Lietuvos didybės paminklas: Jono Radvano „Radviliada“
Paskutiniais XVI a. dešimtmečiais patriotiškai nusiteikę Lietuvos šviesuoliai vienas per kitą ėmė skelbti, kad jų tėvynė nėra gerai žinoma ir gerbiama Europoje dėl to, kad pernelyg ilgai neturėjo dėmesio vertų literatūros kūrinių, mat tuo metu įsigalėjo požiūris, kad spausdintas kūrinys yra pats geriausias paminklas. XVI a. pabaigoje LDK poetai, norėdami, kad būsimosios kartos turėtų kuo didžiuotis, ėmė eiliuotai pasakoti ne vien senovės, bet ir gyvenamojo meto įvykius, šlovinti ne vien praeities didvyrius, bet ir kuo nors pasižymėjusius savo amžininkus. Taip istorijos rašymas susiliejo su literatūrine kūryba, o kūrinių herojais tapo ne legendiniai ar pusiau legendiniai personažai, bet realūs, daugeliui pažįstami asmenys.
Vienintelis LDK Renesanso epochos rašytojas, ėmęsis nelengvos užduoties – suteikti tų laikų herojams nemirtingumo matmenį – buvo Jonas Radvanas. Apie jo asmenį žinių turima stebėtinai mažai. Mokėjo lietuviškai, taigi greičiausiai buvo etninis lietuvis. Pirmą spausdintą savo eilėraštį pasirašė kaip „Vilnietis“, vadinasi, buvo kilęs iš Vilniaus ar jo apylinkių arba ilgai čia gyvenęs. Labai gerai mokėjo lotynų kalbą (kūrė vien lotyniškai), buvo nepaprastai apsiskaitęs, tačiau kur mokėsi – nežinia; tikriausiai išsilavinimą įgijo patekęs kažkokio didiko sūnaus, studijavusio užsienio universitetuose, palydon.
Žinoma tik tai, kad J. Radvanas buvo protestantas – evangelikas reformatas. Šios tikybos šalininkai Lietuvoje jautėsi už daug ką dėkingi galingam ir dosniam savo globėjui Mikalojui Radvilai Rudajam, tad po jo mirties (1584 m.) paskatino J. Radvaną eilėmis aprašyti šio iškilaus asmens gyvenimą ir darbus, t. y. įamžinti jo atminimą literatūros paminklu. Rezultatas gerokai pranoko pradinį užsakovų sumanymą. 1592 m. Vilniuje buvo išspausdintas didelės apimties, gerai apgalvotos kompozicijos J. Radvano kūrinys – poema „Radviliada“.
Herojus ir jo žygiai
Biržų ir Dubingių kunigaikščio, Lietuvos lauko etmono, vėliau didžiojo etmono, didžiojo kanclerio ir Vilniaus vaivados M. Radvilos Rudojo (1512?–1584) gyvenimas „Radviliadoje“ aprašytas laikantis tradicinių panegirikos žanro reikalavimų. Tai reiškia, kad aukštinamojo asmens geros savybės gali būti paryškintos, o nemalonios – nutylėtos, laimėjimų svarba padidinta, o apie nesėkmes net neužsiminta. Bet nevalia prikurti nebūtų žygių ir pergalių, nes tada teksto autorius ir jo šlovinamas asmuo gali susilaukti patyčių. Taigi poemoje minimi faktai yra tikri. Remdamasis M. Radvilos Rudojo biografija, J. Radvanas sukūrė literatūrinį herojų – didiko patrioto, Tėvynės gynėjo idealą.

Istorinis „Radviliados“ fonas – tai Livonijos karas, vykęs 1558–1583 metais. Šiame kare Lietuva ir Lenkija kariavo su Maskva dėl Livonijos (Livonija buvo vadinama Rygos vyskupo ir šiaurinės Kryžiuočių ordino atšakos valdoma teritorija – dabartinė Latvija ir dalis Estijos). Maskvos valstybę tuo metu valdė Ivanas (Jonas) IV Rūstusis, 1547 m. pasiskelbęs caru.
