Chapter 5.4 (Istorija 10)

Reokupacija, sovietinis teroras ir Lietuvos gyventojų trėmimai

Šioje temoje MES:

  • susipažinsime su Lietuvõs padėtimi pirmaisiais pokario metais;
  • išskirsime svarbiausius sovietinio teroro Lietuvojè bruožus;
  • aptarsime Lietuvos gyventojų trėmimų priežastis, eigą ir padarinius.

SSRS kariuomenė antrą kartą okupuoja Lietuvą

Perskaitykite šią potemę ir pamėginkite išspręsti nurodytą istorinę problemą.

PROBLEMA: kodėl SSRS kariuomenės įžengimas į Lietuvą baigiantis Antrajam pasauliniam karui sulaukė prieštaringų vertinimų?

1944 m. vasarą Raudonosios armijos kariniai daliniai peržengė Lietuvos teritoriją ir per keletą savaičių užėmė didesniąją jos dalį. Kitų metų pradžioje, palaužusi vokiečių pasipriešinimą Žemaitijoje ir Klaipėdoje, sovietų kariuomenė užėmė visą Lietuvos teritoriją. Pokariu sovietų okupacijos neišvengė ir dauguma Vidurio Rytų Euròpos valstybių. Oficialiai jos išlaikė nepriklausomybę, o Lietuvà, Lãtvija ir Èstija buvo prievarta prijungtos prie Soviẽtų Sąjungos. Sovietų terminais kalbant, Raudonoji armija šias valstybes išvadavo iš nacistinės Vokietijos, todėl 1944 m. pradėta atkurti valdžia, įvesta 1940 metais.

Iš tiesų Lietuva ir kitos Báltijos valstybės patyrė reokupaciją, t. y. antrąją okupaciją. Priešingai nei 1940 m., šį kartą sovietai nesuformavo prosovietinės Liaudies vyriausybės, nerengė suklastotų Liaudies seimo rinkimų, nesiuntė šio seimo delegacijos parvežti Lietuvai „Stalino saulės“, nevykdė aneksijos. SSRS manė grįžusi į Lietuvą kaip į savo teisėtą teritoriją (SSRS sudėtinę dalį), todėl nuo pradžių ėmėsi pertvarkyti šalį pagal SSRS įgyvendinamą stalininį valdymo modelį (žr. 29 vadovėlio temą „Sovietų Sąjunga pirmaisiais pokario metais ir Vidurio Rytų Europos padėtis“).

Diktatūros sąlygomis pokariu Lietuvoje negalėjo būti rengiami demokratiniai parlamento rinkimai, kurių tikėjosi sulaukti Vakarų valstybių lyderiai (1 šaltinis). Sovietų valdymas rėmėsi komunistų partija, valstybės saugumo struktūromis, kariuomene, prokuratūra, valdininkais ir kitais okupantams ištikimais asmenimis. Reikšmingas vaidmuo teko iš SSRS į Lietuvą atkeltiems rusakalbiams darbuotojams.

Klausimai ir užduotys

  1. Apibūdinkite Raudonosios armijos veiksmus Lietuvoje baigiantis Antrajam pasauliniam karui.
  2. Kuo skyrėsi SSRS veiksmai Lietuvoje 1944 m. nuo veiksmų 1940 metais?

Sovietinis teroras

AKTUALU! Kaip nuo teroro nukentėjo Lietuvos visuomenė?

Antrosios okupacijos pradžioje imtas vykdyti teroras – neatsiejama sovietų valdymo ypatybė. Juo buvo siekiama palaužti Lietuvos gyventojų pasipriešinimą sovietų valdžiai arba įbauginti naujai santvarkai nepriimtinus asmenis. Teroras pradėtas vykdyti 1944 m. pabaigoje 1945 m. pradžioje ir truko visą J. Stalino (30.1, 30.2 pav.) valdymo laikotarpį.

30.1 pav. Paminklas Josifui Stalinui Vı̇̀lniaus geležinkelio stoties aikštėje, 1951 m.
30.2 pav. Paminklas Josifui Stalinui Klaı̇̃pėdoje, 1950 m. rugpjūčio 19 d.

NKVD (1954 m. pavadinta KGB) kariuomenės daliniai vykdė plataus masto baudžiamąsias operacijas pirmiausia prieš besislapstančius nuo šaukimo į Raudonąją armiją ar partizanine veikla įtariamus asmenis. Per tokias operacijas visoje Lietuvoje buvo deginami kaimai, vykdomos visuotinės kratos, suėmimai, žudomi okupantams pasipriešinę ar nepaklusę asmenys (30.3 pav.). Vien 1944–1945 m. sovietų prievartą patyrė daugiau kaip 200 tūkst. Lietuvos gyventojų, iš jų daugiau kaip trečdalis buvo ilgam įkalinti. Teroro neišvengė ir karo pabėgėliai, pirmiausia į nelaisvę patekę karo belaisviai vokiečiai (30.1 lentelė).

