Chapter 8.4 (Pasaulio pažinimas 2 kl.)

Gyvūnų įgimtas sumanumas

Gyvūnų įgimtas sumanumas

Prie besikeičiančios aplinkos nuolat taikosi gyvūnai: kirmėlės, vabzdžiai, gyvatės, žvėrys, paukščiai ir kt.

Jausdami rudenį ir bijodami šalčio, šiltesnes vieteles susiranda vabzdžiai, vorai, sraigės. Kas palenda po medžio žieve, kas po nukritusiais lapais, kas renkasi namų plyšius, tarplangius. Drugeliai prisikabina prie sienos ir užmiega.

Voras
Drugelis
Sraigė

Pasislėpus vabzdžiams, nebelieka maisto vabzdžialesiams paukščiams. Todėl jie priversti plasnoti į šiltuosius kraštus.

Lakštingala
Musinukė
Volungė

Savo gūžtose ir guoliuose žiemą užmiega nemaža dalis žinduolių.

Barsukas
Miegapelė
Ežys

Artėjant pavasariui, žiemojančius paukščius reikia nustoti lesinti. Netrukus gamta atgis, vėl ims knibždėti daugybė vabzdžių. Tuomet sugrįš svetur žiemoję paukščiai. Prasidės tuoktuvės, vėliau ateis ir jauniklių perėjimo laikas. Vasarą išsiritusiems paukščiukams tėvai ras pakankamai maisto.

Jauniklių atsives ir žinduoliai. Per vasarą jie turės sutvirtėti, kad galėtų iškęsti ateinančią žiemą.

Gamtoje nuolat vyksta kova už būvį. Štai kad ir bulvių kenkėjas kolorado vabalas – jis taip pat turi priešų.

Kiaušinėliai
Lerva
Lėliukė
Suaugęs vabalas

Anksti pavasarį iš dirvos išlindę kolorado vabalai ant bulvių lapų apatinės pusės sudeda kiaušinėlius. Iš jų išsirita lervos, kurios yra labai ėdrios ir bulvių ūkiams pridaro daug žalos. Paskui lervos virsta lėliukėmis. Jos ramiai tūno dirvoje. Iš lėliukių išsirita suaugę vabalai. Lervas mėgsta rupūžės. Jos – tikros naujojo derliaus sergėtojos. Bet ir rupūžės turi priešų – tai ežiai, gyvatės. O jais taip pat kažkas maitinasi...

  • Papasakokite, ką supratote apie gyvūnų gyvenimą gamtoje.

  • Gamtoje paieškokite mitybos grandinės pavyzdžių. Savo stebėjimus fiksuokite: pasižymėkite, fotografuokite.
  • Paskui pristatykite klasės draugams.

Ar supratote, kad gamtoje viskas labai susiję? Jeigu dėl kokių nors priežasčių iš šiltųjų kraštų negrįžtų paukšteliai, niekas nesutrukdytų lervoms nuėsti augalų. Augalai nežydėtų, neduotų vaisių. O jei labai sumažėtų mažų paukštelių, nebepramistų vanagai ir pan.

Laukinėje gamtoje gyvi lieka tik stipriausi, greičiausi, vikriausi gyvūnai. Žmonės gyvena kitaip. Mes globojame silpnesnius, padedame sergantiems. Žmonės suranda ir priglobia sužeistus paukščius, gyvūnus. Palikti miške, jie būtų pasmerkti žūti.

Please wait