M. Radvila Rudasis šiame kare panaudojo karinę gudrybę: paskleidęs žinią, kad jokių rimtesnių žygių lietuviai nesiruošia imtis, priešui ilsintis prie Ulos upės (dab. Baltarusijoje), kunigaikščio raitoji kariuomenė užgriuvo ir sutriuškino maskvėnus. Šis mūšis vadinamas Ulos mūšiu. Tai buvo didžiausia M. Radvilos Rudojo, kaip karvedžio, pergalė.
Ilgas ir įvykių gausus M. Radvilos Rudojo gyvenimas nuosekliai vaizduojamas keturiose „Radviliados“ dalyse: pirmojoje pasakojama apie herojaus kilmę, šeimą, apie jo auklėjimą ir veiklos pradžią, antrojoje – apie pradinius Livonijos karo įvykius, trečiojoje – apie lemiamą karvedžio pergalę ir tolimesnę karo eigą, ketvirtojoje – apie karo pabaigą ir herojaus mirtį.
Kaip pelnyti garbę ir šlovę
Labai svarbus yra „Radviliados“ pirmos dalies epizodas, kuriame J. Radvanas pasakoja, kaip nuo mažens buvo ugdomas būsimasis Tėvynės gynėjas. Užuot detaliai išdėstęs, kur, kada ir kokių dalykų jaunasis Radvila buvo mokomas, poetas sukuria alegorinę auklėtojo figūrą – Mūsajo personažą. Mūsajas siūlo vaikui mintyse užkopti ant Olimpo viršūnės, apžvelgti žemę ir pamąstyti: kur dingo garsioji Helada (antikinė Graikija)? Kur dabar Atėnai, kur Sparta? Kas liko iš Kretos, Korinto, septynvarčių Tėbų? Auklėtojas siekia, kad vaikas suprastų: viskas, kas materialu, yra laikina; viskas, kas auga, yra pasmerkta sunykti; visi žmogaus rankų kūriniai anksčiau ar vėliau virsta dulkėmis. O kaip žmogaus didybė? Mūsajas kviečia jaunąjį Mikalojų:
stok mintyse ant dangaus, kur blizgus nelyginant gruodas
Paukščių Takas plačiai šviesulais nusidriekia paskliautėj.
Argi nėra tik menka salelė, kurią Okeanas,
jūsų vadinamas dar ir Didžiosiomis Mariomis, plauna,
<…>
Tik ar matai, kad sala – mažulytė? Ir argi neliūdna
jums dėl savosios valdžios, teaprėpiančios žemės dalelę?
Kas per žmonijos tuščia didystė ir širdys išpuikę!
Varge, kokia menkysta pasirodo siekimuose jūsų!
Iš tiesų, kokia prasmė siekti valdžios, turtų ar minios garbinimo, kai suvoki, kad visas žmonių gyvenamas pasaulis tėra vos įžiūrima salelė begaliniame visatos vandenyne? Šioje „Radviliados“ vietoje jau juntamas artėjančio Baroko pasaulėjautos dvelksmas. Čia išsakomos greičiau ne paties M. Radvilos Rudojo, o poemos autoriaus ir jo aplinkos vertybinės nuostatos. Jomis remiantis, sudėliojama tobulo herojaus gyvenimo būdo ir veiklos programa: tikrasis atlygis laukia tik danguje, taigi stengtis verta ne dėl šio pasaulio blizgučių, o dėl savo ramios sąžinės ir tyros sielos, gyventi reikia kukliai ir dorai, o veikti – nesavanaudiškai.
