Šioje temoje MES:
- sužinosime, kaip okupuotuose kraštuose elgėsi nacistinė Vokietijà ir SSRS;
- aptarsime žymiausių Antrojo pasaulinio karo metais veikusių kolaborantų veiksmus;
- išsiaiškinsime, kaip užkariautuose kraštuose vyko pasipriešinimas okupaciniam valdymui.
Vokietijos ir Sovietų Sąjungos veiksmai okupuotuose kraštuose 1939–1941 metais
AKTUALU! Su kokiais sunkumais susidūrė Vokietijos ir SSRS užkariautų valstybių gyventojai?
Vokietija ir Sovietų Sąjunga trėmė ir žudė okupuotų valstybių vietos gyventojus (1 šaltinis). Pirmiausia šią politiką pradėjo vykdyti karo pradžioje užimtoje Lénkijoje. Nacių valdžia trėmė gyventojus ne tik siekdama atlaisvinti teritoriją karinėms pratyboms ar kolonizavimui, bet ir rasistiniais ideologiniais tikslais. Jau 1939 m. spalio mėn. Lenkijoje iš Gdynės buvo iškelta 100 tūkst. lenkų, o miesto pavadinimas pakeistas į Gotenhafeną. Tūkstančiai okupuotų kraštų gyventojų buvo uždaryti į koncentracijos stovyklas (26.1 lentelė). Iš pradžių nė viena jų nebuvo skirta žydams. Nuo vokiečių įsiveržimo į Lénkiją pradžios miestuose ir miesteliuose buvo žudomi lenkų civiliai – per pirmus du mėnesius jų nužudyta ne mažiau kaip 16 tūkstančių. Atsirado daug kãro pabėgėlių.
26.1 lentelė. 1934–1945 m. svarbiausios nacistinės Vokietijos koncentracijos stovyklos
Įsteigimo metai | Koncentracijos stovyklos pavadinimas |
1934 | Dachau (netoli Miuncheno) |
1936 | Zachsenhauzenas (netoli Berlýno) |
1937 | Buchenvaldas (netoli Veimaro) |
1938 | Mauthauzenas (netoli Linco Áustrijoje) |
Flosenbiurgas (Bavarijoje) | |
1939 | Ravensbriukas, moterims (į šiaurę nuo Berlyno) |
Nojengamas (netoli Hamburgo) | |
1940 | Aušvico I koncentracijos stovykla |
1941 | Aušvico II koncentracijos stovykla – Birkenau |
Štuthofas (netoli Gdansko) | |
Gros Rozenas (netoli Vroclavo) | |
Nacveileris (Elzase) | |
Maidanekas | |
Aušvico III koncentracijos stovykla – Monovicai | |
1943 | Bergen-Belzenas (netoli Hanoverio) |
Sovietų Sąjunga daug didesniu mastu vykdė trėmimus. Įsakymą steigti karo belaisvių stovyklas ji paskelbė jau pirmaisiais karo metais – 1939 m. rugsėjo 19 d., praėjus dviem dienoms, kai sovietų kariai peržengė rytinės Lénkijos sieną. Rugsėjo pabaigoje sovietų kariuomenė į nelaisvę buvo paėmusi 23 tūkst. lenkų kareivių ir karininkų. Sovietai daugumą jų nužudė kitų metų pavasarį – šis įvykis įėjo į istoriją kaip Katynės tragedija (26.1 pav.). Beje, 2010 m. pavasarį nukrito Lenkijos prezidentinis lėktuvas, kuriuo skrido Lenkijos valstybinė delegacija į Katynės žudynių 70-mečio minėjimą (26.2 pav.). Per lėktuvo avariją žuvo Lenkijos prezidentas Lechas Kačynskis (Lech Kaczyński) su žmona, kartu su juo skridę aukšti šalies valdžios asmenys.
