Tema 3.6 (Istorija 12)

XVI a. Katalikų bažnyčios krizė: religijos ir visuomenės pokyčiai

Temos reikšmingumas

  • Neretai sakoma, kad Katalikų bažnyčia yra itin konservatyvi, nesistengia atsinaujinti, nelinkusi prisitaikyti prie pokyčių. Taip teigti galima tik iš dalies. Jei, laikui bėgant, Katalikų bažnyčia nebūtų pradėjusi būtinų vidaus reformų, nebūtų išlikusi tokia įtakinga ir reikšminga institucija. Žinoma, kai kada pokyčių imtasi vėluojant. Taip nutiko ir XVI a., kai Katalikų bažnyčios krizė jau buvo įsibėgėjusi.
  • Kaip jau galėjome įsitikinti anksčiau, dažniausiai organizacijos, institucijos reformatoriai priklauso tos pačios organizacijos ar institucijos bendruomenei. Tai neturėtų stebinti, nes jie susiję tiesiogiai: veikia toje organizacijoje ir gyvena jos problemomis. Tokių asmenų idėjos gali ne tik pakeisti visos organizacijos, institucijos raidą, bet ir suskaldyti pačią organizaciją iš vidaus. Būtent taip įvyko XVI amžiuje.
  • Pastaruoju metu religija gal ir neatlieka reikšmingo vaidmens daugelio Europos ir Lietuvõs žmonių gyvenime, bet ji yra svarbi kultūriškai. Iš esmės dabartinės Europos bruožus nulėmė religiniai dalykai. Todėl ir šiandien Europoje galime matyti ženklų, liudijančių, kaip nuo Katalikų bažnyčios XVI a. atsiskyrė nemenka dalis žemyno gyventojų. Religiniai pasirinkimai ilgainiui turėjo įtakos tam, kad susiformavo ir įsitvirtino įvairūs Europos šalių ir visuomenių kultūriniai arba ekonominiai skirtumai.

Katalikų bažnyčios krizė ir Martynas Liuteris

XIII–XV a. Viduramžių Europoje Katalikų bažnyčia įgijo beveik visa apimančią įtaką ir milžinišką autoritetą. Žmonių kasdieniame gyvenime tai reiškė, kad daugybė dalykų vyko su dvasininko palaiminimu: kūdikio gimimą lydėjo krikštas; moters ir vyro apsisprendimą gyventi kartu vainikavo dvasininko šventinama santuoka; klebonas klausydavosi savo valdomos parapijos žmonių išpažinčių; mirusiojo laidotuvėse skambėdavo kunigo malda. Įvairių kasdienių dalykų laiminimas, šventinimas, o galiausiai kassavaitinės šv. Mišios ir įvairios religinės šventės, tiesiogiai susijusios su sezoniškumu ir gamtos ritmu, – visus šiuos įvykius ir reiškinius lydėjo dvasininkas.

Žinoma, šias veiklas ir praktikas lydėjo tikinčiųjų aukos bei mokesčiai. Savo ruožtu neretai aukšti Katalikų bažnyčios dvasininkai atliko svarbų vaidmenį ir pasaulietiniuose reikaluose: konkuruodami dėl galios, užėmė svarbias pozicijas valstybės valdymo struktūrose. Todėl ilgainiui jie didelį dėmesį skyrė prabangiam gyvenimui ir savo statuso demonstravimui, o tai kėlė dalies tikinčiųjų ir kai kurių dvasininkų pasipiktinimą. Trumpai tariant, nepaisant visų per šimtmečius Europos kultūrai padarytų itin vertingų dalykų, sukaupusi milžinišką galią ir autoritetą, Katalikų bažnyčia pradėjo piktnaudžiauti išskirtinai privilegijuota ir dominuojančia padėtimi visuomenėje. Bažnyčia nukrypo nuo savo misijos – skleisti krikščioniškąjį mokymą, tikėjimą, rūpintis tikinčiaisiais ir dvasiniu jų gyvenimu. Tad didžioji problema buvo ne pačios Katalikų bažnyčios galia, bet tarp dalies dvasininkų išplitęs piktnaudžiavimas autoritetu ir pareigų nepaisymas.

Jau XIV–XV a. Katalikų bažnyčioje pasigirsdavo pavienių dvasininkų intelektualų balsų (Džonas Viklifas (John Wycliffe) Ánglijoje ar Janas Husas (Jan Hus) Čèkijoje), abejojančių neginčijamu Ròmos popiežiaus autoritetu, kritikuojančių griežtą ir sudėtingą Katalikų bažnyčios hierarchiją, aukštus dvasininkus dėl prabangaus gyvenimo ir apskritai dvasininkus, kaip pamiršusius savo pareigas, per daug dėmesio skiriančius materialinėms gėrybėms, ištaigingiems ritualams ir procesijoms. Pasak Bažnyčios kritikų, dvasininkai turi tarnauti tikintiesiems ir rūpintis jų dvasiniu gyvenimu ne dėl atlygio ar dovanų, kurių jie taip gausiai sulaukia iš tikinčiųjų suteikdami svarbius sakramentus (Krikštą, Santuoką) ar įvairius laiminimus bei šventinimus.

Viena didžiausių Katalikų bažnyčioje išsikerojusių negerovių, atvirai kritikuota dar XV a. pradžioje, buvo indulgeñcijos – ypatingas Katalikų bažnyčios suteikiamas raštas, už kurį atsilyginama pinigais, labdara ar dovanomis. Tiksliau sakant, indulgencija (lot. indulgentio – malonė, atleidimas) – tai Katalikų bažnyčios išduodamas mokamas raštas, kuriuo buvo suteikiamas laikinas ar ilgalaikis bausmių panaikinimas už atleistas nuodėmes. Žinoma, šios bausmės turėjo laukti ne žemėje, bet po mirties ir ją turėjo skirti ne Bažnyčia. Tokia indulgencijų praktika reiškė, kad Katalikų bažnyčia tarsi prekiauja Dievo malone, atleidžia nuo bausmių už padarytas nuodėmes (27.1 pav.). Tačiau, kaip jau XV a. teigė Katalikų bažnyčios ir indulgencijų praktikos kritikai, Dievo malone negalima prekiauti, nes ji priklauso tik Dievui. Prekyba indulgencijomis buvo akivaizdi manipuliacija tikinčiųjų religiniais jausmais, naudojimasis tikinčiųjų prietarais. Paprastai sakant, prekyba indulgencijomis buvo ydinga Katalikų bažnyčios praktika, formuojanti supratimą, kad galima nusipirkti nuodėmių atleidimą, atsikratyti atsakomybės už savo silpnybes ir darbus.

27.1 pav. Indulgencijos rašto, atspausto Johano Gutenbergo (Johannes Gutenberg) spaustuvėje, faksimilė (kopija), 1455 m.