30.3 pav. Represijų mastas Lietuvoje 1944–1953 m. (MGB duomenimis)

Remdamiesi pateiktais statistiniais duomenimis, padarykite dvi išvadas apie represijų mastą Lietuvoje nurodytu laikotarpiu.

30.1 lentelė. 1946 m. liepos 1 d. 184-ojo Šilùtės (Macikų̃) lagerio karo belaisvių tautinė sudėtis

Tautybė

Karininkai

Puskarininkiai ir eiliniai

Iš viso

Vokiečiai

545

2 447

2 992

Rumunai

150

150

Vengrai

127

127

Austrai

6

82

88

Lietuviai

49

49

Čekai

18

18

Olandai

3

3

Danai

2

1

3

Lenkai

1

1

Portugalai

1

1

Graikai

1

1

Jugoslavai

1

1

Iš viso

577

2 857

3 434

Sovietų saugumas suimtus asmenis dažniausiai veždavo į Vilniuje, dabartiniame Gedimino prospekte, įsikūrusius KGB rūmus, kurių rūsiuose šiuo metu veikia Okupacijų ir laisvės kovų muziejus (30.4, 30.5 pav.). Šio pastato rūsiuose suimtieji buvo kalinami, apklausiami, kankinami ar net žudomi (30.6 pav.). Ši veikla buvo slepiama nuo visuomenės. Tiesa paaiškėjo atkūrus nepriklausomybę, kai buvo galima prieiti prie slėptos dokumentinės medžiagos. Dalį informacijos pavyko rasti pradėjus kasinėjimus Vilniuje, Tuskulė parke aptikus masinę sovietų aukų kapavietę. Atlikus išsamius tyrimus nustatyta, kad Tuskulėnų parko teritorijoje buvo užkasti 767 sovietų 1944–1947 m. nužudyti asmenys. 2018 m. Našlaičių kapinėse buvo netikėtai rasti kelių Lietuvos partizanų (tarp jų ir Adolfo Ramanausko-Vanago, 1918–1957), kitų sovietinio teroro aukų palaikai (30.7 pav.).

30.4 pav. Buvę KGB rūmai Vilniuje. Jų rūsiuose dabar įsikūręs Okupacijų ir laisvės kovų muziejus.
30.5 pav. Įėjimas į Okupacijų ir laisvės kovų muziejaus pastatą
30.6 pav. Rūsys su KGB kalėjimo rekonstrukcija
30.7 pav. Masinė 1944–1947 m. sovietų aukų kapavietė buvusio Tuskulėnų dvaro teritorijoje Vilniuje

Laikui bėgant, okupacinės valdžios teroro politika tapo sisteminga ir bene aiškiausiai atsiskleidė per masinius Lietuvos gyventojų trėmimus.

Klausimai ir užduotys

  1. Apibūdinkite sovietų vykdytą teroro politiką.
  2. Kurios Lietuvos visuomenės grupės daugiausia nukentėjo nuo sovietų teroro?

TYRINĖKITE!

Remdamiesi buvusio Tuskulėnų dvaro teritorijoje įsikūrusio muziejaus interneto svetaine, pasidomėkite muziejaus teritorijoje rastomis sovietų aukomis. Kelias sovietų aukas apibūdinkite išsamiau. Kodėl šie asmenys buvo nužudyti?

Trėmimų priežastys ir vykdymo tvarka

AKTUALU! Kodėl SSRS okupacinė valdžia pradėjo masinius Lietuvos gyventojų trėmimus?

Tarp visų sovietinio režimo represijų, taikytų Lietuvos gyventojams, trėmimai užėmė išskirtinę vietą. Tai buvo lietuvių tautos fizinio ir dvasinio naikinimo dalis. Trėmimais okupacinė valdžia siekė Lietuvoje išnaikinti prieš okupantus nusiteikusius gyventojų sluoksnius, kuriems daugiausia priklausė buvusios nepriklausomos Lietuvos politinių partijų ar įvairių patriotinių organizacijų nariai, pasiturintys ūkininkai, prekybos ir pramonės įmonių savininkai. Trėmimais siekta pakeisti krašto gyventojų tautinę sudėtį, nutautinti ir susovietinti kraštą, susidoroti su okupacinei valdžiai nepaklūstančiais asmenimis, pirmiausia su ginkluoto pasipriešinimo dalyviais. Todėl, tik prasidėjus antrajai sovietinei okupacijai ir kilus lietuvių tautos pasipriešinimui, okupacinė valdžia kiekvieną be ginklo ar su ginklu besislapstantį vyrą paskelbė banditu, o jų šeimas – banditų šeimomis. Okupacinė valdžia panašias sąvokas vartojo ir kitiems būsimiems tremtiniams apibūdinti.

