Chapter 4.11 (Gimtoji kalba 4 kl.)

Ko norėtų beglobiai keturkojai?

Ko norėtų beglobiai keturkojai?

  • Lietuviai tikėjo, kad Kūčių naktį prabyla gyvūnai ir bitės. Tautosakoje – ne vienas pasakojimas apie iš gyvūnų nuklausytus dalykus apie ateitį. Tačiau senieji padavimai teigia, kad šventą naktį prabilusių gyvūnų klausytis nevalia, mat jie kalba apie tokius dalykus, kurie juos išgirdusiam žmogui vėliau neduotų ramybės. Paskaitykite, apie ką galėtų prabilti gyvūnų prieglaudoje atsidūrę keturkojai.

Žurnalistai prieš pat Kūčias apsilankė sostinės gyvūnų prieglaudoje „Lesė“, kurioje šiuo metu laikinus namus surado kiek daugiau nei 60 įvairaus amžiaus keturkojų. Visų jų istorijos skirtingos, tačiau kiekvienas jų, prabilęs Kūčių naktį, greičiausiai prašytų to paties – namų ir mylinčių šeimininkų.

Namų laukia daugybė paliktų, vienišų, išalkusių ir žmonių pasiilgusių gyvūnų. Dalis jų žūsta, dalis randa naujus namus, o dalis, įprastai patys silpniausi ir kuriems labiausiai reikia pagalbos, patenka į gyvūnų prieglaudas, kuriose yra išgydomi, pratinami prie tvarkos.

Savanoriškai įkurtose, nevalstybinėse gyvūnų prieglaudose, tokiose kaip „Lesė“, beglobiai keturkojai nėra naikinami. Jie čia laukia naujų šeimininkų tol, kol šie juos suranda. „Turėjome kalytę, kuri namų laukė metus“, – prisiminė prieglaudos „Lesė“ vadovė.

Gyvūnų istorijos – neįtikėtinos ir liūdnos. Čia rasite katę su keturiais juodai ir baltai margais kačiukais. Jų mamą buvusi šeimininkė atnešė veterinarams užmigdyti, o šie pravėrę krepšį rado staigmeną – katę ir keturis kačiukus. Trys linksmutės kelių mėnesių kalaitės čia atkeliavo iš vienos savanorės namų. Ji priglaudė išsigandusius ir sušalusius šunelius po to, kai šie buvo išmesti iš važiuojančios mašinos sostinės Žirmūnų mikrorajone.

Čia pat – ilgo plauko nuostabiai graži kalytė Džiulė, kuri anksčiau valkataudavo kartu su savo šeimininkais. Netrūksta ir visai mažyčių šunelių: stovėdama ant užpakalinių kojelių, dėmesio kaulija rudo kailiuko Čika, o gretimame narve – margi šuneliai, kuriuos kažkas paliko dėžėje už prekybos centro.

Pasižvalgius po prieglaudą aišku, kad tinkamą gyvūną čia rastų kiekvienas, svarbiausia – sau, o ne kitam dovanų. „Jei mums pasako, kad dovanos kačiuką ar šuniuką, gyvūno neduodame, o kviečiame patį būsimą šeimininką atvykti ir išsirinkti“, – sakė prieglaudos vadovė.

Pagal tinklalapį www.tv3.lt

  1. Kas gali vykti stebuklingą Kūčių naktį?
  2. Kur ir kada apsilankė žurnalistė?
  3. Kaip manote, ko prašytų prabilę prieglaudos gyventojai?
  4. Kaip gyvūnai patenka į prieglaudą? Kas joje vyksta?
  5. Kokias liūdnas gyvūnų istorijas pasakoja žurnalistė?
  6. Kodėl prieglaudos vadovė nepataria dovanoti gyvūnų?
  7. Kaip vertinate gyvūnų prieglaudos veiklą?
  8. Ar yra tekę matyti likimo valiai paliktą keturkojį? Kaip jis atrodė? Gal žinote jo istoriją? O gal patys esate ką nors priglaudę?

  1. Kur mūsų gyvenime labiausiai trūksta atjautos?
  2. Kaip manote, šis tekstas yra grožinis ar negrožinis? Kokiu tikslu jis rašytas?

Užduotys

  • Pagalvokite ir atsakykite, ko norėtų beglobiai gyvūnėliai.

Namų, maisto, ...

Visi jūsų išvardyti daiktavardžiai yra kilmininko linksnio. Jie atsako į klausimus ko (kieno)?

Svarbu įsidėmėti, kad daugiskaitos kilmininko linksnio daiktavardžio galūnė visada būna -ių arba .

Daiktavardžio kilmininko linksnis

Vienaskaita

Daugiskaita

K. Ko (kieno)? Katės, kačiuko

K. Ko (kieno)? Kač, kačiukų

  1. Nusibraižykite lentelę. Iš teksto išrinkite daiktavardžius, kurie atsako į klausimus ko (kieno)?, ir papildykite ją pagal pavyzdį. Sutartiniu ženklu pažymėkite galūnes.

Vns. kilmininkas

Dgs. kilmininkas

žvejo

ryklio

pušų

vyšnios

dulkių

kaštono

sagų

jausmų

katės

Please wait