Loading [MathJax]/extensions/tex2jax.js
Tema 7.5 (Chemija IV)

Vario junginių elektrolizė

Inèrtinis anòdas, tirpùsis anòdas.

Kol kas nekreipėme dėmesio į medžiagas, iš kurių pagaminti elektrodai. Jų būna iš metalo arba grafito. Iš ko pagamintas katodas, nėra labai svarbu, o štai dėl anodo medžiagos elektrolizės procesas gali vykti skirtingai. Jeigu anodas pagamintas iš grafito arba tauriųjų metalų (aukso, platinos), jis vadinamas inèrtiniu, nes jo medžiaga reakcijoje nedalyvauja. Toks anodas veikia tik kaip elektronų laidininkas. Jeigu anodas pagamintas iš vario, sidabro ar vidutinio aktyvumo metalo (pavyzdžiui, cinko), jis vadinamas tirpiúoju anodú, mat reaguoja pats anodas – metalas virsta jonais.

Elektrolizė, naudojant inertinius elektrodus

Pirmiausia išsiaiškinsime, kas vyksta elektrolizuojant vario(II) chlorido vandeninį tirpalą, kai abu elektrodai pagaminti iš grafito. Tirpinamas vario(II) chloridas disocijuoja:

 CuCl2(k) H2O Cu2+(aq)+2Cl-(aq).

(7.5.1)

Reiškiniams aiškintis tinka ankstesnės temos 7.4.2 paveikslas. Prie neigiamojo elektrodo yra vario jonų Cu2+(aq) ir vandens molekulių. Varis metalų įtampų eilėje yra už vandenilio (7.2.2 pav.), vadinasi, jo jonams redukuoti reikia mažiau energijos nei vandeniliui. Prie šio elektrodo išsiskiria varis:

Cu2+(aq) + 2e → Cu(k).

(7.5.2)

Prie teigiamojo elektrodo, kaip ir natrio chlorido tirpale, yra chlorido jonų ir vandens molekulių. Oksiduojami chlorido jonai:

2Cl(aq) – 2e → Cl2(d).

(7.5.3)

Sudėję dalines lygtis, gauname:

 CuCl2(aq) elektrolizė Cu(k)+Cl2(d).

(7.5.4)

Elektrolizė, naudojant varinius elektrodus

Elektrodai gali būti variniai. Tokiu atveju prie neigiamojo elektrodo viskas vyksta taip pat, kaip naudojant inertinius elektrodus, o teigiamasis elektrodas pats yra oksiduojamas. Elektronų netenka ne tirpale esančios dalelės, o teigiamojo elektrodo (anodo) vario atomai. Vario atomai virsta vario(II) jonais ir patenka į tirpalą. Dalines lygtis galime parašyti taip:

Prie neigiamojo elektrodo:

Cu2+(aq) + 2e → Cu(k, katodo);

(7.5.5)

Prie teigiamojo elektrodo:

Cu(k, anodo) – 2e → Cu2+(aq);

(7.5.6)

Suminė lygtis:

Cu(k, anodo) → Cu(k, katodo).

(7.5.7)

Atkreipkite dėmesį, kad vario agregatinės būsenos nuoroda papildyta užrašais „katodas“ ir „anodas“, taip pabrėžiant, kad reakcija vyksta skirtingose vietose. Kiek vario jonų pašalinama iš tirpalo prie neigiamojo elektrodo, tiek pat jų pasigamina prie teigiamojo. Vienas elektrodas (katodas) apauga vario sluoksniu, o kitas (anodas) plonėja, tirpsta. Jonų koncentracija tirpale nekinta. Tokia elektrolizė naudojama dengiant gaminius kokio nors metalo sluoksniu. Dangos kokybė priklauso nuo tirpalo sudėties. Pasirinkus tirpųjį anodą, tirpalo sudėtis nekinta, todėl jį galima ilgai naudoti. Sueikvotas anodas pakeičiamas nauju, ir vėl galima elektrolizuoti.

Vario(II) sulfato tirpalo elektrolizė, naudojant inertinį anodą

Prie neigiamojo elektrodo vyks vario jonų redukcija (7.5.2 reakcija). Prie teigiamojo elektrodo yra sulfato jonų ir vandens molekulių, į elektrodą pasisukusių deguonimi. Abi dalelės turi deguonies atomų. Vandens molekules oksiduoti lengviau negu deguoninių rūgščių liekanas, todėl vyks tokia reakcija:

2H2O(s) – 4e → 4H+(aq) + O2(d).

(7.5.8)

Sudėję (7.5.2) ir (7.5.8) lygtis, gauname:

 2Cu2+(aq)+2H2O(s) elektrolizė 2Cu(k)+4H+(aq) +O2(d).

(7.5.9)

Bendroji lygtis:

2CuSO4(aq)+2H2O(s) elektrolizė 2Cu(k)+2H2SO4(aq)+ O2(d).

(7.5.10)

Klausimai ir užduotys

  1. Vario jonų turinčių tirpalų elektrolizė (žr. (7.5.5), (7.5.6) ir (7.5.7) lygtis) naudojama gryninant varį. Į vario jonų turintį tirpalą panardinamas priemaišų turintis vario luitas ir plona gryno vario skarda. Vario rūdos dažnai turi aukso priemaišų. Gryninant varį elektrolizės būdu, auksas ir kitos priemaišos virsta nuosėdomis, jas perdirbus išgaunamas auksas ir kiti vertingi metalai.
    1. Prie kurio nuolatinės srovės šaltinio poliaus reikia prijungti priemaišų turintį vario luitą ir prie kurio – gryno vario skardą, kad įjungus elektros srovę priemaišų turintis varis būtų oksiduojamas (tirptų), o gryno vario skardą padengtų vario sluoksnis?
    2. Taip elektrolizuojant vario jonų koncentracija tirpale nekinta. Paaiškinkite, kodėl.
  2. Elektrolizuojamas sidabro perchlorato AgClO4 vandeninis tirpalas. Oksiduoti perchlorato jonus, kaip ir sulfato, yra sunkiau nei vandens molekules. Parašykite dalines ir suminę elektrolizės lygtis, kuriomis būtų parodyta, kas vyksta prie teigiamojo ir kas – prie neigiamojo elektrodo, jeigu anodas (teigiamasis elektrodas) pagamintas iš:
    1. sidabro;
    2. platinos.
  3. Elektrolizuojant vario(II) sulfato vandeninį tirpalą, neigiamojo elektrodo masė padidėjo 3,50 g. Teigiamasis elektrodas pagamintas iš grafito, prie jo skiriasi dujos. Apskaičiuokite:
    1. tirpale susidariusios sieros rūgšties kiekį (moliais);
    2. išsiskyrusių dujų tūrį standartinėmis sąlygomis.
Prašau palaukti