Ne mažiau svarbios ir ekonominės trėmimų priežastys. Sovietų Sąjungos valdžia nemokamą tremtinių darbą plačiai naudojo negyvenamuose arba mažiau apgyventuose regionuose: pirmiausia Sibire, Tolimuosiuose Rytuose, Tolimojoje Šiaurėje. Soviẽtų Sąjungai antrą kartą okupavus Lietuvą, 1945 m. trėmimai buvo atnaujinti. Po Antrojo pasaulinio karo pradėjus įgyvendinti kolektyvizaciją, trėmimai tapo šios pasirinktos taktikos, kurios tikslas – kuo greičiau paruošti dirvą galutinei kolektyvizacijai ir atsikratyti nepageidaujamų asmenų, sunaikinti partizanų atsparą kaime, dalimi. Žmonės buvo tremiami kaip partizanų šeimų nariai ir rėmėjai, o jų ūkiai dar iki trėmimų nusavinti.

Trėmimams buvo ruošiamasi iš anksto: Sovietų Sąjungos valdžia slaptai rengė nutarimus, o saugumo struktūros – instrukcijas (30.8 pav.). Nurodymus iš Maskvõs uoliai vykdė sąjunginių respublikų, tarp jų ir Lietuvos, komunistų partijos (LKP), miestų, apskričių ir valsčių komitetai, vietos valdžios institucijos, saugumo darbuotojai, partiniai ir sovietiniai veikėjai. Vykdant trėmimus, pagrindinis vaidmuo teko NKVD kariuomenės daliniams ir stribáms. Paprastai trėmimai vykdyti laikantis tokios tvarkos: vadinamiesiems liaudies priešams buvo pateikiamas sovietų valdžios paskelbtas oficialus teismo sprendimas, o paskui įsakoma ištremti ir visą konkretaus asmens šeimą; ne išimtis buvo kūdikiai, nėščios moterys, vaikai, seneliai ir ligoniai. Tremtinių turtas buvo nusavinamas (30.9 pav.).

30.8 pav. Sovietų MGB patvirtinta pasiruošimo trėmimų operacijai schema
30.9 pav. Slapta fotografuotos 1951 m. spalį vykdyto trėmimo akimirkos. Jas nufotografavęs pogrindinės organizacijos narys Kazys Kavoliūnas 1952 m. buvo suimtas ir nuteistas 25 m. lagerio.
30.9 pav. Slapta fotografuotos 1951 m. spalį vykdyto trėmimo akimirkos. Jas nufotografavęs pogrindinės organizacijos narys Kazys Kavoliūnas 1952 m. buvo suimtas ir nuteistas 25 m. lagerio.

Klausimai ir užduotys

  1. Apibūdinkite trėmimų vykdymo eigą.
  2. Kieno iniciatyva buvo tremiami Lietuvos gyventojai?

Didžiausi trėmimai, pagrindinės trėmimo kryptys ir tremtinių statistika

AKTUALU! Kiek ištremta Lietuvos gyventojų?

Pirmosios sovietų okupacijos pradžioje 1940 m. liepos 7 d. Vidaus reikalų ministerijos Valstybės saugumo departamento direktorius, LKP lyderis Antanas Sniečkus (1903–1974, 2 šaltinis) patvirtino „priešvalstybinių partijų“ – tautininkų, voldemarininkų, liaudininkų, krikščionių demokratų ir kitų – „vadovaujančio sąstato likvidacijos paruošiamųjų darbų ir operatyvinės likvidacijos planą“. Juo remiantis, tais pačiais metais iš liepos 11 d. į 12 d. Lietuvoje buvo suimta nuo 500 iki 2 tūkst. žymių nepriklausomos Lietuvos veikėjų. Kai kurie iš jų – buvę ministrai ar kiti aukšti šalies pareigūnai – netrukus buvo išvežti į svarbiausius Sovietų Sąjungos kalėjimus. Remiantis liepos 16 d. nutarimu, netrukus iš Lietuvos su šeimomis buvo ištremti paskutinis nepriklausomos Lietuvos ministras pirmininkas Antanas Merkys ir užsienio reikalų ministras Juozas Urbšys.