Iki XVI a. pradžios Katalikų bažnyčia su vidiniais netobulumais ir minėtomis problemomis gyvavo be rimtesnių sukrėtimų, o indulgencijos tapo reikšmingu Katalikų bažnyčios, ypač aukštųjų dvasininkų, pajamų šaltiniu. Bene išraiškingiausias ir garsiausias indulgencijų praktikos pavyzdys buvo XVI a. pradžioje prasidėjusios Šv. Petro bazilikos Ròmoje statybos. Statybų projektas buvo toks milžiniškas, kad finansai bažnyčios statyboms turėjo suplaukti iš visų katalikiškos Europos vyskupijų ir parapijų tikinčiųjų. Tad vyskupai turėjo spręsti problemą, kaip surinkti pinigų, kuriuos reikės siųsti į Ròmą. Indulgencijos tapo vienu iš finansinių šaltinių, turinčių papildyti Šv. Petro bazilikos statybų biudžetą.

Vienas iš didžiųjų indulgencijų suteikimo praktikos propaguotojų ir gynėjų buvo Magdeburgo ir Mainco arkivyskupas Albrechtas Brandenburgietis (Albrecht von Brandenburg-Ansbach). Jis rūpinosi, kad pavaldžiose arkivyskupijose kuo dažniau ir greičiau būtų platinami indulgencijų raštai ir taip augtų Katalikų bažnyčios pajamos. Nepalyginamai žemesnio statuso buvo Albrechto Brandenburgiečio pavaldinys augustinų vienuolis Martynas Liuteris (27.2 pav.). M. Liuteris savo akimis matė tai, kas vyksta ne tik Katalikų bažnyčioje apskritai, bet ir čia pat – gimtinėje. Nepaisydamas savo statuso ir gana nežymių pareigų, jis sugebėjo pagadinti gyvenimą ne tik minėtam arkivyskupui, bet ir Romos popiežiui bei Šventosios Romos imperijos imperatoriui.

27.2 pav. Martyno Liuterio portretas, tapyba, Lukas Kranachas (Lucas Cranach), XVI a. trečiasis dešimtmetis

Dar nesulaukęs trisdešimties, M. Liuteris jau buvo neseniai įkurto Vitenbergo universiteto teologijos profesorius. Jis anksti susidomėjo senosiomis kalbomis, todėl skaitė ne tik Šventojo Rašto lotynišką vertimą, bet ir originalą hebrajų ir senovės graikų kalbomis. Todėl nenuostabu, kad universitete M. Liuteris dėstė būtent Šventąjį Raštą, kurį laikė neprilygstamu tikėjimo šaltiniu ir autoritetu. Matydamas akivaizdų neatitikimą tarp Šventojo Rašto – krikščioniškojo tikėjimo pamatų pamato – ir Bažnyčios veiklos bei dvasininkų gyvenimo, M. Liuteris ėmėsi veikti. Jo kantrybės taurę perpildė gautas nurodymas skelbti tikintiesiems apie indulgencijas ir skatinti jas įsigyti. Gana neseniai J. Gutenbergo išrastas spausdinimo presas įgalino greitą ir gana pigų indulgencijos raštų spausdinimą, bet, kaip ir šiais laikais, didžiausią problemą kėlė ne gamyba, o prekyba (27.3 pav.). M. Liuteris nebuvo nusiteikęs prekiauti indulgencijomis.

27.3 pav. Indulgencijų kostiumas, pašiepiantis ir kritikuojantis to meto indulgencijų praktiką, rankraštinės knygos iliustracija, XVI a. pr.

Remiantis vienu išlikusiu pasakojimu, 1517 m. pačioje spalio pabaigoje M. Liuteris pritvirtino 95 tezes ant Vitenbergo pilies bažnyčios durų (27.4 pav.). Tai buvo konkrečių Katalikų bažnyčią ir jos dvasininkus kritikuojančių teiginių rinkinys, tiksliau, besąlygiška indulgencijų kritika ir pasmerkimas (A šaltinis). Kitaip tariant, tezėse M. Liuteris išdėstė, kad nuodėmių atleidimas, bausmių už nuodėmes skyrimas, sušvelninimas ar atšaukimas nepriklauso nei nuo Romos popiežiaus, nei nuo dvasininkų valios. Visa tai, kaip ir pomirtinis tikinčio žmogaus likimas, yra tik Dievo valioje ir malonėje. Negana to, M. Liuteris išsiuntė laiškus su tezėmis ir ydingos indulgencijų praktikos kritika minėtam Mainco ir Magdeburgo arkivyskupui, taip pat keletui imperijos vyskupysčių vyskupų. Žingsnis buvo žengtas.

27.4 pav. Vitenbergo pilies bažnyčios bokštas

Nedideliame Šventosios Romos imperijos Vitenbergo miestelyje M. Liuterio paskelbtos 95 tezės davė pradžią religinei revoliucijai reformãcijai (lot. reformatio – perkūrimas, atkūrimas). Šis XVI–XVII a. religinis judėjimas siekė pertvarkyti Katalikų bažnyčią ir jos doktriną (mokymą), kad dvasininkai grįžtų prie kuklaus, tikėjimui paskirto gyvenimo ir skelbtų Šventajame Rašte išdėstytą mokymą. Per šį religinį judėjimą Katalikų bažnyčia skilo į katalikus ir protestantus.

Klausimai ir užduotys

  1. Kokį praktinį vaidmenį žmonių gyvenime XIII–XV a. atliko dvasininkai?
  2. Kas yra indulgencijos? Paaiškinkite, kuo jos buvo svarbios Bažnyčiai, o kuo tikintiesiems.
  3. Paaiškinkite, kuo skyrėsi M. Liuterio ir Albrechto Brandenburgiečio statusas ir veikla Bažnyčioje iki prasidedant reformacijai.
  4. Su kokiu įvykiu siejama reformacijos pradžia?

TYRINĖKITE!

Remdamiesi internetinės paieškos sistemomis, nustatykite, kaip Vitenberge įamžintas M. Liuterio atminimas.

Reformacija: protestantizmo principai ir jų sklaida

M. Liuterio paskelbtos tezės sulaukė plataus atgarsio. Pirmiausia žinia netruko pasklisti Šventojoje Romos imperijoje. Nors pradžioje jo tezės, nukreiptos prieš indulgencijas, plito rankraščių pavidalu, greitai buvo pradėtos spausdinti. 1520 m. visos imperijos suvažiavime M. Liuteris buvo verčiamas atsisakyti skelbiamų minčių. Kitaip tariant, jį bandė gražiuoju įkalbėti grįžti į tiesos kelią. M. Liuteriui atsisakius tai padaryti, kitais metais popiežius Leonas X jį pasmerkė kaip eretiką ir paskelbė ekskomuniką – atskyrė nuo Bažnyčios. Čia pat imperijos suvažiavime M. Liuteris buvo paskelbtas už įstatymo ribų kaip nusikaltėlis ir eretikas, tačiau jo idėjos sulaukė palaikymo tarp kai kurių galingų imperijos asmenų, kunigaikščių. Vienas iš jų, Saksonijos kurfiurstas Frydrichas Išmintingasis, jam suteikė prieglobstį Saksonijoje, Vartburgo pilyje. Būtent šioje žemėje M. Liuteris rado ilgalaikį prieglobstį.