Poetas subtiliai parodo savo požiūrį į kilmingumą: aukšta kilmė – tai ne gimstant gautas pranašumas prieš kitus žmones ir įvairios privilegijos, o didžiulis Apvaizdos siųstas įpareigojimas. Aukšta kilmis asmuo, toks kaip M. Radvila Rudasis, privalo savo gyvenimu įrodyti, kad yra vertas tokios išskirtinės padėties, ir ne tik nesuteršti tėvų pelnytos garbės, bet ją dar labiau didinti. Didžiosiomis raidėmis knygoje išspausdinta pagrindinė mintis: „MIEGOT ANT ŠLOVĖS SVETIMOS – NEGARBINGA.“
Tokį poemos Radvilą ir matome: jis niekada nesiskundžia, negalvoja apie patogumus, netinginiauja, yra dosnus, patekusią į pavojų tėvynę paremia asmeniniu turtu; neengia nei smulkesnių bajorų, nei tiesioginių savo pavaldinių; uoliai darbuojasi senate, yra principingas ir nepaperkamas; ginčus linkęs spręsti ne jėga, o įtikinimu, ir net kariauja tik tuomet, kai nėra kitos išeities, – „tik todėl, kad daugiau baisioniško karo nebūtų“. Svarbiausia – jis stengiasi „būti geras iš vidaus, o ne išore toks atrodyt“. Kai kuriuos iš šių bruožų būtų galima aiškinti protestantų etika – ne vienoje poemos vietoje aiškiai pabrėžiama, kad M. Radvila Rudasis buvo ne tik labai pamaldus evangelikas, bet ir Lietuvos protestantų vedlys, bendraminčių laikomas „tikrosios tikybos“ gelbėtoju.
Bajoro pareiga
Tiems Lietuvos bajorams ir didikams, kurie, skaitydami „Radviliadą“, galbūt nesuprastų, kad poemos herojaus paveikslas sukurtas kaip sektinas pavyzdys būtent jiems, J. Radvanas skyrė atskirą epizodą, kuriame šiam luomui tiesiogiai priekaištaujama dėl išlepimo ir pasipūtimo. Tiesa, priekaištai išsakomi ne pasakotojo, o personažo lūpomis.
Poemos pirmoje dalyje matome tokią sceną: Vilniuje lankosi Žygimantas Augustas, šia proga susirinkusi daugybė „bajorų ir ponų“ leidžia dienas „puotose ir linksmybėje“. Pasklinda gandas, kad Lietuvos rytinius pakraščius siaubia įsibrovę totorių pulkai. Ponai neskubėdami renkasi posėdžiauti, bet štai į menę įbėga kažkoks jaunuolis, „ištrūkęs iš priešo, / sužeistas, visas kraujuos ir strėle sužalotas į veidą“. Jis kreipiasi į valdovą, maldaudamas kuo skubiau siųsti pagalbą, o paskui užsipuola didžiūnus:
Na, o jūsų meldžiu man, nejautrūs didikai, atleisti
tiesmuką žodį dabar: privalėjot žinoti, kas laukia
mūsų, kuriuos, beginklius ir jūsų apleistus, naikina
priešas, užėjęs karu; jau pakankamai matėt nelaimių
jums artimos giminės, vien kapams mes dirvas atiduodam, –
jūsų, didžiūnai, vis vien ši nelaimė, matau, nekankina.
Mus, nelaimingus, miniom, nei atkeršytam, nei apraudotam, –
varo prie Juodmarių nūn, o štai jūs prabangoj dideliausioj
pokylius keliat ir vien tik puotoms sueikvojate turtą;
priešai galanda strėles tuo metu ir balnojasi žirgus.
Šiuo epizodu poetas bajorams primena, kad jų luomas išskirtinę padėtį visuomenėje įgijo vien dėl įsipareigojimo ginti šalį. Jei bajorai nenori atlikti šios šventos pareigos, jie netenka moralinės teisės naudotis privilegijomis. Panašias mintis dėstė ir to meto LDK šviesuoliai. Akivaizdu, kad tai buvo skaudi XVI a. Lietuvos problema.
