Augalams reikia stichijų darnos
Derlingas dirvožemis, vanduo, šviesa, šiluma ir oras padeda augalams suvešėti ir subrandinti sėklas. Jei augalai ko nors stokoja, pradeda skursti ir nykti. Kitaip tariant, jiems itin svarbi visų stichijų darna, pusiausvyra. Pažvelkite į iliustracijas. Kas nutiko šiems medžiams? Ko jiems trūko arba buvo per daug?
Laukiame didesnio derliaus
Kiekvienais metais tikimės kuo gausesnio derliaus, nes jis suteikia mums maisto, žaliavos rūbams, baldams pasigaminti, statybinių medžiagų. Stengiamės, kad sodo ir daržo augalai vandens, saulės ir maisto medžiagų gautų tiek, kiek reikia.
Jei lauke sausa, augalus laistome, jei vandens per daug, įrengiame vandens nubėgimo sistemą, jei dirvožemyje trūksta maisto medžiagų, naudojame trąšas.
Dabar jau išmokome užsiauginti ir tokių augalų, kurie anksčiau vešėdavo tik šiltuosiuose kraštuose. Tai padaryti padeda šiltnamis.
- Pasakykite, iš kokių dviejų žodžių padarytas žodis „šiltnamis“.
- Apibūdinkite oro sąlygas šiltnamyje.
- Kokius žinote augalus, auginamus šiltnamyje?
Naujos veislės
Žmonės keičia gamtos kūrinius, stengiasi padaryti atsparesnius aplinkai. Mokslininkai kuria naujas augalų veisles, pavyzdžiui, Lietuvoje jau auginamos prie mūsų orų prisitaikiusios vynuogės. Tačiau taip galima ir pažeisti pusiausvyrą – kartais naujos veislės užgožia kitus augalus.
- Pasvarstykite, kokių naujų augalų veislių mums reikėtų ir kodėl.
Vaisių sėklų tyrimas
Atlikite vaisių sėklų tyrimą. Atsineškite į mokyklą įvairių vaisių, perpjaukite plastikiniu peiliuku ir išimkite sėklas.
- Aptarkite, kaip atrodo sėklos. Gal žinote valgomų sėklų?
- Jei sėkla kevale, pamėginkite jį suskaldyti plaktuku.
Ką radote viduje?
Pakartokime
Kai dirvožemyje trūksta maisto medžiagų, augalamas gali padėti trąšos.
Šiltnamiai statomi tam, kad augalai negautų lietaus.
Būna valgomų sėklų.
Lietuvoje galima užauginti vynuogių.
Tai, ką užauginame sode ar darže, vadinama derliumi.