M. Liuteris kritikavo ne tik indulgencijas. Kritikos strėlės buvo nukreiptos į visą Katalikų bažnyčios organizaciją ir mokymą; buvo siekiama, kad Bažnyčia grįžtų prie savo ištakų: atsisakytų prabangos ir iškilmingų ceremonijų, remtųsi Kristaus skelbto paprastumo ir neturto principais. Tad tai, apie ką kalbėjo M. Liuteris, buvo svarbu ir visuomenei. Aptarkime keletą pagrindinių jo idėjų. M. Liuteris kvestionavo neginčijamą popiežiaus autoritetą ir teigė, kad vienintelis Bažnyčios vadovas yra pats Jėzus Kristus. Taip jis pasisakė prieš griežtą Bažnyčios su popiežiumi viršūnėje centralizaciją.

Kita esminė M. Liuterio Katalikų bažnyčios kritika buvo susijusi su tikėjimo šaltiniais. Jau esame kalbėję, kad Katalikų bažnyčia pripažino du tikėjimo šaltinius: Šventąjį Raštą ir Tradiciją. M. Liuteris atmetė pastarąją, kuriai priklausė per šimtmečius Bažnyčios susirinkimuose priimti sprendimai, popiežių nutarimai ir svarbių krikščionybės mąstytojų bei teologų kūriniai. M. Liuterio supratimu, visa tai yra žmogaus kūriniai. Vienintelis krikščioniškojo tikėjimo šaltinis yra Dievo žodis – Šventasis Raštas. Šventojo Rašto ir kasdienio jo skaitymo svarbą tikinčiojo gyvenime liudija tai, kad M. Liuteris pirmą kartą visą Šventąjį Raštą (Senąjį Testamentą iš hebrajų ir Naująjį Testamentą iš senosios graikų kalbų) išvertė į vokiečių kalbą (27.5 pav.). M. Liuterio reformatoriškos idėjos, tapusios protestantizmo (trečiosios didžiosios krikščionybės srovės šalia katalikybės ir stačiatikybės) pamatu, dažnai suvedamos į keturis esminius principus:

  • tik Jėzus Kristus yra Bažnyčios, kaip tikinčiųjų bendruomenės, vadovas ir vienintelis autoritetas (solus Christus);
  • tik Dievo malone yra išganomas žmogus ir jam atleidžiamos nuodėmės. Žmogaus išganymas nepriklauso nuo jo gerų darbų (sola gratia);
  • tik tikėjimas į Jėzų Kristų išgelbsti žmogų ir garantuoja jam amžinąjį gyvenimą (sola fide);
  • tik Šventasis Raštas yra vienintelis krikščioniškojo tikėjimo šaltinis (sola scriptura), kuris turi būti prieinamas ir skaitomas žmogui suprantama tautine (ne lotynų) kalba.
27.5 pav. Martyno Liuterio į vokiečių kalbą išversto Šventojo Rašto antraštinis lapas, 1534 m.

Po kelerių metų, kai M. Liuteris pradėjo viešai skelbti savo idėjas, kurių tikslas buvo reformuoti, bet ne suskaldyti Katalikų bažnyčią, kitose Europos vietovėse savarankiškai ar paveikti M. Liuterio idėjų iškilo daugiau reformatorių. Pirmiausia reformatoriškų idėjų radosi miestuose ir miesteliuose. Čia tokioms idėjoms būta derlingos dirvos: gyveno miesto žmonės, besiverčiantys amatais ir prekyba, vyko spartūs idėjų ir naujovių mainai. XVI a. trečiajame dešimtmetyje pietvakarinėse Šventosios Romos imperijos žemėse (dab. Šveicãrijos teritorijoje), Ciuricho mieste, karštai kritikuoti Katalikų bažnyčią pradėjo katalikų dvasininkas Ulrichas Cvinglis (Ulrich Zwingli). Jis pasisakė prieš Katalikų bažnyčios propaguojamą pasninką, kaip ir M. Liuteris, neigė katalikų dvasininkų celibato prasmingumą. Nors vietiniai aukšti dvasininkai ir Konstanco vyskupas U. Cvinglį paskelbė eretiku, gana greitai jis sulaukė miesto ir jo apylinkių gyventojų palaikymo. Ciuriche ir jo apylinkėse pradėjo formuotis savarankiška Evangelikų reformatų bažnyčia.

Dar plačiau ir sėkmingiau kaip reformatorius atsiskleidė iš Prancūzijos kilęs teisininkas Žanas Kalvinas (Jean Cauvin, 1509–1564, 27.6 pav.). Veikiamas M. Liuterio idėjų jis įsitraukė į reformaciją ir dėl savo įsitikinimų netgi buvo priverstas bėgti iš Prancūzijos. Kaip žinome, XVI a. antroje pusėje Prancūzijoje tarp vietos protestantų hugenotų ir katalikų tvyrojo religinė nesantaika, lydima vis atsinaujinančių religinių karų. 1533 m. pabaigoje Ž. Kalvinas paliko Parỹžių ir įsikūrė Bazelyje. Kelerius metus pagyvenęs Ženevoje ir Strasbūre 1541 m. jis galutinai apsigyveno Ženevoje, kur, telkdamas evangelikų reformatų, vadinamų kalvinistais (Prancūzijoje – hugenotais), bendruomenę, praleido likusį gyvenimą.

27.6 pav. Žano Kalvino portretas, tapyba, XVI a. vid.

Ž. Kalvino idėjos įvairių raštų ir traktatų pavidalu ne tik sklido Ženevoje, bet ir darė įtaką Prancūzijos protestantams – hugenotams, plačiai nuvilnijo Nýderlanduose. Dalis persekiojamų Prancūzijos hugenotų netgi atvyko ir apsigyveno Ženevoje ar kituose prancūzakalbiuose kantonuose, žemėse šalia šio miesto. Nors Ž. Kalvinui buvo priimtinas ne visas M. Liuterio mokymas, iš esmės jis pritarė neseniai paminėtiems keturiems pamatiniams protestantizmo principams. Vis dėlto Ž. Kalvino mokymas išsiskyrė itin svarbiu aspektu ir tapo vienu iš kalvinizmo skiriamųjų bruožų. Šis ilgainiui susiformavęs kalvinizmo elementas vadinamas predestinacija (lot. praedestinatio – nulemtumas, numatymas).

Predestinãcija – tai kalvinizmo mokymas, kad Dievas jau yra numatęs kiekvieno žmogaus lemtį ir atsirinkęs tuos, kurie sulauks jo malonės, ir tuos, kurie bus pasmerkti (B šaltinis). Šią itin radikalią idėją pasmerkė Katalikų bažnyčia, nes ji tarsi nepaliko vietos laisvai valiai, kurią Dievas suteikė žmogui. Predestinacijos idėja buvo svarbi tuo, kad, pasak kai kurių sociologų, stipriai prisidėjo prie griežtos protestantiško darbo etikos, kuriai būdingas kruopštus, kryptingas ir sistemingas darbas, asmeninės pastangos siekiant tikslo. Tokia protestantiška etika skatino siekti pelno ir kartu lėmė kapitalizmo atsiradimą.

