Novelė virsta filmu
Lietuvių rašytoja Bitė Vilimaitė (1943–2014) gimė Lazdijuose. Vilniaus universitete studijavo lietuvių kalbą ir literatūrą, dirbo žurnale „Kinas“, vertė grožinę literatūrą. Per 30 metų ji išleido šešias nedideles novelių knygas. 2002 m. visos 145 išspausdintos jos novelės sudėtos į rinktinę „Papartynų saulė“. Už ją rašytojai 2003 m. suteikta Lietuvõs nacionalinė kultūros ir meno premija B. Vilimaitė vadinama trumposios, minimalistinės prozos meistre.
Atidžiai perskaitykite B. Vilimaitės novelę „Kada piešime perlinę vištelę?“ ir atsakykite į klausimus. Paskui kelis kartus peržiūrėkite Antano Skučo filmą pagal minėtą novelę. Stebėkite, kokios novelės dalys perkeltos į filmą, kokios pakeistos ar praleistos, kuo filme papildytas novelės pasakojimas. Kreipkite dėmesį ir į smulkesnes novelės ir filmo detales.
Kaip suprasti?
Novèlė – trumpas prozos kūrinys, vaizduojantis vieną įvykį, kuriame dalyvauja keli veikėjai. Novelė pasižymi netikėta pabaiga.
Kada piešime perlinę vištelę?
1
Evelina, maža, užsispyrusi mergaitė, stovėjo ir žiūrėjo, kaip mama pakuojasi daiktus – lengvus šalius, spindinčias kurpaites, aksomus ir šilkus.
– Aš tau kasdien skambinsiu, – kalbėjo mama. – Aš tau palieku pinigų skanėstams, štai, žiūrėk, – pinigai šitoje kriauklelių dėžutėje... Atsimeni, mes ją pirkome Jaltoje?.. – Mama maldaujančiomis akimis žiūrėjo į Eveliną, laukdama, kad ši nusišypsotų ir pultų jai ant kaklo.
– Gerai, – abejingai atsakė Evelina. Ir, palikusi mamą vieną tvarkyti, nuėjo į svetainę ir įsijungė televizorių.
Mama nuvargusi prisėdo ant lagamino. „Gal nevažiuoti?“ – galvojo ji. Tačiau tuoj nuginė šalin tą mintį, nes šitas konkursas užsienyje jai buvo labai svarbus. Mama buvo viską suplanavusi: Evelina pietaus mokyklos valgykloje, nakvoti pas ją po spektaklio ateidinės viena bičiulė iš choro, ji ir vakarienę paruoš. Na, o tas kelias laisvas valandas po pamokų, kad Evelina nenuobodžiautų, žinoma, būtų gerai kuo nors užpildyti, tačiau mama niekaip nesugalvojo, kur ją įtaisyti: iš baleto studijos Eveliną pašalino, nes ji buvo storulė, iš jaunųjų gamtininkų stoties ją išmetė, nes pragaišino jūrų kiaulytę, išleidusi ją palakstyti po krūmus, pianistė jos atsisakė dėl amžino tinginiavimo... Ką čia sugalvojus? – mąsto Evelinos mama. Ji priėjo prie lango ir, tvarkydama užuolaidas, pažvelgė žemyn į kiemą. Priešais stovinčio namo pusrūsio durys buvo skaisčiai apšviestos dviem lemputėmis ir matėsi prisegtas didelis lakštas popieriaus, ant kurio didelėmis raidėmis buvo užrašyta: „Mokau piešti paukščius ir siuvinėti kryželiu.“
2
Užsimetusi apsiaustą, mama su kambarinėmis klumpaitėmis nubėgo laiptais į apačią, perkirto mažą kiemelį ir atsidūrė prie laiptelių, vedančių žemyn. Ji pasibeldė ir laukė stipriai plakančia širdimi – juk čia beveik sprendėsi jos dukrelės likimas. Labai negreit ten, viduj, pasigirdo šlamesys, krebždėjimas, pagaliau prasivėrė durys, ir maža, sulinkusi senutė jai džiaugsmingai nusišypsojo.
– Aš norėčiau matyti mokytoją, – tarė Evelinos mama. – Tą, kuri piešia paukščius...