Pirmuoju sovietmečiu daugiausia žmonių ištremta per juodąjį birželį. Šio mėnesio 14 d. tremti pradėta 2–3 valandą ryto. Niekas tam nebuvo pasirengęs, niekas net neįsivaizdavo, kad taip galėtų būti baudžiami niekuo nenusikaltę, taikūs gyventojai. Daugiausia gyventojų ištremta į Altajaus kraštą, Novosibirsko sritį, Komijos ASSR. Remiantis įvairiais duomenimis, 1941 m. iš Lietuvos buvo ištremta 13 170 gyventojų, be to, į lagerius išvežti 4 923 asmenys. Kitais duomenimis, bendras birželio 14–18 d. iš Lietuvos išvežtųjų (30.10 pav.) skaičius siekė mažiausiai 18 500 asmenų.

30.10 pav. Gyvuliniai vagonai, kuriuose buvo vežami tremtiniai, ekspozicija Naujõsios Vı̇̀lnios geležinkelio stotyje.

Po Antrojo pasaulinio karo sovietų valdžia vėl pradėjo tremti Lietuvos gyventojus. Pirmiausia ištremti Lietuvoje gyvenę vokiečiai. Į tremtinių sąrašus pateko ir asmenys, turintys giminaičių Vokietijoje, dėstantys vokiečių kalbą, liuteronybės išpažinėjai. Po jų, kaip ir pirmuoju sovietmečiu, buvo tremiamos kitos sovietams nepriimtinos gyventojų grupės.

Didžiausi pokario trėmimai vyko 1948–1951 metais. Iš viso 1948 m. gegužę iš Lietuvos ištremti 40 002, 1949 m. 33 500 (3 šaltinis), o 1951 m. 20 357 gyventojai. Po šių didžiųjų trėmimų kaimo žmonių pasipriešinimas buvo palaužtas, jie pradėjo masiškai stoti į kolūkius.

Iš viso konkrečiam ar nenurodytam laikui iš Lietuvos ištremta apie 125 tūkst. gyventojų (30.2, 30.3 lentelės). Jie sudarė nemažą dalį visų Sovietų Sąjungos tremtinių.

30.2 lentelė. Lietuvos gyventojų trėmimai skaičiais

Metai

Ištremtų žmonių skaičius

1941

13 170, į lagerius išvežta 4 923

1945

7 132, iš jų vokiečių – 812

1946

2 082

1947–1948

43 940, iš jų 1948 m. gegužės 22–27 d. 40 002

1949

33 500

1950

1 355

1951

20 357

1952

2 934

1953

100

Iš viso

124 570

Remdamiesi pateiktais duomenimis padarykite dvi išvadas.

30.3 lentelė. Tremties trukmė (metais)

Metai

Tremties trukmė (metais)

1941 m. birželio mėn.

20 metų

1945–1946 m.

trukmė nenurodyta

1947 m. 1948 m. balandžio mėn.

10 metų

1948 m. gegužės mėn.

trukmė nenurodyta

1949–1952 m.

visam laikui

Klausimai ir užduotys

  1. Apibūdinkite 1940–1941 m. pagrindines tremtinių grupes.
  2. Kaip masiniai Lietuvos gyventojų trėmimai susiję su kolūkių steigimu?

Tremtinių padėtis stalinizmo metais ir mirus J. Stalinui

AKTUALU! Kaip keitėsi tremtinių padėtis po J. Stalino mirties?

Turtinė, šeiminė tremtinių padėtis ir gyvenimo sąlygos skyrėsi nuo kalinių. Kaliniai buvo laikomi atskirose patalpose (kamerose) ir visą laiką prižiūrimi, jų gyvenamosiose patalpose reguliariai buvo daromos kratos. Kaliniai negalėjo turėti jokio turto, politiniams kaliniams buvo uždrausta susirašinėti, priimti siuntinius. Tremtiniai administracine tvarka buvo ištremiami iš savo nuolatinės gyvenamosios vietos ir priverstinai apgyvendinami, įdarbinami sovietų valdžios arba represinių žinybų nustatytose vietose – specialiosiose gyvenvietėse (30.11 pav.).

30.11 pav. Lietuvių tremtinių grupė, Irkutsko sritis, 1956 m.