Jau Ž. Kalvinas tvirtino, kad pats žmogus turi pasirūpinti žemiškąja gerove ir stengtis savo darbu ką nors pasiekti. Vėliau iš to kalvinizme išsivystė mintis, kad žmogus negali pasiekti profesinės sėkmės, jei jo veikla nesulaukia Dievo malonės ir palaiminimo. Vadinasi, kalvinizme įsitvirtino supratimas, kad jei žmogus stengiasi, sąžiningai ir našiai dirba, jam sekasi, o sėkmė liudija Dievo malonę. Ši idėja kartu su kalvinizmu paplito Šveicãrijoje, Nyderlanduose, dalyje Britų salų, Šiaurės Amerikoje (27.7 pav.).

27.7 pav. Religinė situacija Europoje XVII a. vid.

Kitas įdomus XVI a. Europoje įsisiūbavusios reformacijos pavyzdys – Anglijos karalystė. Bendrame reformacijos judėjimo ir jos idėjų sklaidos fone Ánglija įdomi tuo, kad jos, kaip valstybės, ir didžiosios dalies visuomenės perėjimą iš katalikybės į protestantizmą nulėmė asmeninis monarcho apsisprendimas. Trumpai tariant, labiausiai šį sprendimą paveikė politiniai motyvai, išplaukę iš nepasitenkinimo Romos popiežiaus kontrole tiek pasaulietiniuose, tiek dvasiniuose reikaluose.

Anglijos karalius Henrikas VIII (1491–1547, 27.8 pav.) buvo vedęs Aragono princesę Kotryną Aragonietę, su ja turėjo dukterį, bet niekaip negalėjo susilaukti vyriškosios lyties sosto paveldėtojo. XVI a. trečiojo dešimtmečio pabaigoje Anglijos karaliaus siekis, kad popiežius Klemensas VII anuliuotų bažnytinę jo santuoką ir leistų vesti dar kartą, baigėsi nesėkme. Todėl, atsiradus tinkamai politinei konjunktūrai, kai Anglijos parlamentui pradėjo vadovauti karaliui lojalus Tomas Kromvelis (Thomas Cromwell), 1532 m. parlamente buvo rastas problemos sprendimas: nutarta, kad Anglijos bažnyčia turi atsiskirti nuo Romos ir tapti savarankiška. 1534 m. Anglijos parlamentas paskelbė, kad Anglijos bažnyčios vadovu, kaip Dievo vietininku Anglijos karalystėje, tampa Anglijos karalius. Formalios kliūtys, trukdžiusios nutraukti karaliaus santuoką, buvo pašalintos. Neseniai paskirtas Kenterberio arkivyskupas Tomas Kranmeris (Thomas Cranmer) anuliavo Henriko III santuoką su Kotryna Aragoniete ir taip suteikė leidimą vesti dar kartą.

27.8 pav. Ánglijos karalius Henrikas VIII suteikia privilegiją barzdaskučių ir chirurgų cechams, tapyba, dail. Hansas Holbeinas Jaunesnysis, apie 1540 m.

Šie tik kelerius metus trukę įvykiai ir sprendimai buvo lemtingi tolesnei Anglijos raidai. Jie reiškė, kad Anglijos bažnyčia suaugo su valstybe, tiksliau, Bažnyčia tapo valstybės institucija. Nuo šiol ji tapo Anglikonų bažnyčia. Toks politinis sprendimas atliepė bendrą reformacijos tendenciją – siekį išsilaisvinti iš griežtos Katalikų bažnyčios centralizacijos ir savarankiškai priimti sprendimus. Ilgainiui anglikonai perėmė protestantizmo mokymą, pagrįstą minėtais keturiais principais.

Apkaltinus, kad vienuolynai nenori pripažinti karaliaus kaip Anglijos bažnyčios vadovo viršenybės, vienas išraiškingiausių reformacijos bruožų Anglijos karalystėje buvo 1536 m. prasidėjęs masinis vienuolynų uždarymas ir jų turto nusavinimas. Tai nebuvo išskirtinė Anglijos reformacijos ir posūkio į protestantizmą ypatybė, bet čia ji įgijo ypatingą mastą (27.9 pav.). Beje, tai buvo būdinga daugeliui į protestantizmą perėjusių žemių, nes protestantai nepripažino Katalikų bažnyčioje paplitusio vienuolinio gyvenimo.

27.9 pav. XIII a. pastatytos Vitbio benediktinų vienuolyno bažnyčios griuvėsiai. Vitbio vienuolynas, kaip ir daugelis Anglijos vienuolynų, XVI a. 4–5 deš. buvo nusiaubtas ir apleistas, o jo turtas konfiskuotas.

Nors M. Liuteris nesiekė, kad Katalikų bažnyčia skiltų, XVI–XVII a. protestantizmas, kaip religinė srovė, atsiskyrė nuo Katalikų bažnyčios. Tačiau, nepaisant minėtų keturių pamatinių principų, protestantizmas nebuvo vienodas. Užfiksuokime, kad XVI a. Europoje pradėjusį formuotis protestantizmą sudarė trys pagrindinės šakos, arba konfesijos: evangelikai liuteronai, evangelikai reformatai (kalvinistai, hugenotai) ir anglikonai.

Nuo XVI a. trečiojo dešimtmečio daug Šventosios Romos imperijos žemių (daugiausia šiaurėje) perėjo į liuteronybę. Pietinėse Šventosios Romos imperijos žemėse, kur didesnę įtaką ir palaikymą turėjo imperatorius, tebedominavo katalikai. Savo ruožtu Prancūzijoje, šveicariškuose kantonuose, Nyderlanduose, Skandinavijoje ir dalyje Britų salų įsitvirtino kalvinizmas, arba tai, kas vadinama evangelikais reformatais. Anglija buvo išskirtinė, nes čia valstybine religija tapo anglikonybė, o Anglikonų bažnyčios galva tapo monarchas.

Tarp visų šių protestantizmo konfesijų būta skirtumų, tačiau, kad nepasiklystume juose, akcentuokime tai, kas joms visoms daugiau ar mažiau bendra. Štai keletas tokių pavyzdžių. Kadangi Šventasis Raštas buvo laikomas vieninteliu tikėjimo šaltiniu, o jo skaitymas gimtąja kalba – esmine tikinčiojo religine praktika, būtent dėl to tarp protestantų daug sparčiau negu tarp katalikų plito raštingumas. Savo ruožtu tikintys bendruomenės nariai turėjo daugiau teisių spręsdami bendruomenės bažnytinius ir kitus reikalus. Protestantiškose visuomenėse buvo pabrėžiama individo atsakomybė ir iniciatyva, asmeninės pastangos siekiant tikslų, todėl kryptingiau siekta pelno ir profesinės sėkmės (prisiminkime – predestinacija ir kapitalizmas!).

Protestantizme nebuvo tokios griežtos hierarchijos kaip Katalikų bažnyčioje, o tai reiškė, kad bendruomenės turėjo daugiau galimybių spręsti savo reikalus. Galiausiai protestantų bažnyčiose atsisakyta vaizdų ir skulptūrų, nes visa tai buvo suvokiama kaip stabai. Senosiose katalikų bažnyčiose, perėjusiose į protestantų rankas, daugiaspalvės freskos buvo užtinkuotos, o skulptūros naikinamos (27.10 pav.). Tai galime matyti ir šiandien. Galiausiai protestantų dvasininkai nebuvo įpareigoti laikytis celibato, todėl daugelis jų turėjo šeimą.