Paprastai į kiekvieną sovietų okupuotą šalį NKVD darbuotojai atvykdavo su iš anksto paruoštu „nepageidaujamų asmenų“ sąrašu. Jie patikrindavo visus gyventojus ir tada pradėdavo tremti nepageidaujamus asmenis. NKVD imdavosi vietos gyventojų valymo: vienus tremdavo, o kitus nužudydavo. Pirmasis taikinys buvo lenkai – juos suimdavo ir ištremdavo kaip „priešiškus elementus“. Didžiausias pavojus grėsė žemvaldžiams, pramonininkams, verslininkams, valdžios pareigūnams, karininkams. Įvairiais duomenimis, vien tik per 1939 m. rugsėjo mėn. iš teritorijų, prijungtų prie Sovietų Sąjungos, į Sibirą ir kitus tolimus Sovietų Sąjungos regionus buvo išvežta 381 tūkst. Lenkijos gyventojų. 1940 m. vasarą Sovietų Sąjungai okupavus Lietuvą, pirmieji trėmimai pradėti ir trijose Báltijos valstybėse.
Suėmimai vykdyti nesilaikant jokių įstatymų. Tik nedaugeliui tų, kuriuos NKVD suėmė Vakarų teritorijose, buvo surengtas tikras teismas ir paskelbtas nuosprendis. Karo sąlygomis grąžinti administraciniai trėmimai buvo taikomi dar caro laikais. NKVD kariuomenė atvykdavo į numatytų ištremti žmonių namus ir liepdavo jiems susiruošti. Kartais tam skirdavo dieną, kartais – keletą minučių. Vėliau atvažiuodavo sunkvežimiai ir nuveždavo tremiamuosius į geležinkelio stotį. Nebuvo nei teismų, nei tyrimų – jokių teisinių procedūrų.
Okupuotuose kraštuose Vokietijos ir Sovietų Sąjungos valdžios struktūros trėmė ir ištisas etnines grupes. Visus žydus vokiečiai dažniausiai suvarydavo į getus ir kiekvieną atskirai užregistruodavo. Sovietų Sąjungoje buvo tremiamos kitos etninės grupės: pirmiausia totoriai, čečėnai, ingušai, Pavolgio vokiečiai. Tiek naciai, tiek sovietai žiauriai kankino į gestapo ir NKVD rankas patekusius asmenis. Okupuotose valstybėse buvo masiškai prievartaujamos moterys.
Klausimai ir užduotys
- Apibūdinkite Vokietijos ir SSRS užkariautų valstybių visuomenės padėtį 1939–1941 metais.
- Kuo buvo panaši Vokietijos ir SSRS politika užkariautuose kraštuose?
Vokietijos planai dėl Sovietų Sąjungos
AKTUALU! Kokias pertvarkas planavo Vokietija, jei būtų laimėjusi karą prieš SSRS?
Jau 1941 m. pradžioje Vokietija suplanavo pasinaudoti Sovietų Sąjungos ištekliais, kad aprūpintų savo kariuomenę, išspręstų iškilusias ekonomikos problemas, o pirmiausia gautų grūdų ir naftos. Du trečdaliai vokiečių kariuomenės turėjo būti aprūpinta vien iš Rytų. Planuota rekvizúoti beveik visą vakarinių Sovietų Sąjungos teritorijų 1941 m. derlių. Buvo numatyta visapusiškai naudotis visu vertingu ekonominiu turtu ir jį gabenti į Vokietiją. Siekta galutinai sunaikinti žydais laikytų bolševikų administraciją ir nesudaryti jokios naujos administracijos. Be to, pergalės prieš Sovietų Sąjungą atveju Vokietija siekė smarkiai pertvarkyti jos teritoriją.
Visą Sovietų Sąjungą ketinta padalyti į septynis paregionius, pačią Rùsiją panaikinti kaip atskirą administracinį vienetą. Rùsijos teritorija, esanti į rytus nuo Uralo kalnų, turėjo tapti regionu, į kurį būtų iškeldinami „nepageidaujami elementai“. Pagal šį planą numatyta ištremti ir Baltijos šalių inteligentiją. Baltijos regionas turėjo būti apgyvendintas vokiečiais, dalis vietos gyventojų turėjo būti asimiliuota, kita dalis – ištremta. Ukrainà ir Kaukãzas turėjo tapti ilgalaikėmis kolonijomis ir tiekti Vokietijai grūdus, naftą, maisto produktus. Sąlygiškai joms galėjo būti leista gyvuoti kaip savarankiškoms valstybėms.