Karo vaizdavimas
Nė vienas Renesanso rašytojas humanistas negalėjo sau leisti karo apdainuoti patraukliai ir azartiškai, tarsi kokių sporto varžybų. Karas – netgi teisėtas, gynybinis – vis tiek buvo suvokiamas kaip tikslingas žmonių žudymas, t. y. ir žmoniškumui, ir penktajam Dievo įsakymui priešingas reiškinys. „Radviliadoje“ nuolat kartojama, kad Lietuvos kariai kovoja tik gindami savo bendrapiliečius, kurie negali apsiginti patys. Net ir šlovindamas pergales, poetas pamini, kokią baisią kainą už tai turėjo sumokėti gyvi, jaučiantys žmonės, – ne vien saviškiai, bet ir priešai. Ypač gailima silpnųjų: senukų, moterų ir, žinoma, vaikų, likusių našlaičiais ar amžiams atplėštų nuo tėvų, išvarytų nelaisvėn. Vienoje vietoje pagailima net užpuolikų totorių motinų, mat jos niekada nesužinos, kur palaidoti sūnūs. Kelis kartus poemoje kartojama šiurpi detalė – po kautynių nuo kraujo parudavęs upių vanduo.
Ypač talentingai toks prieštaringas pergalės kartėlio jausmas perteiktas epizode apie Tarvastos pilies šturmą. Vaizduojama didžiulė kryžiuočių statyta tvirtovė į dangų statmenai kylančiomis, „be proto aukštomis“ sienomis. Joje gerai įsitvirtinusi maskvėnų įgula. M. Radvilos Rudojo kariai pilį ilgai apšaudo iš patrankų, kelis kartus mėgina pulti, bet viskas veltui, tik daugėja aukų. Tada lietuvių karvedys liepia po sienomis išrausti urvus, pridėti tenai sprogmenų ir juos padegti. Etmonui pavyksta pasiekti tikslą, tačiau sceną poetas aprašo taip, kad skaitytojas, užuot džiūgavęs dėl saviškių sėkmės, pakraupsta:
Vos tik ėdrioji liepsna padarytais latakais nubėgo,
žemė sudunda ūmai ir nuo kilusio požemiuos griausmo
ima dejuoti dirva, ir visa padangė subilda,
kai dideliais gabalais sudraskytasai dirvos paviršius
išlekia oran, ir jau jokių nebelaikomos jungių
sienos kartu su žmonėm bildesy neapsakomam griūna.
Taip poetas parodo, kad karinės pergalės visuomet būna aplaistytos nekaltųjų krauju ir ašaromis, o skausmas visų – ir saviškių, ir svetimųjų – vienodas.
Kaip absoliutus blogis vaizduojamas valdovas Ivanas Rūstusis. „Radviliada“ – pirmasis lietuvių literatūros kūrinys, kuriame esama ne tik herojaus, bet ir jo priešingybės – ryškaus neigiamo herojaus. Caras Ivanas IV Rūstusis poemoje vadinamas tironu; jis parodytas kaip įtūžio draskomas, žmonių kraujo ištroškęs beprotis, lygiai negailestingas ir priešams, ir savo pavaldiniams. Užvaldytas juodųjų pragaro jėgų, apsėstas piktųjų dvasių, jis be atodairos veržiasi kariauti.
Karžygio skydas
Trečioje poemos dalyje aprašytas M. Radvilos Rudojo skydas. Idėja tikriausiai nusižiūrėta iš antikinės literatūros herojinių poemų, kuriose karo didvyrius – Homero „Iliados“ Achilą, Vergilijaus „Eneidos“ Enėją – saugo skydai, atvaizduojantys tų laikų pasaulio supratimą, žmogaus gyvenimo tvarką, vertybes. Skydas turi magišką galią – jis skirtas ne tik kario gyvybei apsaugoti, bet ir priešui paveikti. Todėl M. Radvilos Rudojo skyde iškalti vaizdai, liudijantys šlovingus Lietuvos istorijos įvykius, didžiąsias valdovų pergales, lietuvių tautos ryžtą ir kovingumą, primena priešams, su kokia karinga valstybe jie susidūrė. Poemos pasakotojas su pasididžiavimu mini Lietuvos didžiųjų kunigaikščių Gedimino, Algirdo, Kęstučio ir kitų vardus, išaukština jų nuopelnus kovojant su Rytų ir Vakarų agresyviomis tautomis – rusais, totoriais, vokiečiais.