Nors gyventi tremtyje šiems žmonėms buvo numatyta 10–20 metų, dažniausiai po tremties jie negalėdavo grįžti į gimtąsias vietas. Išvežti į mažai apgyventus kraštus, tremtiniai kentėjo vargdami atšiauraus klimato zonose: Arkties vandenyno pakrantėse, Komijos miškuose, Sibiro taigoje (30.12 pav.). Visi jie, kęsdami šiurkštų ir paniekinamą vietos prižiūrėtojų elgesį, už maisto davinį dirbo pačius sunkiausius fizinius darbus.

30.12 pav. Lietuvos gyventojų tremties ir kalinimo vietos Sovietų Sąjungoje 1940–1988 m.

Remdamiesi žemėlapiu, nustatykite didžiausius Lietuvos tremtinių centrus.

Dažnai tremtiniai buvo siunčiami dirbti toli nuo savo gyvenamosios vietos. Iš tremtinių buvo atimti Sovietų Sąjungos piliečio pasai, o vietoj jų išduoti tremtinio asmens pažymėjimai. Už pabėgimą iš tremties vietos pagal SSRS Aukščiausiosios Tarybos Prezidiumo 1948 m. lapkričio 25 d. įsaką kiekvienas pagautas bėglys buvo baudžiamas 20 metų katorgos. Per trėmimus iš Lietuvos išvežta ne mažiau kaip 39 tūkst. vaikų ir 50 tūkst. moterų.

1954 m. vasarą Sovietų Sąjungos valdžia pripažino, kad lageriai yra ekonomiškai nenaudingi. Didelių pokyčių kalinių gyvenime įvyko tų pačių metų liepos 10 dieną. Sovietų Sąjungos vadovybė lageriuose įvedė 8 valandų darbo dieną, laisvesnį režimą, sąžiningai dirbantys kaliniai buvo dažniau pirma laiko paleidžiami į laisvę; uždaryti ypatingieji lageriai. Kaliniams leista rašyti laiškus ir gauti siuntinius, dažnai net be jokių apribojimų. Kai kuriuose lageriuose leista tuoktis ir gyventi su sutuoktiniu. Kalinius ir tremtinius pradėta leisti į laisvę, šis procesas ypač paspartėjo 1956 m. vasario mėn. Nikitai Chruščiovui pasmerkus J. Stalino asmenybės kultą. Prieš slaptą jo kalbą visoje Soviẽtų Sąjungoje per 3 metus buvo reabilituota daugiau kaip 7 tūkst. žmonių, o per 10 mėnesių po jos – 610 tūkstančių.

Tačiau grįžti į tėvynę tremtiniams buvo nelengva. Jie neturėjo pinigų ir stokojo maisto. Be to, ne taip paprasta buvo gauti bilietą į tuos lėktuvus ar traukinius, kuriais galima pasiekti gimtąjį kraštą. Net ir parvykę į tėvynę, tremtiniai susidurdavo su daugybe sunkumų (4 šaltinis). Politiniai kaliniai, neturintys reabilitacijos dokumentų, ir toliau visiems atrodė įtartini, todėl, radę savo namus parduotus, o turtą išgrobstytą, buvo priversti ieškoti naujos gyvenamosios vietos. Tačiau ją rasti, kaip ir gauti darbą, buvo sudėtinga.

Dauguma Lietuvos tremtinių buvo ūkininkai, tad, grįžę į tėvynę, daugelis nerado savo vienkiemių, iš kurių buvo ištremti. Didžioji dalis vienkiemių buvo nugriauti vykdant kolektyvizaciją. Nemažai tremtinių giminių, sovietų valdžios taip pat laikytų liaudies priešais, jau buvo mirę arba gyveno skurdžiai. Paleistų tremtinių giminėms keletą dešimtmečių nebuvo leidžiama dirbti kai kurių darbų, studijuoti aukštosiose mokyklose.

Tik 1988 m. spalio 21 d. LSSR valdžia priėmė įsaką „Dėl asmenų, iškeldintų iš Lietuvos SSR teritorijos 1941–1952 metais, reabilitavimo“. 1990 m. gegužės 2 d. nepriklausomos Lietuvos Respublikos Aukščiausioji Taryba išleido įsakymą „Dėl asmenų, represuotų už pasipriešinimą okupaciniams režimams, teisių atstatymo“. Lietuvos Respublikos Aukščiausioji Taryba pasipriešinimo dalyvių kovą įvertino kaip tautos teisės į savigyną pareiškimą ir paskelbė, kad visi šalies gyventojai, kurie už tai okupacinio režimo buvo nuteisti, įkalinti neteisine tvarka arba ištremti iš Lietuvos, yra nekalti ir atkuriamos visos jų pilietinės teisės.

