoje? Kaip manote, kodėl?
  3. Kuo 2024 m. Paryžiaus olimpinių žaidynių atidarymo ceremonija išsiskyrė iš kitų?

Nuo 1924 m. pradėtos rengti žiemos olimpinės žaidynės – jose varžosi įvairių sporto šakų, kurioms reikia ledo ir sniego, sportininkai. Lietuvos sportininkai vasaros žaidynėse dalyvauja (su pertraukomis) nuo 1924 m. (18.6 pav.), žiemos žaidynėse – nuo 1928 metų (18.7 pav., 18.1 lentelė).

18.6 pav. Lietuvos futbolininkai 1924 metų Paryžiaus vasaros olimpinėse žaidynėse

18.1 lentelė. Žaidynių rūšys, atsiradimo metai ir Lietuvos sportininkų dalyvavimo jose pradžia

Žaidynių pavadinimas

Pradėtos rengti

Pradėjo dalyvauti Lietuva

Vasaros olimpinės

1896 m.

1924 m.

Vasaros paralimpinės

1960 m.

1992 m.

Žiemos olimpinės

1924 m.

1928 m.

Žiemos paralimpinės

1976 m.

1994 m.

Kalbėdami apie disko metikus paminėjome paralimpines žaidynes. Paralimpinės vasaros žaidynės vyksta nuo 1960-ųjų, o žiemos – nuo 1976 metų. Šiose žaidynėse varžosi sportininkai, turintys negalią, pavyzdžiui, judėjimo, regos. Lietuvos sportininkai jose pradėjo dalyvauti 1992 metais. Paryžiaus paralimpinėse žaidynėse 2024-aisiais 22 sporto šakose (nuo šaudymo iš lanko ar plaukimo iki krepšinio ir aklųjų riedulio golbòlo) varžėsi beveik 4,5 tūkstančio sportininkų.

Taigi šios dar senovės graikų įkvėptos varžybos yra labai svarbios ne tik skatinant sportinius pasiekimus, kūno kultūrą, bet ir išreiškiant pagarbą skirtingos rasės, tautybės, lyties, amžiaus ir įvairių negalių turintiems sportininkams (18.2 lentelė).

18.2 lentelė. Nepriklausomos Lietuvos olimpiniai ir paralimpiniai čempionai

Metai

Žaidynės

Čempiono vardas, pavardė

Sporto šaka / Rungtis

1992

Barselonos vasaros olimpinės žaidynės

Romas Ubartas

Disko metimas

1996

Atlantos paralimpinės žaidynės

Aldona Grigaliūnienė

Šuolis į tolį

1996

Atlantos paralimpinės žaidynės

Malda Baumgartė

Disko metimas

1996

Atlantos paralimpinės žaidynės

Malda Baumgartė

Rutulio stūmimas

2000

Sidnėjaus vasaros olimpinės žaidynės

Virgilijus Alekna

Disko metimas

2000

Sidnėjaus vasaros olimpinės žaidynės

Daina Gudzinevičiūtė (18.8 pav.)

Šaudymas į skriejančius taikinius

2004

Atėnų vasaros olimpinės žaidynės

Virgilijus Alekna

Disko metimas

2004

Atėnų paralimpinės žaidynės

Aldona Grigaliūnienė

Rutulio stūmimas

2012

Lòndono vasaros olimpinės žaidynės

Laura Asadauskaitė (18.9 pav.)

Penkiakovė

2012

Londono vasaros olimpinės žaidynės

Rūta Meilutytė (18.10 pav.)

Plaukimas

2016

Rio de Žaneiro paralimpinės žaidynės

Mindaugas Bilius

Rutulio stūmimas

2016

Rio de Žaneiro paralimpinės žaidynės

Mantas Brazauskis
​Nerijus Montvydas
​Mantas Panovas
​Genrik Pavliukianec
​Mindaugas Suchovejus
​Justas Pazarauskas (18.11 pav.)