Skydo aprašymo pradžioje du kartus paminimas auksas:
Puošnų jo skydą ilga praeities nutikimų grandinė
auksino, jį puošdama marginiais geltono metalo.

Veiksmažodis auksino vartojamas perkeltine prasme – Lietuvos istorija, „praeities nutikimų grandinė“, tokia iškili, kad daro gražų ir vertą aukso M. Radvilos Rudojo skydą. „Geltono metalo“ (aukso) paminėjimas skydui suteikia puošnumo, prabangos, tai yra valdžios galios reikšmes. Taigi M. Radvilos Rudojo skydas gali būti interpretuojamas kaip Lietuvos garbingos praeities įamžinimas pasitelkiant ne žodžius, o vaizdus.
Šitam skyde Lietuvos praeitis ir garbingos senolių
pergalės mena laikus, kai į Platelių krantą smėlėtą
sykį Libono laivai atkeliavo per Baltijos jūrą,
laiminant Dievui žemes, ligi tol nežinotas, priplaukę;
mena Libono vargus ir ant žemės, ir jūroj, kol kojos
atvedė jį prie krantų, pasišiaušusių giriom aukštosiom.
Mena, kaip kėlės krantan iš Italijos vyrų rinktinė,
elnius, taurus ir žiaurius stumbrus ant žemės ji vertė,
kaip puikiose žiotyse žydravilnės Dubysos pastatė
Naująją Romą kariai – tą senosios viltingą paguodą.
Vienas po kito štai čia atsiranda garbingi karaliai,
garsūs valdovų protu ir kautynių trimitais įžymūs.
<…>
Kalno viršūnė aure suskambėjo nuo vilko staugimo:
šarvu tvaskios geležies apdarytą, šį žvėrį sukūrė
rankos sumanios, kurios panašumo į vilką suteikti
geidė pamėnui gyvam, o šisai kad užstaugė – lyg staugtų
šimtas vilkų jo pilve! „Čia miestas iškils pagarsėjęs“, –
taria žynys Lizdeika, ir lemtingi žodžiai pagimdo
Vilnių – globėją tautų, ir kadaise stovėjusios lūšnos,
kėlusios juoką kitiems, į didingą sostinę virsta:
miestams didžiausiems dabar ji prilygsta dėl galios lietuvių.
Štai Gedimino duktė Aldona – lietuvaitė gražiausia –
žengia į tavo namus, Kazimierai; <…>
Santuoka ši dvi tautas, vienodom valdysimas teisėm,
bendro likimo plienu sukabina nuo šiol kuo tvirčiausiai.
Amžiną taiką, kurios visa širdimi taip norėjo
Dievas, vedybos atneš į lietuvių ir lenkų valstybę.
Teremia nūn Lietuva ir šlovė nemari jos karalių,
vardas didžių Lietuvos kunigaikščių per amžius teaidi,
garbę tereiškia bendrai tam pačiam valdovui dvi tautos,
mušasi mūšiuos bendrai, ir šlovė jų dangaus tepasiekia!
<…>
Tarsi Aušrinė danguj prieš tą valandą ryto, kai saulės
rato ugninio šviesa akiratį ryškiai nušviečia,
<…>
tokiu šlovingu skydu Radvila prisidengia per mūšį.
KLAUSIMAI IR UŽDUOTYS
- Kokius istorinės praeities įvykius atpažįstate pavaizduotus skyde?
- Kurios dvi legendos minimos M. Radvilos Rudojo skydo aprašyme? Pasvarstykite, kodėl būtent šios.