Klausimai ir užduotys

  1. Kuo tremtinių padėtis ir gyvenimo sąlygos skyrėsi nuo kalinių?
  2. Su kokiais sunkumais susidurdavo tremtiniai, atšilimo laikotarpiu įgiję teisę grįžti į Lietuvą?

APIBENDRINAMIEJI KLAUSIMAI IR UŽDUOTYS

  1. Nurodykite pagrindines Lietuvos gyventojų trėmimų priežastis.
  2. Išvardykite svarbiausius Lietuvos gyventojų trėmimų organizatorius ir vykdytojus.
  3. Pasamprotaukite, kodėl sovietų valdžia trėmė senelius, asmenis su negalia, moteris ir vaikus.

TYRINĖKITE!

  • Remdamiesi Okupacijų ir laisvės kovų muziejaus interneto svetainės medžiaga ir kita informacija internete, išvardykite kelis šiame pastate kalėjusius asmenis. Pasidomėkite, kodėl jūsų nurodyti asmenys buvo kalinami ir koks jų likimas.
  • Pasidomėkite, ar jūsų giminaičiai arba artimieji taip pat buvo ištremti per sovietų okupaciją. Jei taip, informaciją užsirašykite remdamiesi tokiu planu:
    1. nurodykite asmenų vardus ir pavardes, kokio amžiaus buvo ištremti, kada buvo ištremti, gyvenamąją vietą tremtyje;
    2. nurodykite oficialias priežastis, dėl kurių šie asmenys buvo ištremti;
    3. nurodykite trėmimo vykdytojus ir suėmimo aplinkybes;
    4. aprašykite svarbiausius išgyvenimus, kuriuos šie asmenys patyrė per tremtį;
    5. nurodykite laiką ir aplinkybes, kuriomis apklaustas tremtinys buvo paleistas iš tremties ir grįžo namo;
    6. išvardykite sunkumus, su kuriais apklaustas tremtinys susidūrė grįžęs į Lietuvą.

Darbas su šaltiniais

1 šaltinis

1943 m. gruodžio 1 d. Franklino Delano Ruzvelto ir Josifo Stalino pokalbio

Rooseveltas pareiškė, kad „Jungtinėse Valstijose gali būti keliamas Pabáltijo respublikų įtraukimo į SSRS sudėtį klausimas, todėl, manau, visuomenės nuomonė pageidaus, kad kada nors ateityje kažkaip būtų pareikšta šių respublikų tautų nuomonė šiuo klausimu. Todėl viliuosi, kad maršalas Stalinas atsižvelgs į šį pageidavimą. Aš asmeniškai neabejoju, kad šių šalių gyventojai balsuos už prisijungimą prie Sovietų Sąjungos taip pat sutartinai, kaip tai padarė 1940 m.“

Stalinas. <…> Kodėl šis klausimas keliamas dabar?

Rooseveltas. Reikalas tas, kad visuomenės nuomonė nežino istorijos. <…> Jungtinėse Valstijose taip pat gyvena lietuvių, latvių ir estų. Man žinoma, kad Lietuva, Latvija ir Estija praeityje ir visai neseniai sudarė SSRS dalį, todėl tuo metu, kai Rùsijos kariuomenė vėl įžengs į šias respublikas, aš dėl to neketinu kovoti su Sovietų Sąjunga. Tačiau visuomenės nuomonė gali pareikalauti, kad ten būtų surengtas plebiscitas.

Stalinas. Dėl Lietuvos, Lãtvijos ir Èstijos tautų valios pareiškimo mes turėsime daug progų šioms tautoms suteikti galimybę pareikšti savo valią.

Rooseveltas. Tai bus man naudinga.

Stalinas. Aišku, tai nereiškia, kad plebiscitas šiose respublikose turi įvykti naudojant kokią nors tarptautinės kontrolės formą.

Rooseveltas. Aišku, ne. Būtų naudinga tinkamu momentu pranešti, kad tam tikru metu šiose respublikose įvyks rinkimai.

Stalinas. Aišku, bus galima tai padaryti. <…>

Lietuva Antrajame pasauliniame kare (sud. Arvydas Anušauskas, Česlovas Laurinavičius), Vilnius: Lietuvos istorijos instituto leidykla, 2007, p. 160–161.

Remdamiesi šaltiniu ir savo žiniomis, atsakykite į klausimus.