Aklųjų riedulys

18.8 pav. Trys vasaros olimpinių žaidynių čempionės: Daina Gudzinevičiūtė (šaudymas į skriejančius taikinius)

Žvelgdami į olimpinių žaidynių istoriją, galime pastebėti ne tik puikius sportininkų laimėjimus, gražias šventes, bet ir daugybę istorinių įvykių atspindžių. Net kelerios olimpinės žaidynės neįvyko dėl pasaulinių karų, 2020 m. jos buvo nukeltos dėl COVID-19 pandemijos.

Klausimai ir užduotys

  1. Kodėl 1924-ieji svarbūs Lietuvos sporto istorijoje?
  2. Kuo, vertinant olimpinių žaidynių dalyvius, buvo išskirtinės 2024 m. vasaros olimpinės žaidynės?
  3. Paaiškinkite, kuo olimpinės žaidynės panašios į paralimpines žaidynes ir kuo nuo jų skiriasi.

TYRINĖKITE!

Vadovėlyje matote kai kuriuos 1992–2016 m. olimpinėse ir paralimpinėse žaidynėse Lietuvai auksą pelniusius sportininkus. Tačiau olimpinių ir paralimpinių medalių (sidabro ir bronzos) iškovojusių atletų yra gerokai daugiau. Remdamiesi interneto šaltiniais nustatykite visus olimpinius ir paralimpinius Lietuvos medalininkus. Kurios žaidynės pagal medalių skaičių buvo sėkmingiausios mūsų šaliai?

Maratonas

Tai dar vienas mus pasiekęs Antikos pasaulio ženklas. Žinome apie bėgimo ar važiavimo dviračiais maratonus (18.12 pav.), neretai girdime sakant, kad laukia darbų maratonas, artėja švenčių maratonas… Taip teigiama artėjant kokiam nors ilgam procesui, kuriam reikės skirti daug pastangų, dėmesio. Iš kur kilo žodis maratonas ir ką jis reiškia?

18.12 pav. Šiaulių turistų klubo emblema, skirta dviračių maratonui, vykusiam Šiauliuosè 1991 metais

Dabar maratonù vadinama ilgiausia lengvosios atletikos bėgimo rungtis, kurios dalyviai turi įveikti 42 kilometrų 195 metrų nuotolį. Maratonai vyksta tiek olimpinėse žaidynėse, tiek kiekvienais metais įvairiuose pasaulio miestuose (18.13 pav.). Į tokias varžybas susirenka tūkstančiai bėgikų: ir profesionalų, ir mėgėjų. Daugelis nori bent kartą gyvenime nubėgti maratoną, tačiau tam reikia nuosekliai ir įtemptai ruoštis, todėl įveikti tokį atstumą ne visiems pavyksta (C šaltinis). Kodėl šis sunkus, daug jėgų atimantis bėgimas yra toks mėgstamas? Kodėl bėgama ne 40 ar 50 kilometrų, o būtent 42 kilometrus 195 metrus?

18.13 pav. Šiuolaikinio maratono Vilniuje startas

Atsakymą rasime taip pat senovės istorijoje, Antikoje. 490 m. pr. Kr. graikų žemes užpuolė persai. Lemiamas mūšis įvyko Maratono lygumoje netoli Atėnų (18.14 pav.). Graikai netikėtai nugalėjo gausesnes priešo pajėgas, ir jų karys Filipidas, remiantis legendomis, buvo pasiųstas į Atėnus kuo skubiau pranešti apie pergalę. Nuo mūšio lauko iki miesto jis nubėgo daugiau kaip 42 kilometrus, pranešė žinią ir čia pat krito negyvas. Per kiek laiko galėjo nubėgti šį atstumą Filipidas, mes nežinome, tačiau dabar maratonininkai jį įveikia per kiek daugiau nei dvi valandas (18.15 pav.).

18.14 pav. Maratono mūšio vieta Graikijoje šiandien. Iš čia galbūt savo bėgimą pradėjo legendinis karys Filipidas.

Taigi šis Antikos epochos įvykis tapo tikru kultūros ir sporto simboliu. Prisimenant Maratono mūšį būtų įdomu sužinoti, per kiek laiko Žalgirio mūšį prieš kryžiuočius 1410 m. laimėjusio Lietuvõs Didžiõsios Kunigaikštỹstės (LDK) valdovo Vytauto Didžiojo pasiuntinys būtų nubėgęs iki Vilniaus ir pranešęs apie skambią pergalę. Tiesa, pasiuntinys greičiausiai būtų ne bėgęs, o jojęs žirgu.