- Kokia meninės raiškos priemone apibūdinamas Vilnius? Pasiremkite istoriniu kontekstu ir pagrįskite šį apibūdinimą.
Rašome
Siedami turinį ir raišką, sukurkite 120–150 žodžių pastraipą, pagrįsdami teiginį, kad skydo aprašyme autorius didžiuojasi garbinga praeitimi.
Lietuvos didybė
Vis dėlto senosios lietuvių literatūros kontekste J. Radvano „Radviliada“ išsiskiria ne literatūriniais veikėjų paveikslais ir ne šiurpą keliančiais mūšių aprašymais, bet įspūdingu Lietuvos vaizdiniu. Prieš skaitytojų akis Lietuvos Didžioji Kunigaikštystė iškyla ne kaip pusiau laukinis, pelkėtas, brūzgynais užžėlęs kraštas, bet kaip didi valstybė, netgi imperija – „įžymioji Lietuva“. Galingu akordu nuskamba pirmosios Lietuvos pristatymo eilutės:
Ginklais galinga yra ir šlove išgarsėjusi žemė
čia, plačiuose laukuose, per kuriuos Lietuva nusidriekus –
motina derlių skalsių ir gentis, įgudus kariauti.
Toliau pripažįstama, kad Lietuva nėra apdovanota grožiu ir turtais, kokiais didžiuojasi kraštai, laikomi civilizacijos lopšiu: Italija, Graikija, Arabija, Persija, bet čia pat pabrėžiama, jog tai derlingas kraštas, kuriame lengva išmisti, o to krašto gyventojai yra „ginklais patenkinti“, t. y. kariai iš prigimties. Tokiai tautai tinkamas žemes skyrė pati „išmintinga gamta“.
J. Radvanas sukuria tokį tėvynės girių vaizdą, kokio niekada nebūtų sugalvoję ankstesni poetai:
Tyras kaip stiklas upes vainikuoja ta žemės grožybė –
girių aukštų karūna; jos viršūnėmis šičia žvaigždynus
remia, o medžių šaknim ligi Stikso vėlių nusileidžia.
Šis vaizdas yra hiperbolizuotas, simboliu virstantis apibendrinimas: šakomis dangų, o šaknimis požemių karalystę siekianti giria tampa tarsi mitiniu Pasaulio medžiu, jungiančiu gyvenimą, mirtį ir amžinybę, praeitį, dabartį ir ateitį. Tai tarsi ašis, aplink kurią sukasi visas pasaulis. Akivaizdu, kad J. Radvanas atmeta mintį, neva girių gausa rodanti krašto atsilikimą, civilizacijos stoką. Jam girios yra Lietuvos didybės ženklas, pasididžiavimo šaltinis.
Kaip pridera pagal dar Lietuvos metraščiuose atsiradusią tradiciją, poetas sumini Lietuvos miškų žvėris, pasigiria žuvų gausa upėse, o tada pereina prie, atrodytų, ne itin įdomios geografinės temos – ima vardyti Lietuvos upes. Tačiau iš tiesų čia slypi kur kas rimtesni dalykai. Mat pirmoji paminėta upė yra Boristenis; tai graikiškas Dniepro pavadinimas, o Dniepras įteka į Juodąją jūrą. Vadinasi, J. Radvanas kalba apie Ukrainos žemes, nors tuo metu tos žemės Lietuvai nebepriklausė. Antroji Lietuvos upė, pasak poeto, esanti Dauguva. Ši upė teka Latvijoje – anuometinėje Livonijoje, dėl kurios poemoje dar tik užvirs karas. Vadinasi, poetas Lietuvos Didžiąją Kunigaikštystę sąmoningai vaizduoja tokią, kokia ji buvo Vytauto laikais, – nuo Baltijos iki Juodosios jūros, netgi didesnę.
