Kur tikrieji keliautojų namai?
Daug paukščių neištvertų lietuviškos žiemos, todėl išskrenda į šiltesnius kraštus. Tačiau tikrieji paukščių namai yra ten, kur jie peri vaikus.
Parskridę iš šiltųjų kraštų, paukščiai turi daug rūpesčių: reikia susikurti namus, padėti kiaušinius, išperėti jauniklius, juos užauginti, išmokyti skraidyti ir paruošti tolimam skrydžiui.
- Kuriuos paukščių būstus nuotraukose galėtume pavadinti lizdais?
- Kuris būstas sukurtas žmogaus?
Kur šilčiau ir sočiau
Vieni paukščiai žiemoja mūsų krašte, o kiti išskrenda ten, kur šilčiau ir daugiau maisto. Rudenį matome pulkus išskrendančių ančių, gulbių, gervių, tačiau visą žiemą grožimės žvirbliais ir zylėmis. Gandrai iškeliauja žiemoti net į Pietų Afriką. Gulbės skrenda į Didžiąją Britaniją, Olandiją.
Mokslininkai nuo seno stebi ir žymi paukščius, ant kojos užmaudami žiedą su numeriu. Pastaruoju metu žiedus pakeitė siųstuvai, kurie leidžia sekti paukščio kelią kompiuterio ekrane ir sudaryti skrydžio žemėlapį.
- Išvardykite kuo daugiau paukščių, žiemą išskrendančių į šiltuosius kraštus. Išvardykite ir tuos, kurie lieka žiemoti Lietuvoje.
Ar padedame lesindami?
Nors ir gailime paukščių, turime žinoti, kad jų lesinti negalima. Pripratę prie lesinimo paukščiai neišskrenda žiemoti į šiltesnius kraštus ir neretai žiemą sušąla.
Jeigu nusprendėte padėti Lietuvoje žiemojantiems paukščiams, pavyzdžiui, zylėms, žvirbliams, kėkštams, darykite tai nuolat – nenustokite lesinti.
- Ar jums teko matyti žiemą į šiltuosius kraštus neišskridusių ančių, gulbių? Jei teko, papasakokite, kur matėte.
- Išvardykite kuo daugiau paukščių pavadinimų, internete suraskite jų nuotraukų.
- Pristatykite vieną žiemoti išskrendantį paukštį, papasakokite, kur jis skrenda.
Pakartokime
Tikrieji paukščių namai ten, kur jie peri vaikus.
Paukščiai patys pasigamina inkilus.
Kai kurios kregždės gyvena urvuose.
Gandrai nuskrenda net iki Afrikos.
Paukščiai žieduojami.
- PROPELERIS
- VARIKLIS
- ŽIBINTUVĖLIS
- RATAI
- SIŲSTUVAS
- SLIDĖS