Užkariautuose kraštuose (ypač įsiveržę į Sovietų Sąjungą) naciai šaudė komunistų vadus, naikino šimtus tūkstančių paprastų žmonių, sudegino šimtus kaimų. Manoma, kad nužudyta daugiau nei trys milijonai į nelaisvę patekusių sovietų kareivių. Graikijoje ir Jugoslãvijoje buvo gaudomi, imami įkaitais ir žudomi tūkstančiai civilių. Karo metais vokiečiai, rasiniu pagrindu naikindami žmones, nužudė daugiau kaip milijoną serbų, daugiau nei 200 tūkst. romų. Daugumą okupuotų kraštų gyventojų, visų pirma karo belaisvius, naciai vertė dirbti priverčiamuosius darbus. Vokietijoje žmonės dažniausiai būdavo verčiami dirbti žemės ūkio, kalnakasybos darbus, chemijos gamyklose, statybos ir transporto srityse.
Klausimai ir užduotys
- Apibūdinkite Vokietijos planus SSRS atžvilgiu.
- Kaip Vokietija išnaudojo užkariautų valstybių gyventojus?
Kolaboravimas Europoje
AKTUALU! Kodėl vykstant Antrajam pasauliniam karui Euròpoje atsirado daug kolaborantų?
Vokiečių okupuotuose kraštuose atsirado nemažai kolaborantų, kurie uoliai vykdė nacių nurodymus, savo darbais išdavė tėvynę ar jos gyventojus. Dar Vokietijos ir Sovietų Sąjungos karo pradžioje vokiečių kariuomenę rėmė Itãlijos, Súomijos, Veñgrijos, Rumùnijos, Kroãtijos ir Slovãkijos karinės pajėgos. Ispãnijos diktatorius Fransiskas Frankas (Francisco Franco), atsidėkodamas už paramą per Ispãnijos pilietinį karą, net pasiuntė savanorių diviziją.
Pralaimėjusi prie Stalingrado, 1943 m. vasario mėn. Vokietijos vadovybė priėmė nutarimą, kuriame buvo nurodyta, kad vokiečių santykiai su Euròpos tautomis, taip pat ir gyvenančiomis Rytuose, turi remtis šiomis nuostatomis: a) pergalei kovoje su komunizmu pasiekti turi būti mobilizuotos ne tik visos vokiečių tautos, bet ir užimtų kraštų tautų, taip pat Rytų Euròpos, jėgos; b) vykdant propagandinę veiklą, būtina pabrėžti, kad Adolfo Hitlerio (Adolf Hitler, 1889–1945) pergalė yra visos Europos interesas; c) nedera žeminti ir niekinti kitų tautų. Dauguma okupuotų tautų, tarp jų latviai ir estai, pakluso šiam nurodymui ir suformavo SS divizijas.
Asmenys, sutikę kolaboruoti, dažniausiai taip elgėsi iš baimės, siekdami karjeros, norėdami patekti į valdžią ar dėl asmeninių įsitikinimų. Tokių žmonių atsirado visose Vokietijos okupuotose šalyse. Atskirai reikėtų paminėti vokiečių okupuotos Prancūzijos dalies Viši vadovybės narius prancūzus Anri Filipą Peteną (Henri Philippe Pétain, 26.3 pav.) ir Pjerą Lavalį (Pierre Laval, 26.4 pav.), norvegą Vidkuną Kvislingą (Vidkun Quisling, 26.5 pav., 2 šaltinis), kuris, vokiečiams okupavus Norvègiją, vadovavo pronacinei Norvègijos vyriausybei.