27.10 pav. Atvaizdų naikinimas bažnyčioje Nyderlanduose, graviūra, XVI a. antra pusė

Klausimai ir užduotys

  1. Ko siekė M. Liuteris pradėdamas kritikuoti Katalikų bažnyčią?
  2. Išvardykite penkis su Katalikų bažnyčia susijusius dalykus, kuriuos kritikavo M. Liuteris.
  3. Nurodykite ne mažiau kaip dvi U. Cvinglio mokymo mintis.
  4. Paaiškinkite, kas yra predestinacija ir kodėl kalvinistai ja rėmėsi.
  5. Pasakykite tris pagrindines protestantizmo kryptis, jų pradininkus ir ne mažiau kaip po du esminius kiekvienos krypties bruožus.

TYRINĖKITE!

Pasidomėkite, kiek šiais laikais žmonių save priskiria protestantams ir kitoms krikščionybės kryptims.

Katalikų bažnyčios atsakas: katalikiškoji reforma ir kontrreformacija

Reformacijos lyderių veikla ir protestantizmo idėjų sklaida susidūrė su galingu pasipriešinimu. Ilgai nelaukdama, Katalikų bažnyčia sureagavo į pirmųjų reformatorių idėjas, paskelbė juos eretikais ir ėmė persekioti. Nuošalyje neliko ir valstybė, pasaulietinė valdžia. Šioje kovoje su reformacija ir jos idėjomis reikšmingą vaidmenį atliko Katalikų bažnyčiai ištikimi likę įvairių valstybių monarchai. Nepaisant šių pastangų, XVI a. trečiajame ir ketvirtajame dešimtmetyje reformacijos judėjimas plito ir užkariavo vis daugiau katalikų protų Europoje. Katalikų bažnyčiai reikėjo strategijos ir plano kovojant su protestantizmu. Visa tai pradėta kurti tik amžiaus viduryje. Todėl, kai kalbame apie XVI–XVII a. Katalikų bažnyčios kovą su reformacija ir protestantiškomis idėjomis, reikia skirti dvi tarpusavyje susijusias dedamąsias: katalikiškąją refòrmą ir kontrreformaciją.

Katalikiškoji reforma buvo XVI–XVII a. Katalikų bažnyčios vidinio atsinaujinimo judėjimas. Jos užuomazgų atsirado dar prieš prasidedant reformacijai, kai Katalikų bažnyčioje pradėta kalbėti apie vidines negeroves. Tačiau kaip galingas religinis ir dvasinis judėjimas katalikiškoji reforma prasidėjo tik XVI a. viduryje. Katalikiškoji reforma tam tikra prasme buvo atsakas į reformaciją ir nesuvaldomą protestantizmo plėtrą. Jos pradžia sietina su Tridento visuotiniu Bažnyčios susirinkimu (27.11 pav.). Per kelerius metus išsprendus problemas, susijusias su susirinkimo sušaukimu, penktajame amžiaus dešimtmetyje jį sušaukė popiežius Paulius III. Priešingai negu jo pirmtakas, Paulius III buvo įsitikinęs, kad Bažnyčios vienybę ir atsinaujinimą gali užtikrinti tik visuotinis susirinkimas.

27.11 pav. Tridento susirinkimas, graviūra, XVI a. antra pusė

Tridento susirinkimas, su keliomis pertraukomis vykęs 1545–1563 m., atnaujino ir patvirtino Katalikų bažnyčios doktriną, sprendė Bažnyčios organizacijos ir drausmės problemas. Susirinkime siekta sustiprinti institucijas, kurios kovotų su reformacija ir kitaminčiais. Pirma, buvo suaktyvinta inkvizicijos – bažnytinio teismo, kovos su eretikais – institucijos veikla (27.12 pav.). Antra, buvo stiprinama cenzūra. Todėl buvo suformuluotas Draudžiamųjų knygų sąrašas, į kurį buvo įtrauktos Katalikų bažnyčios mokymo neatitinkančios knygos. Katalikams buvo draudžiama jas leisti, skaityti ir platinti. Tarp knygų autorių buvo ir minėti didieji reformatoriai: M. Liuteris, U. Cvinglis ir Ž. Kalvinas. Ateityje šis sąrašas buvo nuolat papildomas naujais draudžiamais kūriniais. Trečia, vyskupai buvo įpareigoti gyventi savo vyskupijose ir periodiškai atlikti valdomų vyskupijų reviziją, kontrolę: tikrinti, kaip parapijų dvasininkai atlieka savo pareigas ir ar laikosi dvasininko gyvenimui keliamų reikalavimų, disciplinos (celibato).

27.12 pav. Griežtumu pagarsėjusios ispaniškosios inkvizicijos herbas virš durų, Vilanueva, Ispãnija

Vis dėlto svarbiausia, kad buvo priimti, atnaujinti esminiai nutarimai dėl Katalikų bažnyčios doktrinos. Be abejonės, Katalikų bažnyčios doktrinos dalykai buvo tiesiogiai susiję su tuo, ką kritikavo reformatoriai ir ką neigė protestantai. Taigi, didžiausias dėmesys susirinkime buvo sutelktas į tuos dalykus, kuriuos neigė ir atmetė protestantizmas. Štai keletas esminių dalykų, kurie patvirtinti per Tridento susirinkimą:

  • Katalikų bažnyčioje egzistuoja septyni sakramentai (tarp jų – Krikštas, Santuoka, Komunija, Ligonių patepimas; savo ruožtu protestantai pripažino tik Krikštą ir Komuniją, kurie paliudyti Šventajame Rašte);
  • krikščioniškojo tikėjimo šaltiniai yra ir Šventasis Raštas, ir Tradicija (protestantai pripažino tik Šventąjį Raštą);
  • šventųjų atvaizdai (paveikslai, freskos, skulptūros) ir relikvijos yra svarbūs tikėjimui ir jo stiprinimui (protestantai visa tai atmetė kaip su Šventuoju Raštu nesuderinamus dalykus);
  • žmogaus darbai, nuopelnai ir veikla yra svarbūs jo išganymui ir Dievo malonei (protestantai pripažino, kad tik Jėzaus Kristaus tikėjimas garantuoja Dievo malonę ir išganymą);
  • Romos popiežius yra Katalikų bažnyčios galva ir aukščiausias autoritetas (protestantai nepripažino popiežiaus kaip Bažnyčios vadovo).