  1. Kokia pagrindinė šio šaltinio mintis?
  2. Apibūdinkite JAV ir SSRS santykius aptariamuoju laikotarpiu.
  3. Kodėl F. D. Ruzveltas domėjosi Pabaltijo respublikų padėtimi?
  4. Kurie šaltinio teiginiai atitinka tiesą, o kurie – nepatikimi? Atsakymą argumentuokite.
  5. Nurodykite pokalbyje dalyvavusių asmenų politines pažiūras. Atsakymą pagrįskite šaltinio teiginiais.

2 šaltinis

Istorikas Vytautas Tininis apie Antano Sniečkaus vaidmenį pokariu

Pokario metai – vieni baisiausių lietuvių tautos istorijoje. Sunkūs jie buvo ir Sniečkui. Įkopęs į penktą dešimtį LSSR administracijos vadovas turėjo suktis šioje stalinizmo virtuvėje, kad išliktų valdžioje, kad būtų patenkinti Maskvos, savųjų partiečių ir atsiųstų prižiūrėtojų norai. Vos ne kiekvieną kartą Kremliuje jam tekdavo išklausyti rimtų priekaištų dėl lėtų Lietuvos sovietizacijos tempų ir tautinio pogrindžio veiklos. Tada Sniečkui tekdavo nuolat įrodinėti savo ištikimybę SSRS vadovybei, dalyvauti savo tautos dvasiniame ir fiziniame genocide ir net jam vadovauti (ne visada tiesiogiai), pasmerkti kitaip mąstančius. Jis, kaip niekas kitas, gerai matė žmonių kančias ir suvokė tragišką lietuvių tautos likimą, tačiau šį prievartos procesą traktavo kaip neišvengiamą istorinę būtinybę, kaip marksizmo propaguojamą „klasių kovą“. Vėliau Sniečkus niekada neapgailestavo dėl to, kas buvo padaryta pokario metais, ir atrodo, kad jeigu tokia situacija vėl būtų pasikartojusi, jis ir vėl taip būtų elgęsis. <…>

Archyviniai dokumentai beveik neužsimena, kad Sniečkus pokario metais nors kiek būtų priešinęsis prievartai. Atvirkščiai, jie tvirtina, kad jis pokario metais buvo ypač lojalus savo šeimininkams, atvirai demonstravo savo neigiamą požiūrį į viską, kas susiję su tautos laisvės siekiais, taip pat viešai šlovino rusų tautą, tuo pabrėždamas savo „internacionalumą“. Žinoma, yra išimčių, leidžiančių teigti, kad jis atsižvelgdavo ir į Lietuvos interesus (pvz., 1944 m.), tačiau jos tik dar sykį patvirtino, kad tai ir buvo tik išimtys.

Vytautas Tininis, Sniečkus: 33 metai valdžioje, Vilnius: Karminas, 2000, p. 66.

Remdamiesi šaltiniu ir savo žiniomis, atsakykite į klausimus.

  1. Apibūdinkite A. Sniečkaus turėtas galias pokario Lietuvoje.
  2. Kaip A. Sniečkų vertino SSRS valdžia? Kokios priežastys lėmė tokį vertinimą?
  3. Kokia pagrindinė šaltinyje aprašytos A. Sniečkaus veiklos priežastis?
  4. Paaiškinkite šaltinyje minimas sąvokas klasių kova, internacionalumas.
  5. Nurodykite šaltinyje aprašytos A. Sniečkaus veiklos padarinius Lietuvos gyventojams.

3 šaltinis

1949 m. kovo 28 d. Lietuvos SSR saugumo pažymos apie įvykius per trėmimo operaciją „Priboj“

Kovo 25 d. MGB Kaišiadorių apskrities Rumšiškių valsčiaus poskyrio operatyvinė grupė užmušė mėginusį pasprukti iš namų iškeldinamą Grabùciškių kaimo buožę Jasilionį.

<…>

Kovo 25 d. Kretingõs apskrities Liubãvo valsčiuje operatyvinę grupę, einančią į Vidgirių viensėdį, apšaudė du banditai ir paspruko. Aukų nėra.

<…>

Kovo 25 d. Lazdi apskrities Šveñtežerio valsčiaus Jonė kaime operatyvinei grupei einant prie iškeldinamojo namų, iš jų mėgino pasprukti nežinoma moteris, kuri buvo lengvai sužeista ir sulaikyta. Tai buvo Sleponienė Ieva, iškeldinti nenumatyta.

<…>

Kovo 25 d. Pãnevėžio apskrities Smilgių valsčiaus Pažvėrinių kaime mėginant bėgti lengvai sužeistas iškeldinamasis Gokas Bronius, gimęs 1928 m.