A. Hitleriu žavėjosi ir senyvo amžiaus sulaukęs garsusis norvegų rašytojas, Nobelio premijos laureatas Knutas Hamsunas (Knut Hamsun, 26.6 pav.). 1943 m. jis aplankė Vokietijos propagandos ministrą Jozefą Gebelsą (Joseph Goebbels) jo namuose ir kaip padėką nusiuntė savo medalį, gautą drauge su Nobelio premija. Po mėnesio K. Hamsuną priėmė ir A. Hitleris.
![](https://opiqlt.blob.core.windows.net/kitcontent/419566e3-9116-49aa-94b1-a25fcdeb5488/c856fae8-ec42-4f7c-81d6-22d30c8bbb91/5d1385ac-f1ca-4d61-bf83-c2c3e2907845_m.jpg)
Vokietijai pralaimėjus karą, remiantis teismo psichiatro išvadomis, K. Hamsunui buvo nustatytas „ilgalaikis dvasinių jėgų susilpnėjimas“. Tuo remdamasi, prokuratūra atsisakė iškelti rašytojui bylą dėl tėvynės išdavimo. Karo nuostolių atlyginimo direkcija pareikalavo atlyginti žalą, kurią žymusis rašytojas padarė šaliai būdamas nacionalsocialistų partijos narys. K. Hamsunui buvo priteista sumokėti tokią piniginę baudą, kuri vos neprivertė jo bankrutuoti. Smerkdami K. Hamsuno politines pažiūras, norvegai kurį laiką degino jo knygas ir niekino kaip rašytoją.
Vokietijai pralaimėjus karą, dauguma nacių kolaborantų buvo baudžiami mirtimi. Itin griežtai kolaborantus baudė Prancūzijos valdžia – kelis tūkstančius jų nuteisė mirties bausme. Įvykdyti daugiau nei 784 nuosprendžiai, tarp jų ir P. Lavaliui.
Klausimai ir užduotys
- Išvardykite žymiausius per Antrąjį pasaulinį karą su nacistine Vokietijà kolaboravusius asmenis.
- Kaip Vakarų Europoje, pasibaigus Antrajam pasauliniam karui, buvo elgiamasi su kolaborantais?
Pasipriešinimas okupaciniam valdymui Europoje
AKTUALU! Kuriose Europos valstybėse Antrojo pasaulinio karo metais buvo stipriausias pasipriešinimas okupacinei valdžiai?
Žiaurus Vokietijos ir SSRS okupacinis valdymas sukėlė vietos gyventojų nepasitenkinimą. Kilo ginkluota arba neginkluota rezisteñcija. Ji sustiprėjo Vokietijai ėmus pralaimėti Rytų fronte. Partizanai ypač aktyviai ėmė veikti dabartinės Baltarùsijos teritorijoje ir Jugoslavijoje. Pastarojoje valstybėje veikė stiprus nacionalinis pasipriešinimo sąjūdis (čètnikai) ir komunistų partizanų būriai, kuriems vadovavo jugoslavų komunistų lyderis Josipas Brozas (Josip Broz, slapyvardis Titas). Abi pusės nesutarė ir kovėsi tarpusavyje, bet komunistai laimėjo, ir nuo 1943 m. Jugoslãvijos pasipriešinimo naciams judėjimui ėmė vadovauti J. Brozas-Titas. Baigiantis karui, jo vadovaujami partizanai iš vokiečių okupacijos išvadavo didžiąją dalį Jugoslavijos. Būtent dėl to Sovietų Sąjungai nepavyko primesti savo diktato komunistinei Jugoslãvijai, kuriai vadovavo J. Brozas-Titas.