Taip Tridento susirinkimas padėjo Katalikų bažnyčiai apsibrėžti, su kuo ir dėl ko kovojama. Susirinkime sprendimai ir priemonės įgalino kryptingesnę kovą su reformacijos judėjimu. Ši Katalikų bažnyčios kova vadinama kontrreformãcija. Kontrreformacija – tai XVI–XVII a. pasaulietinių ir dvasinių hierarchų katalikų atsakas į reformaciją, kova su jos lyderiais, idėjomis ir siekis sugrąžinti tikinčiuosius į Katalikų bažnyčią. Kontrreformacijos tikslas buvo sustabdyti reformacijos plėtrą ir atkovoti į protestantizmą perėjusias teritorijas bei jų gyventojus. Kontrreformacija reiškėsi politinėmis, karinėmis ir teisinėmis priemonėmis. Apie religinius karus tarp katalikų ir protestantų Šventojoje Romos imperijoje ir Prancūzijoje jau esame kalbėję, todėl čia nėra reikalo išsiplėsti. Lieka tik priminti, kad religiniai karai ir religinė nesantaika tarp katalikų ir protestantų daugelyje Europos šalių vyko XVI–XVII amžiuje.

Reikėtų trumpai atkreipti dėmesį į teisinius ribojimus ir religinės diskriminacijos plotmę. Tose žemėse, kur įtakingi asmenys ir didžioji dalis visuomenės liko ištikimi katalikybei, buvo ribojamos protestantų teisės išpažinti tikėjimą pagal savo mokymą, kitatikiai buvo persekiojami, o kai kada ir žudomi. Tapati situacija buvo ir tose žemėse, kurios pasuko į protestantizmą – čia buvo persekiojami katalikai (C šaltinis). Kaip jau žinote, 1555 m. imperijoje sudaryta Augsburgo religinė taika ir 1598 m. Prancūzijoje priimtas Nanto ediktas bandė spręsti religinės diskriminacijos ir nesantaikos problemas. Galiausiai reikia atkreipti dėmesį į turbūt svarbiausią kontrreformacijos veiksnį, kuris atliko esminį vaidmenį Katalikų bažnyčios kovoje su reformacija – kontrreformacijoje. Tai buvo naujai įkurtas katalikų vienuolių jėzui – ordinas.

1537 m. į popiežių Paulių III kreipėsi Ignacas Lojola (1491–1556, 27.13 pav.) ir paprašė patvirtinti vienuolių jėzuitų ordiną su neseniai sukurtomis taisyklėmis ir veiklos organizacija (regula). I. Lojola buvo baskų kilmės kilmingasis, pasirinkęs gana įprastą pasauliečio gyvenimą. Jo gyvenimas iš esmės pasikeitė 1521 m., kai sužeistas mūšio lauke nebegalėjo tęsti karininko karjeros. Pasakojama, kad gydydamasis sunkius sužalojimus I. Lojola pradėjo matyti vizijas ir apsisprendė gyvenimą paskirti Dievui. Šiuo gyvenimo tarpsniu I. Lojola parašė įžymųjį veikalą „Dvasinės pratybos“, kuris keletą ateinančių dešimtmečių įkvėpė tikinčiuosius atsidėti maldai, Dievo ir savojo gyvenimo apmąstymams, dvasiniam tobulėjimui. Vėliau, studijuodamas filosofiją ir teologiją Parỹžiaus Sorbonos universitete, jis sutiko bendraminčių ir kartu su jais davė neturto ir celibato įžadus. Būtent 1534 m. I. Lojola su bendraminčiais įkūrė Jėzaus draugiją, kuri, popiežiui pritarus, 1540 m. buvo pripažinta nauju katalikų vienuolių – jėzuitų – ordinu.

27.13 pav. Jėzuitų ordino įkūrėjo Ignaco Lojolos, rodančio jėzuitų ordino regulos įstatus, portretas, graviūra, XVII a.

Nuo pat įkūrimo jėzuitų ordinas pasižymėjo griežtu paklusnumu popiežiui ir tuoj pat tapo tvirtu įrankiu Katalikų bažnyčios kovoje su reformacija. Netrukus jėzuitų ordinas išaugo į gausią ir galingą vienuolių organizaciją – nuo 1 000 narių XVI a. viduryje iki 15 000 narių XVII a. pradžioje – ir paplito beveik visoje Europoje, taip pat Azijoje ir Pietų Amerikoje.

Svarbiausia, kad jėzuitai buvo itin lankstūs, gebantys prisitaikyti prie sudėtingų ir greitai kintančių situacijų (27.14 pav.). Juk būtent reformacijos plėtros metais Europos valstybėse daug kas sparčiai keitėsi. Šie vienuolijos bruožai įgalino našesnę jėzuitų veiklą ne tik Europoje, bet ir Azijoje, Pietų Amerikoje. Tokiomis sudėtingomis reformacijos plėtros aplinkybėmis pagrindiniu jėzuitų tikslu tapo katalikybės gynimas ir jos atnaujinimas.

27.14 pav. Virš Jėzaus ir Dievo Motinos bažnyčios portalo vaizduojama jėzuitų ordiną simbolizuojanti monograma – IHS, ji reiškia „Jėzaus Kristaus draugija“, Lečė, Itãlija, XVI a. antra pusė.

Norėdami pasiekti šį tikslą, jėzuitai susitelkė į keletą veiklos krypčių. Pirma, pagrindine jų veiklos sritimi tapo mokslas ir švietimas. Jėzuitai Europoje steigė mokyklas, kolegijas ir universitetus. Trumpai tariant, buvo dirbama su jaunais protais. Taip per švietimą, vaikų ir jaunuolių studijas, diskusijas (disputus) su protestantais buvo stengiamasi apginti katalikybę ir išsaugoti jaunus katalikus. Aiškiausiai mums šią jėzuitų veiklą liudijantis dalykas yra jėzuitų įkurta Vilniaus akademija – universitetas (27.15 pav.).

27.15 pav. Vı̇̀lniaus universiteto, kurį 1579 m. įkūrė jėzuitai, ansamblis

Antra, įvairiose šalyse jėzuitai steigė savo vienuolijos namus, stengėsi rasti prieigą prie valdovų dvarų ir taip darė įtaką politiniams sprendimams. Trečia, jėzuitų intelektualinėmis pastangomis pradėjo formuotis naujos meno formos, o galiausiai radosi ir visiškai naujas architektūros bei meno stilius – barokas. Jo prabanga, teatrališkumas ir didingumas turėjo patraukti nusigręžusius nuo katalikybės žmones ir sugrąžinti juos į katalikų bažnyčias. Barokinės bažnyčios, priešingai negu protestantų, buvo tikri meno šedevrai, turintys atspindėti Katalikų bažnyčios jėgą (27.16 ir 27.17 pav.). Tokių bažnyčių puošyba kvietė užsukti vidun ir skelbė Dievo didingumą. Be jokios abejonės, šiomis naujomis meno formomis sukurti įspūdingi ir pagaulūs vaizdai traukė dėmesį ir prisidėjo prie to, kad dalis žmonių grįžo į Katalikų bažnyčią.