– Ir siuvinėja kryželiu? – dar džiaugsmingiau nusišypsojo senutė. – Ir paslaptingai sukuždėjo: – Tai aš... Jau visą mėnesį laukiu, kad kas nors ateitų... Ir štai, pagaliau jūs atėjote! Prašau į vidų, ir mes susitarsime dėl sąlygų... – Ji, tarsi įvertindama, apžiūrėjo jaunąją moterį.
Šiek tiek nusivylusi, Evelinos mama įėjo vidun paskui senutę. Ji išsigando, kad galima taip ankštai gyventi, – ten buvo tiek vietos, tarsi būtum patekęs sieninio laikrodžio vidun. Tačiau aplink buvo labai švaru ir kvepėjo levandomis.
– Štai mano darbo pavyzdžiai – čia kryželiu išsiuvinėtas paveikslas „Angelas saugo vaiką, miegantį ant bedugnės krašto“, – pasididžiuodama pasakė senutė. – O čia jau baigiu kilimėlį altoriui... Parodykite savo akis, – tarė ji jaunajai moteriai, vesdama ją prie pusrūsio lango. – Šitam darbui reikia skaisčių akių.
– Ne, tai ne aš. Norėčiau susitarti dėl dukrelės.
– Ar ji moka įverti siūlą į adatą? – šypsodamasi paklausė senutė.
– Aš manau, kad moka, – netvirtai pasakė jaunoji moteris.
– Tada aš ją priimu.
* * *
3
Spardydama „Pepsi“ skardinę, Evelina parėjo namo. Butas, išvažiavus mamai, buvo tuščias ir tarsi padidėjęs. Evelina pyko ant mamos, kad ją paliko. Ir dar buvo labai nepatenkinta, kad turi vaikščioti į tas siuvinėjimo pamokas.
Jau pačią pirmą dieną senutė supynė Evelinos garbanas į storą kasą, kad plaukai nelįstų į akis. Pamokė ją lankeliu ištempti audinį, ir tada Evelina kategoriškai atsisakė pasiimti į rankas adatą ir nusviedė lankelį ant grindų.
– Ak, – susikrimtusi tarė senutė, – kaip čia atsitiko, kad jaunos mergaitės nebenori mokytis siuvinėti kryželiu? Juk gali kada nors prireikti šitokiu būdu užsidirbti duoną.
Ji taip sielvartavo, kad net atsigulė ant savo mažos, beveik vaikiškos lovos ir žiūrėjo į Eveliną, dūsaudama, aiškiai jos gailėdamasi.
– Gal verčiau pieškime paukščius? – pasiūlė Evelina nesmagi.
– Labai gaila, vaikeli, bet šiuose namuose šiandien nėra nei dažų, nei tinkamo popieriaus, – apgailestaudama tarė senutė. – O paskui aš tave išmokysiu piešti perlinę vištelę ir antį, ir net erelį, susisukusį lizdą kalnuose...
– Tai aš išeinu, – tarė Evelina. – Man čia nėra ką veikti. – Ir ji iš tikrųjų išėjo, taip trenkusi durimis, kad net suvirpėjo angelo sparnai paveiksle.
4
Kitą dieną Evelina rado senutę gulinčią.
– Aš turiu prašymą. Kažkodėl šiandien mane visai apleido jėgos... Čia pat už kampo yra labdaros valgykla. Tu pasiimk štai šituos indus. – Senutė parodė puodelį. – Ir parnešk man ko nors užvalgyti. Ką duos. Nesvarbu. Aš viską mėgstu. Pasakyk, kad „siuvinėtoja šiandien blogai jaučiasi“...
Evelina, pagriebusi indus, kaip audra įsiveržė į tą vargšų žmonių valgyklą. Dvi vienuolės jau šluostė stalus, ir valgio jau nebebuvo likę.
– Siuvinėtoja šiandien blogai jaučiasi, – tarsi kokį slaptažodį pasakė Evelina ir pamatė, kaip susijaudino jaunos vienuolės veidas.
Paėmusi puodelį, ji įdėjo truputį košės, išgramdžiusi iš katilo dugno, ir kelias riekutes duonos, kurias buvo pasilikusi sau.
– Tik tiek? – paklausė Evelina.