Lenkijoje pagrindinė antinacinė jėga buvo Armija Krajova. Jos pastangomis 1944 m. rugpjūčio 1 d. kilo Váršuvos sukilimas – tai buvo didžiausias sukilimas per visą Antrąjį pasaulinį karą. Remiantis iš anksto paruoštu Didžiõsios Britãnijos, JAV ir Sovietų Sąjungos planu, Lénkiją iš vokiečių okupacijos turėjo išvaduoti Sovietų Sąjunga. Jos kariuomenei priartėjus prie Varšuvos, turėjo prasidėti vietos gyventojų sukilimas. Tautiečius sukilti kvietė Lenkijos vyriausybė Lòndone, apie rengiamą sukilimą buvo pranešta Didžiajai Britãnijai ir JAV. Nors sukilėliai Varšuvos miestą užėmė rugpjūčio 1 d., pagalbos iš Raudonosios armijos taip ir nesulaukė. Iš pradžių pagelbėti lenkams galėjo sutrukdyti vokiečių kontrpuolimas, bet rugpjūčio viduryje Raudonoji armija iš Maskvõs gavo įsakymą puolimą atidėti ir palaukė, kol vokiečiai žiauriomis priemonėmis nuslopins sukilimą. Armija Krajova vokiečiams priešinosi devynias savaites. Per sukilimą ir po jo žuvo apie 200 tūkst. civilių, maždaug pusė milijono lenkų buvo ištremta, Varšuvos miestas buvo visiškai sugriautas.
Prancūzijos rezistencijai vadovavo generolas Šarlis de Golis (Charles de Gaulle, 1890–1970, 26.7 pav., 3 šaltinis). Prancūzijai esant okupuotai, Š. de Golis subūrė savanorių armiją daugiausia iš Šiáurės Ãfrikoje įkurtų Prancūzijos kolonijų gyventojų, kurie šiame regione iš pradžių kovėsi su italų ir vokiečių pajėgomis. 1944 m. rugpjūtį padedant britų bei amerikiečių antpuoliams ir savo suburtų karinių pajėgų pastangomis Š. de Goliui pavyko perimti valdžią Prancūzijoje, nors JAV ir Didžióji Britãnija jo vadovaujamo judėjimo „Laisvoji Prancūzijà“ nepripažino iki tų metų spalio mėnesio.
![](https://opiqlt.blob.core.windows.net/kitcontent/419566e3-9116-49aa-94b1-a25fcdeb5488/57b9b629-67e4-4e4a-b074-9e3c10824dbc/b70aab04-a2bb-4402-adc9-112669f64ff7_m.jpg)
Klausimai ir užduotys
- Kodėl, baigiantis Antrajam pasauliniam karui, daugelyje Europos valstybių kilo pasipriešinimas okupaciniam valdymui?
- Kuo Antrojo pasaulinio karo metais Prancūzijai nusipelnė Š. de Golis?
APIBENDRINAMIEJI KLAUSIMAI IR UŽDUOTYS
- Kokiomis priemonėmis Vokietija ir SSRS mėgino įgyvendinti savo planus okupuotuose kraštuose?
- Nurodykite tautas, kurios Antrojo pasaulinio karo metais daugiausia nukentėjo nuo nacių ir sovietų okupacinio valdymo.
- Kokių sunkumų patyrė okupuotų valstybių gyventojai Antrojo pasaulinio karo metais?
- Pasakykite pagrindinį skirtumą tarp Vokietijos ir SSRS okupuotuose kraštuose vykdytos politikos
TYRINĖKITE!
Naudodamiesi internetu, raskite tris su SSRS Antrojo pasaulinio karo metais kolaboravusius asmenis. Nustatykite, kodėl jūsų pasirinkti asmenys tapo kolaborantais.