Lietuvos didybė „Radviliadoje“ grindžiama ne vien milžinišku šalies plotu, bet ir karine galia. Poetas jaučiasi atstovaująs valstybei, kuri nesibaimina jokių priešų, priešingai, kaimyninių kraštų pati laikoma gana grėsminga. Štai viename epizode M. Radvila Rudasis prieš mūšį ragina savo karius „visos didelės Lietuvos Didenybę apginti“; kitoje vietoje po sudarytų paliaubų Livonija pajunta palengvėjimą „lietuvių grėsmei nuslinkus“, dar kitur stebimasi Ivano IV Rūsčiojo įžūlumu, mat jam „netgi užteko drąsos su lietuviais karą pradėti!“.
Didžiuojantis „Radviliadoje“ kalbama ir apie sostinę Vilnių. Vilnius poemoje – „gražusis“, „tirštai apgyvendintas“ ir, svarbiausia, „globėjas tautų“! Įsidėmėtina, kad, pasak J. Radvano, Vilnių Gediminas ne įkūręs, kaip teigiama metraščiuose, o tik pavertęs savo sostine – miestas toje vietoje jau stovėjęs.
Kuriame
Internete pasižiūrėkite laidą apie senuosius LDK žemėlapius, patyrinėkite Lietuvos ar atskirų regionų meninius žemėlapius, kurtus šiais laikais. Sukurkite „Radviliadoje“ vaizduojamų ar šių laikų jūsų gimtojo krašto žemėlapį, kuris atskleistų Lietuvos apylinkių grožį ir didybę.
Mikalojaus Radvilos Rudojo sapnas
Labai svarbus „Radviliados“ epizodas – M. Radvilos Rudojo sapnas naktį prieš lemiamą Ulos mūšį. Sapne jam pasirodo Vytautas Didysis, ką tik sumušęs kryžiuočius Žalgirio mūšyje, bet ne džiūgaujantis, o paniuręs, mat žino, kaip Lietuvos karžygių palikuoniai, M. Radvilos Rudojo laikų bajorai, dabar elgiasi su protėvių paveldu. Kartėlio kupini didžiojo kunigaikščio žodžiai Lietuvos „griuvėsių akivaizdoj“ skamba griežtai ir rūsčiai.
Vaistais nuo rūpesčių jau ir tave, kunigaikšti, gaivino
miegas saldus, ir nakties ramybei leidai apimti
<…>
kai pasirodė sapne iš Elisijo sodų nužengus
tau Kęstutaičio vėlė – bekūnio Vytauto šmėkla.
Buvo jis toks kaip tada, kai po pergalės Griunvaldo mūšy
grobio paėmęs gražaus iš kryžiuočių į Lietuvą grįžo.
Tokiu žodžiu nelauktai į Radvilą kreipias pamėnas:
„Mano tautiečių dalia negarbinga Elisijo soduos
sukrėtė, o Lietuvos nelaimės mane sugraudino.
Šitai numanėm anksčiau… Bet kad vėjais žygiai nueitų?!
<…>
Na, o dabar ne šlovės senovinės aidas atėjo
ligi manęs pas vėles, o žinia, kad jau priešas užpuola
mano valstybę dažnai ir kad ainis, įkurdintas mano
prie Mitridato kalvos ir Juodosios jūros pakrantės,
įveiktas klauso Maskvõs, per silpnos Lietuvoj jodinėti.
Argi dėl to kažkada mes žaizdas kariaudami kentėm,
argi dėl to piliečius grobiu, o tėvynę savosiom
pergalėm gražinom mes, nelaimingi jūsų senoliai?
Ak, neprilygstantys mums ištižusio kraujo vaikaičiai!
<…>
Ne, ne tokia vyrija kaimynų valstybes ir priešus
triuškino, o garsumu lig aukščiausių žvaigždynų iškilo!
Narsios krūtinės, o ne kazematai, kuorai ir sienos, –
toji galybė, kuria mes išgriovėm stipriausias tvirtoves.
Kitąkart dėl kelerių marškinių ir kirvių užpuoliau
Maskvą baisingu karu, nes manęs niekada nesutrukdė
karą pradėti jokia begėdė žavi Tinginystė.
