Chapter 6.4 (Literatūra 5 kl.)

Kai viskas apvirsta aukštyn kojom

UŽGAVĖNIŲ PERSIRENGĖLIAI

Užgavėnių šventės vaizdai Lietuvojè
Užgavėnių šventės vaizdai Lietuvojè
Užgavėnių šventės vaizdai Lietuvojè
Užgavėnių šventės vaizdai Lietuvojè

Aptariame tekstą

  1. Kada švenčiamos Užgavėnės?
  2. Žiūrėdami į nuotraukas papasakokite, kaip tradiciškai švenčiamos Užgavėnės.
  3. Kokie yra pagrindiniai Užgavėnių veikėjai? Kokia persirengimo, baisių kaukių prasmė? Kokius Užgavėnių veikėjus matote nuotraukose?
  4. Kodėl Lašininio ir Kanapinio kovą per Užgavėnes laimi Kanapinis?

Tyrimas

  • Išsiaiškinkite, ką reiškia žodis „gavėnia“.
  • Kodėl ant Užgavėnių persirengėlių nepykstama?
  • Papasakokite, kaip jums teko švęsti Užgavėnes. Gal buvote persirengėlių eisenos dalyviai? Kaip į jūsų išdaigas reagavo aplinkiniai?

VENECIJOS KARNAVALAS

Venècijos karnavalas – kaukių laikas, kai viskas leidžiama ir niekas nėra tas, kas dedasi. Aristokratai ir paprasti žmonės švęsdavo kartu. Kasdienės taisyklės liaudavosi galiojusios.

Pirmą kartą Venecijos karnavalas rašytiniuose šaltiniuose paminėtas 1094 metais. Ilgainiui kaukės tapo svarbia Venecijos kultūros dalimi. Dėl venecijiečių pomėgio persirenginėti ir nešioti kaukes svetimšaliai manė, kad mieste beveik nuolatos vyksta karnavalas. Tačiau iš tiesų dalį metų kaukės turėjo kitą, daug praktiškesnę funkciją negu šventė ar maskuotė.

Venecijoje glaudžiai gyveno labai skirtingų sluoksnių gyventojai. Todėl ir aristokratai, ir nekilmingi žmonės persirengę galėjo pramogauti, nebijodami ką nors įžeisti ar susigadinti reputaciją. Dažniausiai visi gerai žinojo, kas slepiasi po kauke. Karnavalo kostiumai ir kaukės leido ir laisvai bendrauti, ir išlaikyti atstumą.

Kelis mėnesius iki karnavalo pradžios visi Venecijos gyventojai – ir kilmingieji, ir prasčiokai – nešiodavo paprastas panašias kaukes. Baltomis kaukėmis, juodais gobtuvais ir trikampėmis skrybėlėmis apsitaisę būdavo net elgetos. Tai buvo populiariausias kostiumas. Juo persirengę miestiečiai svetimšaliams atrodė panašūs į šiurpius vaiduoklius.

Paprastos kaukės ir kuklūs drabužiai natūraliai įsiliedavo į miesto gyvenimą, kuris tuo metu paklusdavo griežtoms religinėms normoms. Tačiau po Kalėdų visos taisyklės būdavo pamirštamos.

Oficialiai karnavalo sezonas prasidėdavo sausį arba vasarį. Tačiau venecijiečiai pradėdavo švęsti jau gruodžio 26 dieną, pasibaigus Kalėdų religiniams apribojimams. Nuo šios dienos karnavalas sulig kiekviena savaite intensyvėdavo, kol pasiekdavo kulminaciją – savaitę visiškos anarchijos ir pašėlusių linksmybių. Jos trukdavo iki gavėnios pradžios.

Per karnavalą Venecija pražysdavo spalvomis. Paprastas rudens kaukes ir tamsius apdarus keisdavo ryškių spalvų, gausiai išpuošti fantastiški kostiumai. Žmonės galėjo rengtis, kaip nori, ir elgtis taip, kaip būdinga jų vaidinamiems veikėjams.

Karnavalo kostiumai būdavo puošnūs, vienas išradingesnis už kitą. Paprasti žmonės persirengdavo princais ir princesėmis. O turtingesni venecijiečiai negailėdavo pinigų, norėdami išsiskirti, kad vėliau miestas apie tai šnekėtų visus metus.

Paprastiems žmonėms tekdavo krapštyti paskutines santaupas, kad galėtų susimokėti už prabangius kostiumus. O tarp aristokratų keletą metų buvo populiaru persirengti vargšais elgetomis. Jų skarmalai būdavo pasiūti iš geriausių audinių, todėl niekas kilmingų persirengėlių nesupainiodavo su tikrais elgetomis.

Aptariame tekstą

  1. Kodėl kaukės laikomos Venecijos kultūros dalimi?
  2. Kokie buvo persirengimo tikslai Venecijoje?
  3. Kaip Venecijoje būdavo elgiamasi ir persirenginėjama iki karnavalo ir kaip jam prasidėjus?
  4. Kodėl galima sakyti, kad per karnavalą tarsi suardoma pasaulio tvarka?
  5. Kuo Venecijos karnavalas panašus į lietuviškas Užgavėnes?
  6. Įsivaizduokite, kad dalyvausite karnavale. Nupieškite savo kaukę ir visą kostiumą.

Tyrimas

Raskite Venecijos karnavalo kaukių pavyzdžių. Aptarkite tas kaukes. Palyginkite su lietuviškomis Užgavėnių kaukėmis

Apibendriname

  1. Raskite patarlių apie juoką. Aptarkite jų prasmę šiuolaikiniame pasaulyje.
  2. Prisiminkite ir vaizdžiai papasakokite kokį nors jums nutikusį linksmą balandžio 1-osios pokštą.
  3. Kaip manote, kokiomis temomis dera, o kokiomis nedera juokauti?
  4. Papasakokite, kaip galėtų būti švenčiama balandžio 1-oji jūsų klasėje. Sugalvokite, kaip pasikeisti vaidmenimis, pavyzdžiui, mokytojai tampa mokiniais, mokiniai – mokytojais.
Please wait