Darbas su šaltiniais
1 šaltinis
Apie Vokietijos ir SSRS veiksmus „kruvinose žemėse“
Pačiame Europos centre XX a. viduryje nacių ir sovietų režimai nužudė apie keturiolika milijonų žmonių. Vieta, kur žuvo visos tos aukos, kruvinos žemės, driekiasi nuo Vidurio Lenkijos iki Vakarų Rusijos, apimdamos Ukrainą, Baltarùsiją ir Baltijos šalis. Nacionalsocializmo ir stalinizmo įtvirtinimo laikotarpiu (1933–1938 m.), per Vokietijos ir Sovietų Sąjungos kartu vykdytą Lenkijos okupaciją (1939–1941 m.), o paskui per Sovietų Sąjungos ir Vokietijos karą (1941–1945 m.) šis regionas patyrė iki tol dar niekada istorijoje neregėto masto masinį smurtą. Aukos daugiausia buvo žydai, baltarusiai, ukrainiečiai, lenkai ir Baltijos šalių gyventojai, kuriems šios žemės buvo gimtosios. <...> Keturiolika milijonų žmonių žuvo dėl žudikiškos Sovietų Sąjungos arba nacių Vokietijos politikos, daugelis jų tapo Sovietų Sąjungos ir nacių Vokietijos sąveikos, bet ne karo tarp jų aukomis. Ketvirtis jų buvo nužudyta Antrajam pasauliniam karui dar net neprasidėjus. Dar du šimtai tūkstančių žuvo 1939–1941 m., kai nacių Vokietija ir Sovietų Sąjunga dalijosi Euròpą kaip sąjungininkės. Tų keturiolikos milijonų žmonių mirtis kartais būdavo numatoma ekonominiuose planuose arba paskubinama ekonominiais sumetimais, bet jokios ekonominės būtinybės griežtąja prasme atimti jiems gyvybę nebuvo.
Timothy Snyder, Kruvinos žemės. Europa tarp Hitlerio ir Stalino, iš anglų kalbos vertė Vitalijus Šarkovas, Vilnius: Tyto alba, 2011, p. 7–8, 10–11.
Remdamiesi šaltiniu ir savo žiniomis, atsakykite į klausimus.
- Nurodykite, kuo panašūs šaltinyje aprašyti nacių ir sovietų režimų veiksmai.
- Paaiškinkite sąvoką kruvinos žemės.
- Kuo nacistinei Vokietijai ir SSRS nusikalto šaltinyje minimos aukos?
- Kaip šaltinyje apibūdinami nacistinės Vokietijos ir SSRS santykiai?
- Nurodykite šaltinyje aptariamų nacistinės Vokietijos ir SSRS santykių padarinius.
2 šaltinis
Apie Vidkuno Kvislingo santykius su Vokietijos nacių partijos vadovybe
Nuo 1933 m. jis [vienas iš nacistinės Vokietijos lyderių Rosenbergas] palaikė ryšius su dešiniųjų pažiūrų politiku Vidkunu Quislingu, kurio Nacionalinė vienybės partija į tėvynę siekė įvesti nacizmą. 1939 m. rugpjūtį Rosenbergas nedidelei grupei Quislingo sekėjų suorganizavo mokymus Vokietijoje <...>.
1939 m. gruodį Quislingas tris kartus susitiko su Hitleriu ir bendrais bruožais papasakojo perversmo planus bei patikino Norvegijos kariuomenėje turįs palaikymo. Hitleris nebuvo linkęs kištis. Quislingui pasakė, kad labiau tiktų neutrali Norvègija, tačiau jis neliksiąs nuošalyje, jei Britanija pamėgins užimti šalies uostus ir užblokuoti Vokietijos importą. O kol kas Quislingo judėjimui jis pažadėjo tik finansinę paramą.
<...>
Per artimiausius mėnesius Hitleriui pradėjo patikti mintis okupuoti Skandinãviją ir 1940 m. balandžio 9 d. Vokietijos armija puolė Dãniją ir Norvegiją. Danai iš karto pasidavė, tačiau vokiečiai patyrė įnirtingą Britanijos laivyno ir Norvegijos kariuomenės pasipriešinimą.
Įsiveržimo dieną Quislingas per radiją paskelbė, kad nuo šiol jis yra naujas Norvegijos vadovas, ir paragino tautiečius liautis priešintis vokiečiams. <...>
Karalius ir teisėtos vyriausybės ministrai pasitraukė į šiaurę ir kitą dieną naciams pasiuntė kitokią žinią. Jie nepalaikysią Quislingo. Jie kovosią. Tačiau jų priešinimasis reiškė nedaug, lygiai kaip ir britų pagalba. Vokiečiai greitai užėmė Òslą ir kitus didžiuosius miestus.