– Rytoj ateik anksčiau, – pasakė vienuolė maloniai. – Turėsime sriubos, kukulių... O šiandien jau viskas.
Tą dieną senutė siuvinėtoja karališkai papietavo. Ji stebėjosi, koks gausus ir sotus šiandien valgis, – Evelina parnešė iš labdaros valgyklos picą su grybais, mielinių pagerintos tešlos bandelių su ryžiais ir dar du bananus.
– Vaikeli, tu būtinai turi suvalgyti vieną bananą, – įkalbinėjo ji Eveliną.
5
Evelina sėdėjo senutės kojūgalyje ir šypsojosi ta savo šypsena, kurios taip ilgėjosi jos motina. Šią akimirką Italijoje, pasibaigus konkursui, jai dėjo ant galvos laurų vainiką už dainavimą – kito tokio balso nebuvo visame pasaulyje!
– O dabar susirask lankelį, įsiverk siūlą į adatą, ir pradėkime darbuotis. Žiūrėk, kaip tu panaši į tą vaiką, kurį saugo angelas.
Evelina nenorom įsižiūrėjo į išsiuvinėtą paveiksliuką ant sienos. Mergaitė, garbanota, rubuilė, sveika, ilgomis blakstienomis, kurios metė ant veido šešėlius, nerūpestingai gulėjo visai ant bedugnės krašto, minkštose samanose, čia pat stiebėsi viržiai, nusagstyti mažyčiais violetiniais žiedeliais, – ir visa tai – išsiuvinėta kryželiu...
– Ak, aš niekada taip neišmoksiu, – pasakė Evelina.
– Pradėsime nuo gėlytės, pačios mažiausios gėlytės širdies kampelyje.
Aptariame tekstą
- Kur ruošiasi išvykti Evelinos mama? Kokia abejonė ją slegia? [1]
- Kaip į mamos išvykimą reaguoja dukra? Iš ko tai suprantate? [1]
- Kaip mama suplanuoja dukros dienotvarkę ir kodėl prireikia senutės pagalbos? [1]
- Ką iš šio epizodo sužinote apie Eveliną? [1]
- Kodėl mama jaudinasi eidama pas senutę? Iš ko tai suprantate? [2]
- Kaip atrodo senutės kambarys? [2]
- Ką Evelinos mamai didžiuodamasi rodo senutė? Apie ką jos kalbasi? [2]
- Ką galėtų reikšti skardinės spardymas Evelinai grįžtant iš mokyklos namo? [3]
- Atkreipdami dėmesį į detales, papasakokite, kaip Evelina elgiasi atėjusi pas senutę. [3]
- Ką senutė pasakė ir kaip pasielgė, kai Evelina numetė siuvinėjimo lankelį ant grindų? [3]
- Kodėl senutė atsisako piešti paukščius? Ką tai apie ją sako? [ 3]
- Kodėl Evelina išeidama trenkė durimis? Ką tokiu poelgiu ji norėjo pasakyti? [3]
- Kokios paslaugos ir kodėl senutė paprašė kitą dieną? [4]
- Kaip Evelinai sekėsi labdaros valgykloje? [4]
- Dėl ko jaunoji vienuolė susijaudino ir ką ji perdavė valgyti siuvinėtojai? [4]
- Kaip pasielgė Evelina pamačiusi, kiek nedaug siuvinėtojai skirta valgio labdaros valgykloje? [4]
- Kaip elgėsi senutė, pamačiusi gausius pietus ir juos valgydama? [4]
- Kaip apibūdinama Evelinos, sėdinčios siuvinėtojos kojūgalyje, šypsena? [5]
- Ką tuo pat metu Italijoje veikė mama? [5]
- Kaip manote, kodėl senutė palygino Eveliną su paveikslėlyje išsiuvinėtu vaiku, kurį saugo angelas? [5]
- Ką pamato Evelina, gerai įsižiūrėjusi į paveikslėlį? [5]
- Kodėl Evelina baiminasi, kad neišmoks gražiai siuvinėti, nors neseniai apskritai atsisakė tai daryti? [5]
- Nuo kokios detalės siuvinėjimą pradėti siūlo senutė? [5]
Apibendriname
- Remdamiesi žemiau pateikta lentele, apibūdinkite pasakojimo veikėjas. Kuri iš jų patyrė pokyčių?