<…>

Kovo 25 d. Šakių apskrities Paežerėlio miestelyje sodinant iškeldinamuosius į autotransportą, dvi moterys pabėgo.

<…>

Kovo 27 d. 7 valandą Ukmergės apskrities Siesikų valsčiaus ginkluota sovietinio aktyvo grupė, važiavusi aprašyti iškeldinto buožės turto, Briedžiū kaimo rajone susidūrė su banditais; per susidūrimą užmušti „Lukinės“ tarybinio ūkio direktorius Bendoris ir vežikas valstietis (pavardė aiškinama).

Lietuvos partizanų kovos ir jų slopinimas MVD-MGB dokumentuose 1944–1953 metais (sud. Nijolė Gaškaitė, Algis Kašėta, Juozas Starkauskas), Kaunas: Lietuvos politinių kalinių ir tremtinių sąjunga, 1996, p. 190–192.

Remdamiesi šaltiniu ir savo žiniomis, atsakykite į klausimus.

  1. Kodėl buvo parengtas šis šaltinis?
  2. Kodėl šaltinyje dauguma minimų įvykių vyko tą pačią dieną?
  3. Su kokiais sunkumais susidurdavo trėmimų vykdytojai?
  4. Paaiškinkite šaltinyje minimas sąvokas banditai, buožė.
  5. Padarykite dvi išvadas apie šaltinyje aprašytą masinį Lietuvos gyventojų trėmimą.

4 šaltinis

Apie iš Lietuvos ištremtų asmenų gyvenimą Sibire

Tremtinių likimas visiškai priklausė nuo įvairaus rango sovietinių pareigūnų. <…> Svarbiausias komendantūrų uždavinys buvo sekti, kad tremtiniai nepabėgtų iš darbo vietos ar nepersikeltų gyventi kitur. <…> Realiai tremtiniams buvo garantuota tik viena teisė – „teisė į darbą“. Į sunkiausius fizinius darbus buvo siunčiamos ir moterys, seni bei ligoti žmonės, net 8–10 metų vaikai. <…> Dirbo po 10 valandų, per savaitę turėjo vieną laisvą dieną. Atlyginimas 25–50 rb, o sviesto kilogramas kainavo 75 rb.

<…>

Nelengva buvo ir vaikams. Jie irgi turėjo dirbti arba prižiūrėti mažesnius savo brolius ar seseris. Tremtyje likusiems vaikams grėsė nutautimas. Gyvendami rusiškoje aplinkoje, mokydamiesi rusiškose mokyklose, bendraudami su vietinių rusų vaikais, jie turėjo mažai progų kalbėti lietuviškai. <…>

Sulaukę 16 metų vaikai jau turėjo asmenines įskaitos bylas. Taigi vaikų ir suaugusiųjų padėtis buvo vienoda. Tremtyje gimę vaikai irgi buvo laikomi tremtiniais, nes tautybė buvo nustatoma pagal tėvo tautybę. Padėtis pasikeitė tik 1949 m. <…>

Sunkiausia buvo grįžusiems į Lietuvą. Čia jie turėjo susitaikyti su „tėvynės priešo“ etikete ir gyvenimą pradėti iš naujo. <…> Tik maža dalis grįžo į Lietuvą ir ryžosi atvirai papasakoti, ką jiems teko patirti ir kaip pavyko įveikti visus sunkumus.

Jana Polianskaja, „Lietuvių trėmimas į Krasnojarsko kraštą 1948 m.“, Genocidas ir rezistencija, 2008 m., Nr. 2 (24).

Remdamiesi šaltiniu ir savo žiniomis, atsakykite į klausimus.

  1. Kaip suprantate trečią šaltinio sakinį?
  2. Apibūdinkite tremtinių buities sąlygas.
  3. Kodėl tarp ištremtųjų buvo daug vaikų?
  4. Su kokiais sunkumais Sibire susidurdavo ištremti vaikai?
  5. Kodėl tremtinių vargai nesibaigdavo parvykus į Lietuvą?

Sąvokos

KGB – SSRS Valstybės saugumo komitetas. Tikslas – neutralizuoti užsienio specialiųjų tarnybų veiklą Sovietų Sąjungos okupuotoje ir aneksuotoje Lietuvoje, kontroliuoti Lietuvos visuomenę, Katalikų bažnyčią, kovoti su okupacinio režimo priešininkais.

Stribas (rus. istrebitel – naikintojas) – antrosios sovietinės okupacijos metais bolševikų mobilizuoti asmenys kovai su ginkluotu pasipriešinimu sovietiniam režimui Lietuvoje. Oficialiai vadinti liaudies gynėjais.

Please wait