Tema 6.4 (Biologija 7 kl)

Augalo vaisiai ir prisitaikymas platinti sėklas (6.3 tema)

Sąvokos: gaubtasėklis, apyvaisis, vienaskiltis augalas, dviskiltis augalas, luobelė, sėklaskiltė, endospermas, sėklos gemalas

Šioje temoje jūs:

  • išsiaiškinsite, kaip susidaro vaisius ir sėklos;
  • išsiaiškinsite, kaip platinamos sėklos;
  • sužinosite, kaip skirstomi vaisiai.

Augalai yra nejudrūs organizmai, bet jiems gyvybiškai svarbu išplatinti sėklas. Jie tai daro įvairiais būdais. Ar įsivaizduojate, kiek vienoje sėklytėje slypi energijos, jei iš jos per kelis mėnesius gali išaugti didelis augalas? Kas yra sėkloje? Kaip iš žiedo išauga vaisius?

Vaisius ir sėklos

Apvaisinto žiedo vainiklapiai nuvysta ir nukrinta, o mezginė pradeda pūstis ir didėti. Per kelis mėnesius subręsta vaisius. Vaisiumi vadinamas žiedinių augalų dauginimosi organas, sudarytas iš išorinio apyvaisio ir jo viduje esančių sėklų. Apyvaisio apgaubtos sėklos yra gerai apsaugotos. Tokius vaisius vedantys augalai vadinami gaubtasėkliais.

Tikrieji vaisiai išsivysto iš mezginės, pavyzdžiui, ankštis, o netikrieji – iš kitų žiedo dalių, pavyzdžiui, braškės vaisius išsivysto iš žiedsosčio. Subrendus sėkloms, vaisiai atsidaro arba neatsidaro. Todėl jie dar skirstomi į atsidarančiuosius (ankštis), skeltavaisius (skeltinis sparnavaisis) ir uždaruosius vaisius (gilė, riešutas). Pagal apyvaisį vaisiai būna sultingieji ir sausieji, o pagal sėklų skaičių – vienasėkliai (grūdvaisiai) ir daugiasėkliai (uogos).

Sėklų sandara

Pagal sėklaskilčių skaičių sėkloje žiediniai augalai skirstomi į dviskilčius ir vienaskilčius (6.3.1 pav.). Iš išorės sėklas gaubia luobe. Ji neleidžia sėkloms išdžiūti ir saugo nuo kitų aplinkos veiksnių. Dviskilčiai augalai maisto medžiagas kaupia sėklaskiltėse, o skilčiai augalai endosperme. Sėklai dygstant, atsargomis maitinasi gemalas. Iš jo vystosi naujas augalas.

6.3.1 pav. Pupelės (dviskilčio) ir kviečio (vienaskilčio) sėklos sandaros palyginimas

Vienaskilčiai ir dviskilčiai augalai šiek tiek skiriasi. Jų požymiai pateikti 1 lentelėje.

1 lentelė. Vienaskilčių ir dviskilčių augalų palyginimas

Vienaskilčiai augalai

Dviskilčiai augalai

Sėkla sudaryta iš vienos sėklaskiltės.

Sėkla sudaryta iš dviejų sėklaskilčių.

Lapų gyslotumas lygiagretusis arba lankiškasis.

Lapų gyslotumas tinkliškasis.

Šaknų sistema kuokštinė.

Šaknų sistema liemeninė.

Žiedadulkės mažos, lygiu paviršiumi.

Žiedadulkės didelės, grublėtu paviršiumi.

Apyžiedis paprastas, sudarytas iš taurėlapių.

Apyžiedis sudėtinis, turi taurėlapius ir vainiklapius.

Sėklų platinimas

Augalas privalo išbarstyti sėklas toli ir plačiai, kad jam pakaktų erdvės augti. Kai kurių augalų vaisiai yra pūkuoti arba su sparneliais (6.3.2 pav.), kiti išaugina ankštis, kurios sprogdamos išbarsto sėklas (6.3.3 pav.). Augalams sėklas platinti padeda ir gyvūnai. Šie suėda vaisius ir išplatina sėklas jas išspjaudami arba pašalindami su išmatomis. Pavyzdžiui, rudenį ruošdamos atsargas voverės įvairiose vietose paslepia lazdynų riešutų. Jeigu sąlygos tinkamos, pavasarį riešutai sudygsta. Kai kurių augalų vaisiai yra spalvingos ir sultingos uogos, kuriomis minta paukščiai ir žvėrys. Virškinimo trakte uogos minkštimas suvirškinamas, o sėklos lieka sveikos. Po kurio laiko jos su išmatomis pašalinamos iš organizmo. Paukščiai ir žvėrys daug juda, todėl sėklos gali atsidurti toli nuo jas subrandinusio augalo (6.3.4 pav.).

6.3.2 pav. Smulkios kiaulpienės sėklos turi į parašiutą panašų plaukelių kuokštelį (skristuką) ant ilgo kotelio, todėl jas lengvai išnešioja vėjas.
6.3.3 pav. Tryškenio vaisius lengvai atsiskiria nuo augalo ir per jame atsivėrusią angą kartu su gleivėmis išmetamos sėklos.
6.3.4 pav. Spalvingus ir sultingus šermukšnių vaisius (obuolėlius) sulesa paukščiai, nesuvirškintas sėklas jie kartu su išmatomis pašalina.

Klausimai ir užduotys

  1. Nurodykite, iš kokių žiedo dalių vystosi vaisiai.
  2. Nurodykite, kaip pagal įvairius požymius skirstomi vaisiai.
  3. Paaiškinkite, kam augalams reikalingi vaisiai.
  4. Paaiškinkite, kaip platinamos sėklos. Pateikite pavyzdžių.
  5. Palyginkite vienaskilčius ir dviskilčius augalus.
  6. Paaiškinkite, kas yra netikrieji vaisiai. Internete paieškokite jų pavyzdžių.

Praktinė veikla

Darbą atlikite grupėmis.

  1. Parduotuvėje raskite vaisių ir uogų.
  2. Užsirašykite jų pavadinimus.
  3. Naudodamiesi įvairiais informacijos šaltiniais, apibūdinkite vaisius ir uogas – nurodykite, kuriai vaisių grupei jie priklauso (pavyzdžiui, kaulavaisiai, uogos, riešutai, lukštavaisiai; sausieji, sultingieji; vienasėkliai, daugiasėkliai).
  4. Aptarkite, kurios grupės vaisių parduotuvėse yra daugiausia.
  5. Apklauskite mokyklos draugus, mokytojus, darbuotojus, kuriuos vaisius jie labiausiai mėgsta ir kodėl.

Apibendrinimas

  • Augalo vaisių sudaro sėkla ir apyvaisis. Sėkla formuojasi iš sėklapradžio, apyvaisis – iš mezginės sienelės.
  • Pagal tai, kaip vaisius susidaro, skiriami tikrieji vaisiai (formuojasi iš mezginės) ir netikrieji vaisiai (formuojasi iš kitų žiedo dalių). Dar vaisiai skirstomi į atsidarančiuosius, skeltavaisius ir uždaruosius; vienasėklius ir daugiasėklius.
  • Vaisiai saugo bręstančias sėklas ir padeda jas paskleisti. Sėklas išnešioja gyvūnai, vėjas, vanduo, paskleidžia pats augalas.
Prašau palaukti