- Kokią įtaką Evelinai padarė apsilankymas labdaros valgykloje? Kaip manote, kodėl?
- Kodėl Evelina nutylėjo, kad nupirko siuvinėtojai valgyti? Kaip manote, ar senutė suprato, iš kur atsirado toks sotus valgis?
- Ką reiškia angelo saugomo vaiko miegas ant bedugnės krašto? Kas šiame pasakojime ką saugo?
- Pasikeitus Evelinos požiūriui į senutę, keičiasi ir požiūris į siuvinėjimą. Kas tai atskleidžia?
- Kaip supratote siuvinėtojos žodžius, kad pradės siuvinėti nuo „pačios mažiausios gėlytės širdies kampelyje“?
- Evelinos šypsena pas siuvinėtoją sutapo su mamos laimėjimu konkurse. Kaip manote, ar vertėjo mamai palikti Eveliną vieną namuose? Atsakymą pagrįskite.
Veikėjai | Išvaizda | Būdo bruožai | Veikla | Ar įvyko pokytis? |
Evelina | ||||
Siuvinėtoja | ||||
Mama |
Animacinis filmas „Kada piešime perlinę vištelę?“
Animatorius, režisierius Antanas Skučas (g. 1983) kuria tiek tradicinę animaciją, tiek naujųjų medijų meną. Jo debiutinis animacinis filmas „Vaikystės dienoraštis“ 2009 m. lietuviško kino apdovanojimuose pelnė „Sidabrinę gervę“. 2023 m. kartu su režisiere Gintare Valevičiūte-Brazauskiene A. Skučas apdovanotas „Sidabrine gerve“ už animacinį filmą „Purga”.
Atidžiai žiūrėdami animacinį filmą, atkreipkite dėmesį, kurie novelės epizodai atspindėti, o kurie praleisti. Jums pagelbės ir sustabdyti filmo kadrai.
Animacinis filmas „Kada piešime perlinę vištelę?“
Aptariame tekstą
- Kurios novelės pasakojimo vietos praleistos animaciniame filme? Atkreipkite dėmesį į mamą (jos išvaizdą, aprangos detales, veiklą); stebėkite, kokią duoną vienuolė atiduoda Evelinai ir pan.
- Kaip manote, kodėl novelėje Evelina kelis kartus ateina pas siuvinėtoją, o filme siuvinėtoja prastai pasijunta per pirmą Evelinos apsilankymą? Kokių dar sutrumpinimų ar pakeitimų matote filme? Kas juos lemia?
- Aptarkite skardinės spardymo epizodą. Kodėl jis išplėstas ir dar pratęstas lėtu lipimu laiptais? Kaip tai atspindi Evelinos savijautą?
- Palyginkite labdaros valgyklos sceną novelėje ir filme. Kas filme nulemia Evelinos sprendimą nupirkti sočius pietus?
- Kaip manote, kodėl porą kartų filme rodomas giedras dangus su baltais debesėliais? Ką reiškia šie filmo kadrai?
- Kokių dar novelėje nepateiktų detalių sukuria filmo režisierius?
- Kaip įsivaizdavote novelės veikėjas ir kaip jos nupieštos filme? Kokie veikėjų bruožai išryškinti filme? Pasvarstykite, kaip animaciniame filme reiškiamos veikėjų emocijos. Jeigu šis filmas būtų vaidybinis, ar skirtųsi veikėjų emocijų raiška?
- Šiame filme kalba vienas žmogus, atskirų veikėjų kalba tarsi neindividualizuota. Kaip manote, ko tuo siekiama?
- Koks vaidmuo animaciniame filme skirtas garso takeliui?
- Patvirtinkite arba paneikite teiginį, kad filme rodomos tik svarbiausios literatūros kūrinio dalys.
Diskusija
Ar šis filmas praplečia, praturtina novelės supratimą, ar tik iš dalies atspindi jos prasmę?
Kuriame tekstą
Įsivaizduokite, kad Evelina sumanė parašyti mamai laišką į Italiją. Pirmiausia nuspręskite, ką ji pasakys mamai, o ką nutylės. Tuomet parašykite laišką. Prisiminkite scenarijaus rašymo taisykles ir epizodui apie laiško rašymą sukurkite filmo scenarijų.