Chapter 2.5 (Pasaulio pažinimas 3 kl.)

Kodėl žieduojami paukščiai?

Kodėl žieduojami paukščiai?

Šią savaitę Ievos ir Roko klasė buvo labai įdomioje ekskursijoje – jie aplankė Ventės ragą, kuriame įsikūrusi ornitologijos stotis ir kur mokslininkai, tyrinėjantys paukščius, ornitologai, juos žieduoja. Ornitologai domisi paukščių gyvenimu, tyrinėja jų paplitimą, perėjimo ir žiemojimo vietas. Rugsėjo pabaigoje, spalio mėnesį pro Ventės ragą į pietus išskrenda tūkstančiai paukščių. Pavasarį jie sugrįš.

Ventės rage įrengti tinklai, į kuriuos patenka dalis praskrendančių paukščių. Mokslininkai ant sugauto paukščio kojelės uždeda žiedą ir jį užregistruoja. Uždė­jus žiedą, paukštis paleidžiamas. Ornitologijos stočių yra visame pasaulyje. Kai tas pats paukštis pagaunamas kitoje stotyje, jis irgi užregis­truojamas. Keisdamiesi žinio­mis apie žieduotus paukščius mokslininkai nustato, iš kur paukščiai atskrenda, per kiek laiko įveikia didžiulius atstu­mus, kur žiemoja, ar grįžta į savo buvusius lizdus.

Žieduotas paukštis
Žiedai

  • Lietuvos žemėlapyje raskite Ventės ragą ir papasakokite, kurioje Lietu­vos vietoje yra ši ornitologijos stotis. Žiūrėdami į žemėlapį pasvarstykite, kodėl Lietuvoje daugiausia paukščių žieduojama būtent Ventės rage.
  • Atsidarykite Ventės rago ornitologijos stoties tinklalapį ir pasidomėkite, kiek per spalio mėnesį sužieduota paukščių, kurią dieną tam jų pagauta daugiausia.

Didžiausią įspūdį vaikams padarė galimybė patiems paimti į rankas mažus paukštelius ir palaikyti juos žieduojant, o paskui iškelti virš galvos ir paleisti. Ieva pirmą kartą iš arti matė ir rankose laikė lakštingalą – mažą pilkai rusvą paukštelį.

Lakštingala
Nykštukas – mažiausias Europos paukštis

Visiems nuostabą sukėlė ornitologo pasakojimas apie mažą paukštelį nykštuką, kuris pakliuvo į tinklus Ventės rage, o po poros dienų jį sugavo Gotlando salos ornitologai – per labai trumpą laiką šis paukštelis perskrido Baltijos jūrą. Tai padėjo nustatyti žiedavimas.

Atsisveikindamas ornitologas pakvietė moksleivius tapti paukščių stebėtojais. Tai bus ir naudingas, ir įdomus užsiėmimas. Neretai paukščių stebė­tojai mėgėjai pamato tokių paukščių, kurie labai retai Lietuvoje tepasitaiko arba yra įrašyti į Raudonąją knygą.

  • Raskite žemėlapyje Baltijos jūroje esančią Gotlando salą. Nustatykite, kiek kilometrų turėjo nuskristi nykštukas iš Ventės rago iki Gotlando salos.
  • Jei yra galimybė, pasižiūrėkite filmą apie ornitologijos stotį Ventės rage ir žiedavimą.
  • Internete, žinynuose pasidomėkite, kas yra vadinama raudonąja knyga. Jei yra galimybė, pasiimkite ją iš bibliotekos. Pačioje knygoje arba interneto tinklalapyje suraskite kokį retą paukštį ir, remdamiesi gyvūnų aprašymo schema, papasakokite: kaip jis atrodo, kaip jis gyvena, kuo minta, kur suka lizdą, kur žiemoja.

  • Pasidomėkite, kas užrašoma ant paukščių žiedo.
Please wait