27.16 pav. Barokas tapo kontrreformacijos ir jėzuitų architektūra. XVI–XVIII a. jis išplito ne tik Europoje, bet ir Azijoje, Pietų ir Centrinėje Amerikoje. Barokinės Šv. Ignaco Lojolos bažnyčios Romoje fasadas, Italija, XVII a. vid.
27.17 pav. Šv. Ignaco Lojolos bažnyčios centrinio skliauto tapyba, dail. Andrėja Pocas (Andrea Pozzo), XVII a. antra pusė

XVI–XVII a. vyko ilga ir sunki kova tarp Katalikų bažnyčios ir aptartų protestantizmo srovių. Galėtume sakyti, kad kontrreformacija iš dalies buvo sėkminga. Per ją tiek jėzuitų, tiek pasaulietinių valdovų pastangomis ir ne visada garbingomis priemonėmis ne tik buvo sustabdytas protestantizmo plitimas Europoje, bet ir rekatalikizuotos kai kurios anksčiau į protestantizmą pasukusios žemės. Ilgainiui šiuo laikotarpiu nusistovėjo protestantų ir katalikų gyvenamos teritorijos, jos daugiau ar mažiau išliko iki šių dienų. Ir dabar, keliaudami po Europą, lankydami sakralinius pastatus, galime tai pastebėti.

Per šį aptariamą laikotarpį visuomenėse, kurios liko katalikiškos, Katalikų bažnyčia įgijo dar daugiau įtakos, stiprėjo religinis pakilimas ir radosi naujų religingumo formų. Įvairiose Europos vietovėse pradėti karštai garbinti vietiniai šventieji. Kita vertus, katalikų bendruomenėse radosi daugiau įtampos ir tarpusavio įtarinėjimų. Buvo itin įtariai žiūrima į kitaminčius, kitaip gyvenančius ir besielgiančius asmenis. Būtent todėl šiomis įtemptomis aplinkybėmis XVI–XVII a. Europoje taip paplito vadinamieji raganų teismai. Religinė įtampa tarp katalikų ir protestantų neretai išprovokuodavo smurtą, o jis, kaip žinome, pagimdo dar daugiau smurto.

Klausimai ir užduotys

  1. Ko siekė kontrreformacija?
  2. Nurodykite penkis svarbiausius Tridento bažnyčios susirinkimo nutarimus. Paaiškinkite, kaip kiekvienas iš jų turėjo padėti Katalikų bažnyčiai.
  3. Apibūdinkite I. Lojolos vaidmenį kontrreformacijos judėjime.
  4. Įvertinkite jėzuitų ordino veiklą vykdant kontrreformaciją.

TYRINĖKITE!

Pasidomėkite, ar Lietuvoje yra I. Lojolai dedikuotų objektų (maldos namų, mokyklų, gatvių ir t. t.), kokia yra šių dienų jėzuitų ordino veikla.

Darbas su šaltiniais

A šaltinis Kelios iš 1517 m. prie Vitenbergo katedros durų pritvirtintų 95 Martyno Liuterio tezių

21. Taigi klysta tie indulgencijų skelbėjai, kurie sako, kad popiežiaus indulgencijos ir išgelbsti žmogų nuo bet kokios bausmės. <…>

27. Per daug iškelia žmogų tie, kurie sako, kad siela kyla į dangų vos skambtelėjus į dėžutę įmestam pinigui.

28. Iš tiesų, skambtelėjus į dėžutę įmestam pinigui, gali išaugti pelnas ir godumas, o Bažnyčios užtarimas yra vieno Dievo valioje. <…>

33. Ypač reikia saugotis tokių, kurie sako, kad tie popiežiaus atlaidai yra neįkainojama Dievo dovana, kuri sutaiko žmogų su Dievu. <…>

35. Nekrikščioniškus dalykus skelbia tie, kurie moko, kad išpirkusiems sielas arba išpažinties raštus nebūtina atgaila.

36. Kiekvienas iš tiesų atgailaujantis krikščionis gauna visišką atleidimą nuo bausmės ir kaltės, net ir be atlaidų raštų.

37. Kiekvienas tikras krikščionis, gyvas ar miręs, yra visų Kristaus ir Bažnyčios gėrybių dalininkas, net ir be atlaidų raštų, o Dievo valia. <…>

50. Reikia mokyti krikščionis, jog, jei popiežius žinotų apie atlaidų skelbėjų sukčiavimus, jis geriau sutiktų, kad Šv. Petro bazilika pavirstų pelenais, negu kad ji būtų statoma iš jo avelių kailio, kraujo ir kaulų.

Martynas Liuteris, „Tezės“, iš lotynų k. vertė Dalia Dilytė, in: Filosofijos istorijos chrestomatija: Renesansas, t. 1, Vilnius: Mintis, 1984, p. 293–295.

Klausimai ir užduotys

  1. Koks pagrindinis M. Liuterio kritikos objektas išryškėja šioje ištraukoje?
  2. Koks šaltinio autoriaus požiūris į indulgencijas ir į popiežių?
  3. Kas, anot M. Liuterio, žmogui gali atleisti nuodėmes?
  4. Kaip manote, kodėl žmonės siekė gauti nuodėmių atleidimą?
  5. Paaiškinkite, kodėl šiose tezėse yra minima viena konkreti katalikų bažnyčia.
  6. Įvertinkite 95 tezių poveikį Katalikų bažnyčios raidai.

B šaltinis Ištrauka iš 1559 m. Prancūzijos karalystėje priimto ir paskelbto „Tikėjimo išpažinimo“

XI straipsnis

Taip pat tikime, kad ši yda iš tikrųjų yra [prigimtinė] nuodėmė, dėl kurios yra pasmerkta visa žmonija, net dar negimę vaikai, ir kad už tai reikės atsakyti prieš Dievą, nes net ir po krikšto tai visada lieka nuodėmė <…>

XII straipsnis

Mes tikime, kad iš šio sugedimo ir visuotinio pasmerkimo [prigimtinės nuodėmės], kuriame yra visi žmonės, Dievas išgelbsti tuos, kuriuos savo amžinu ir nepakeičiamu sprendimu jis pasirinko dėl savo vienintelio gerumo ir gailestingumo mūsų Viešpaties Jėzaus Kristaus vardu, nevertindamas jų darbų, palikdamas kitus tame pačiame sugedime ir pasmerkime, kad tokiu būdu parodytų jiems savo teisingumą, o pirmiesiems apreikštų savo neaprėpiamą gailestingumą. Taip yra ne todėl, kad vieni būtų geresni už kitus, bet todėl, kad Dievas savo nepajudinamu sprendimu juos atskyrė ir taip yra nuspręsta Jėzaus Kristaus [dar] prieš pasaulio sukūrimą: niekas negalėtų padaryti ko nors gero tik iš savęs paties, kadangi iš prigimties mes negalime nei gerai elgtis, nei sirgti, nei mąstyti kaip tik taip, kaip mums numatė ir leido Dievas.

Iš prancūzų k. vertė V. Volungevičius, pagal Die Bekenntnisschriften der reformierten Kirche. In authentischen Texten mit geschichtlicher Einleitung und Register, hrsg. von E. F. Karl Müller, Leipzig: A. Deichert’sche Verlagsbuchhandlung, 1903, p. 224.

Klausimai ir užduotys

  1. Kaip vadinama doktrina, kurios principai aprašyti šiame šaltinyje?
  2. Kurios protestantizmo krypties atstovams buvo svarbiausi šie principai?
  3. Paaiškinkite, kas yra prigimtinė nuodėmė.
  4. Ką, anot šaltinio autoriaus, išgelbsti Dievas?
  5. Remdamiesi šiuo šaltiniu, paaiškinkite, kieno reikšmė ir įtaka žmogaus gyvenime yra didžiausia.