Maratonas, olimpinės žaidynės mums pasakoja ne tik apie atletus ir jų laimėjimus. Sportas nuo senovės simbolizavo žmogaus valią, ištvermę, grožį. Kaip ir dabar, anuomet atletai neretai tapdavo tikromis žvaigždėmis – apie juos kurtos eilės, jiems statyti paminklai.

C šaltinis. Norberto Černiausko pokalbis su ne vieną maratoną įveikusiu istoriku Kęstučiu Kilinsku

Kiek žmogus turi ruoštis norėdamas nubėgti savo pirmąjį maratoną?

Kiekvieną dieną turi bėgioti ilgo nuotolio ir trukmės distancijas, didinti fizinę ir psichologinę ištvermę. Minimalus pasiruošimas, kad tik įveiktum maratoną, turi trukti mažiausiai pusę metų.

Jūs bėgote maratoną ten, kur jis ir atsirado: nuo Maratono mūšio lauko iki Atėnų. Kaip atrodo tas kelias, kuriuo kažkada galėjo bėgti Filipidas?

Legendinio maratono trasa yra gana sunki, yra ypač sunkių kalnuotų atkarpų. Tik bėgimo pabaigoje lengviau, nes atsiranda daugiau nuokalnės, o pačioje pabaigoje ypač malonu, nes maratonas baigiasi legendiniame „Panathinaikos“ stadione, kuris dar mena Antikos laikus ir kuriame 1896 m. įvyko pirmosios šiuolaikinės olimpinės žaidynės.

Ar tarp bėgiojančių sportininkų maratonas yra prestižinis bėgimas?

Taip, tai itin prestižinė rungtis. Sportininkams ypač svarbu, kad tai olimpinė sporto šaka, kuri mena 2 500 metų senumo istoriją.

Klausimai ir užduotys

  1. Paaiškinkite, kodėl maratonininkai turi kiekvieną dieną ruoštis, bėgti ilgus nuotolius.
  2. Kiek mažiausiai laiko turėtų trukti pasirengimas maratonui?
  3. Kuo išskirtinė maratono trasa nuo Maratono mūšio lauko iki Atėnų?
  4. Kas sieja maratoną ir olimpines žaidynes?

Klausimai ir užduotys

  1. Papasakokite maratono rungties atsiradimo istoriją.
  2. Kodėl maratonininkams reikia daug ištvermės?

TYRINĖKITE!

Nustatykite, per kiek laiko maratono trasą šiais laikais įveikia geriausi pasaulio maratonininkai (moterys ir vyrai) ir per kiek – greičiausi Lietuvos atstovai (moterys ir vyrai).

APIBENDRINAMIEJI KLAUSIMAI IR UŽDUOTYS

  1. Paaiškinkite, kodėl disko metimas laikomas viena seniausių sporto rungčių. Kodėl galime didžiuotis šioje rungtyje besivaržančiais Lietuvos atletais?
  2. Kurioje valstybėje ir kelintame amžiuje pradėtos rengti olimpinės žaidynės? Kokiu tikslu jos buvo rengiamos?
  3. Palyginkite pirmąsias ir šiuolaikines olimpines žaidynes. Nurodykite po du panašumus ir skirtumus.
  4. Paaiškinkite, kodėl svarbu didžiuotis ne tik olimpinėse, bet ir paralimpinėse varžybose dalyvaujančių sportininkų pasiekimais.

TYRINĖKITE!

Daugelis sportininkų teigia svajojantys dalyvauti olimpinėse žaidynėse. Internete raskite Lietuvos ar pasaulio sportininkų pasisakymų šiuo klausimu ir išsiaiškinkite, kokie motyvai juos skatina siekti savo svajonių.

IŠSAKYKITE SAVO NUOMONĘ

Tikriausiai esate girdėję šiuolaikinių olimpinių žaidynių šūkį, skelbiantį, kad svarbu dalyvauti, o ne laimėti. Kaip manote, ar jis atitinka sporto pasaulio tikrovę? Atsakymą argumentuokite.

Prašau palaukti