Robert K. Wittman, David Kinney, Velnio dienoraštis. Alfredas Rosenbergas ir pavogtos Trečiojo reicho paslaptys, iš anglų kalbos vertė Kęstutis Pulokas, Vilnius: „Baltų lankų“ leidyba, 2018, p. 229.
Remdamiesi šaltiniu ir savo žiniomis, atsakykite į klausimus.
- Apibūdinkite V. Kvislingo ir Vokietijos nacių partijos vadovybės santykius iki Antrojo pasaulinio karo.
- Kokią įtaką V. Kvislingas turėjo Norvegijos visuomenėje iki 1940 metų?
- Kokias pareigas ėjo V. Kvislingas Vokietijai okupavus Norvegiją?
- Kaip norvegai vertino V. Kvislingą jam atėjus į valdžią?
- Kodėl Norvègijai 1940 m. nepavyko apginti savo nepriklausomybės?
3 šaltinis
Iš 1941 m. birželio 18 d. generolo Šarlio de Golio pasakytos kalbos
Žmonės, daug metų vadovavę Prancūzijos ginkluotosioms pajėgoms, sudarė vyriausybę. Ši vyriausybė paskelbė apie mūsų armijos pralaimėjimą ir pradėjo derybas su priešu dėl karo veiksmų nutraukimo. Taip, visiška teisybė, kad priešo mechanizuotos pajėgos sutriuškino (ir tebetriuškina) mus tiek ore, tiek ant žemės. <...> Būtent tankai, lėktuvai, taktika ir netikėtumo veiksnys – štai priežastys, dėl ko mūsų lyderiai pateko į dabartinę padėtį.
Bet ar buvo pasakytas paskutinis žodis? Ar mes privalome atsisakyti visų vilčių? Ar mūsų pralaimėjimas galutinis ir nepataisomas? Aš į šiuos klausimus atsakau – ne!
Puikiai žinodamas visus faktus, prašau tikėti manimi: Prancūzijos byla dar nepralaimėta. <...>
Šis karas neapsiriboja vien mūsų nelaiminga šalimi. Jo baigtį lems ne tik Mūšis už Prancūziją. Tai pasaulinis karas. <...>
Aš, generolas de Gaulle’is, dabar esu Londone ir kreipiuosi į visus Prancūzijos karininkus ir kareivius britų žemėje arba į ją atvykstančius, nesvarbu, su ginklais ar be jų; kreipiuosi į visus inžinierius ir patyrusius ginkluotės fabrikų darbininkus, dabar esančius britų žemėje arba į ją atvykstančius; kreipiuosi į jus visus – susisiekite su manimi.
Kad ir kas nutiktų, Prancūzijos pasipriešinimo liepsna neturi užgesti – ir neužges.
Kalbos, pakeitusios pasaulį (sud. ir įžangos autorius Simon Sebag Montefiore), iš anglų kalbos vertė Aidas Jurašius, Vilnius: Tyto alba, 2013, p. 101.
Remdamiesi šaltiniu ir savo žiniomis, atsakykite į klausimus.
- Apibūdinkite to meto Prancūzijos padėtį.
- Kaip šaltinyje vertinama nauja Prancūzijos vyriausybė?
- Kokia pagrindinė kalbos mintis?
- Kokiomis priemonėmis šaltinio autorius ragina keisti Prancūzijos padėtį?
- Kokios vertybės iškeliamos kalboje?
- Ką galite pasakyti apie šaltinio autoriaus ideologines pažiūras?
Sąvokos
Kãro pabėgėliai – asmenys, dėl karo veiksmų, jų kilimo grėsmės ar sukeltų padarinių savo noru ar priverstinai išvykę ar išvežti iš gyvenamosios teritorijos ir atsidūrę (dažniausiai) užsienyje.
Rekvizicija – priverstinis atlygintinas privataus turto nusavinimas ar laikinas paėmimas valstybės reikalams.
Rezisteñcija (lot. resistentia – pasipriešinimas) – su kraštą okupuojančia valstybe arba nepakankamai teisėta sava valdžia kovojantis judėjimas.