C šaltinis Anglų istorikas Maiklas Maletas (Michael Mullett) apie katalikų persekiojimą Nyderlanduose

Nederėtų nuvertinti XVII a. Nyderlanduose vykusio persekiojimo masto, kuris lydėjo susvetimėjusią, nevieningą ir dažnai nepalenkiamai užsispyrusią Nýderlandų katalikų tapatybę. <…> Nyderlanduose katalikų pamaldos buvo uždraustos įstatymu, pamaldų dalyviams buvo skiriamos didelės baudos, o namų šeimininkams, kurie suteikdavo tokioms pamaldoms patalpas, ir dvasininkams galėjo būti skiriamos fizinės bausmės ar tremtis. Dvasininkų slėpimas taip pat sulaukdavo didelių baudų ar netgi ištrėmimo. 1620 m. pasibaigus Devynerių metų paliauboms su Ispãnija, persekiojimas atsinaujino. 1685 m., po to, kai pasklido garsas apie kalvinistų [hugenotų] kančias Prancūzijoje ir visa tai pablogino katalikų situaciją Nyderlanduose, pranciškonų vienuolis rašė, kad dieną nedrįsta išeiti į lauką, bet galvoja suburti tikinčiuosius draugėn pasirinkdamas vis kitą pastatą mišioms sekmadienių naktimis ar rytais.

​Iš anglų k. vertė V. Volungevičius, pagal Michael A. Mullett, The Catholic Reformation, London-New York: Routledge, 2002, p. 170.

Klausimai ir užduotys

  1. Kurios krikščionių konfesijos pamaldos buvo uždraustos Nyderlanduose? Kodėl?
  2. Kokie ryšiai su katalikybe Nyderlanduose buvo draudžiami? Kokios grėsė bausmės?
  3. Nurodykite du įvykius, po kurių katalikų padėtis Nyderlanduose tapo sudėtingesnė.
  4. Kaip manote, kodėl XVII a. Nyderlanduose kilo tokia religinė įtampa?

Sąvokos

Indulgeñcija (lot. indulgentio – malonė, atleidimas) – Katalikų bažnyčios malonės raštas, kuriuo panaikinamos bausmės už atleistas nuodėmes. Katalikų bažnyčioje indulgencija buvo suvokiama kaip malonės raštas, kuriuo laikinai ar visam laikui buvo atleidžiama nuo bausmių už nuodėmes. Indulgencijų raštai, išduodami popiežiaus, kardinolų ar vyskupų, itin paplito XIII–XV a. ir buvo suteikiami už užmokestį. XVI a. pradžioje reformacija prasidėjo kaip indulgencijų kritika.

Jėzuitai – vienuolių ordinas, kurį įkūrė I. Lojola ir 1540 m. patvirtino Romos popiežius Paulius III. Ordinas įkurtas siekiant atnaujinti Katalikų bažnyčią ir kovoti su reformacija. Jėzuitų veikla pasižymėjo mobilumu ir lankstumu. Jėzuitų, dar vadinamų Jėzaus draugija, veiklos sritys labiausiai apėmė švietimą ir mokslą, jie steigė mokyklas, kolegijas ir universitetus, diskutavo su protestantais. Jų veikla ir idėjos turėjo didelę įtaką baroko stiliui atsirasti ir susiformuoti. Jėzuitų veikla neapsiribojo tik kova su reformacija Europoje. Jėzuitai organizavo christianizacijos misijas į Aziją, Centrinę ir Pietų Ameriką. Ilgainiui šiuose žemynuose paplito baroko architektūra.

Katalikiškoji refòrmaXVI–XVII a. Katalikų bažnyčios vidinis atsinaujinimas. Reforma prasidėjo XVI a. penktajame dešimtmetyje sušaukus Tridento susirinkimą. Tai buvo savotiškas atsakas į protestantiškąją reformaciją. Pagrindiniai reformos veiksmai ir priemonės: Katalikų bažnyčios mokymo įtvirtinimas ir atnaujinimas, griežtesnė vyskupijų ir jas sudarančių parapijų priežiūra bei kontrolė (vizitacijos), cenzūros institucijos įsteigimas ir bažnytinio teismo sustiprinimas. Vieną esminių vaidmenų vykdant katalikiškąją reformą atliko jėzuitų ordinas. Jis atnaujino ir sustiprino tikinčiųjų sielovadą, plėtojo sakralinę baroko architektūrą.

Kontrreformãcija – politinės, karinės ir teisinės priemonės, kurių XVI–XVII a. ėmėsi pasaulietiniai ir dvasiniai hierarchai katalikai, kovodami su reformacija. Kontrreformacija siekta susigrąžinti tikinčiuosius ir atkovoti teritorijas, perėjusias į protestantizmą.

Predestinãcija (lot. praedestinatio – nulemtumas, numatymas) – kalvinizmo (evangelikų reformatų) teologinė koncepcija, mokymas, teigiantis, kad Dievas jau yra numatęs kiekvieno žmogaus lemtį. Tai reiškia, kad Dievas yra atsirinkęs tuos, kurių sielos po mirties sulauks malonės ir bus apdovanotos amžinuoju gyvenimu, ir tuos, kurie bus pasmerkti. Katalikų bažnyčia nesutiko su tokiu mokymu, nes pabrėžė, kad Dievas žmogui suteikė laisvą valią.

Protestantizmas (lot. protestans – prieštaraujantis) – viena iš trijų didžiųjų krikščionybės krypčių (greta katalikybės ir stačiatikybės). Protestantizmą sudaro trys pagrindinės šakos: evangelikai liuteronai (liuteronybė), evangelikai reformatai (kalvinizmas) ir anglikonai (anglikonybė). Šios konfesijos šiek tiek skiriasi, bet jas visas vienija tai, kad kaip vienintelis krikščioniškojo tikėjimo šaltinis pripažįstamas Šventasis Raštas – Dievo žodis; kad tik Dievas suteikia išganymą ir tik Jėzaus Kristaus tikėjimas garantuoja amžinąjį gyvenimą.

Reformãcija – XVI–XVII a. religinis judėjimas, siekęs pertvarkyti Katalikų bažnyčią ir jos doktriną (mokymą). Vykstant reformacijai nuo Katalikų bažnyčios atsiskyrę protestantai pradėjo kurti savarankiškas, nuo Katalikų bažnyčios nepriklausomas bažnyčias. Ilgainiui protestantai skilo į tris pagrindines šakas: evangelikus liuteronus (liuteronybė), evangelikus reformatus (kalvinizmas) ir anglikonus (anglikonybė).

Tikėjimo šaltiniai – krikščioniškojo mokymo ir gyvenimo pagrindas, kurį sudaro Šventasis Raštas (Biblija) ir Tradicija. Reformacijos judėjimo pradininkai teigė, kad vienintelis krikščioniškojo tikėjimo šaltinis yra Šventasis Raštas. Jie kaip tikėjimo šaltinį atmetė Katalikų bažnyčios šimtmečiais pripažįstamą Tradiciją.

Prašau palaukti