Šlykščiai lietuvių miestus užvaldo ir juos apgyvena
priešai, tik jau nei šlovė nebeuždega jūsų, nei gėda.
Tujai, viltie Lietuvõs, atsidavusi mūsų valstybės
saule, kuri ir bėdas, ir pašlijusius reikalus greitai
vėl pataisai ir kuri visomis jėgomis pragaištingo
amžiaus paveikslą mainai! Tu saviškiams padėk ir
iškirsdink
mūšy bailius maskviečius, nes tik vienas gali nugalėti –
taip aš galvoju ir to, jei neapvilia nuojauta, laukiu.
<…>
Štai kas svarbu: nugalėk! Ir tada nepažįstantis kapo
gandas tave po mirties per ilgus šimtmečius garsins.
Ženk, kur žindyvė Drąsa tau rodo, ir vykdyk, ką dirbti
liepia ji garbei tėvų ir lietuvių istorijos labui!“
Šitokiais žodžiais karan kunigaikštį Vytautas kėlė.
KLAUSIMAI IR UŽDUOTYS
- Kas Vytautą paskatino kreiptis į M. Radvilą Rudąjį?
- Dėl ko Vytautas priekaištauja palikuonių kartoms?
- Vytauto monologe minimos dvi alegorinės figūros Tinginystė ir Drąsa. Koks turinys joms suteikiamas poemos ištraukoje?
- Ką sapne pasirodęs didysis kunigaikštis metaforiškai vadina „mūsų valstybės saule“? Kaip pagrindžiamas toks herojaus pašlovinimas?
- Kodėl pergalė svarbi ir asmeniškai herojui, ir visai tautai?
Baigdamas kalbą, Vytautas Didysis Lietuvos likimą patiki M. Radvilai Rudajam, o šis, kaip jau žinome, pateisina visas su juo sietas viltis. Išskyrus nebent vieną, J. Radvano atvirai taip ir neišsakytą. Užuominą apie galbūt didžiausią savo ir aplinkos žmonių troškimą jis įdėjo į M. Radvilos Rudojo priešmirtinę maldą ketvirtoje poemos dalyje. Paskutiniai herojaus žodžiai tokie: „Tik, Visagali, prašau: pagailėjęs lietuvių, galingai / Lietuvai dar dovanok ir skeptrą, ir garbę, ir šlovę!“ Skeptras yra ne kunigaikščio, o karaliaus valdžios ženklas. Galima manyti, kad šioje kūrinio vietoje J. Radvanas prasitarė Radvilų aplinkos žmones svajojus apie galimybę atkurti nepriklausomą Lietuvą ne kaip kunigaikštystę, o kaip karalystę.
Matyt, pergalė prieš Mãskvą Livònijos kare poetui įkvėpė tikėjimą, kad Lietuvą užklupusios nesėkmės buvo laikinos, kad visas negeroves dar pavyks ištaisyti, kad Didžioji Kunigaikštystė oriai atsities ir taps dar galingesnė, nei buvo. Tolimesnė istorijos eiga, kaip dabar žinome, sudaužė panašias iliuzijas. Tačiau didžiausiame gyvenimo kūrinyje J. Radvanui pavyko įamžinti tokį savosios tėvynės paveikslą, kokį, praėjus šimtmečiams, Adomas Mickevičius, Antanas Baranauskas ir Maironis regės romantinėse vizijose.
Apibendriname
- Kokia kalba parašyta „Radviliada“? Kokios priežastys lėmė šį pasirinkimą?
- Koks Lietuvos vaizdas kuriamas J. Radvano poemoje?
- Paaiškinkite metaforą: Lietuvos girių šaknys „ligi Stikso vėlių nusileidžia“.
- Remdamiesi Homero poemomis, nurodykite bent tris požymius, kodėl „Radviliadą“ galima laikyti herojiniu epu.
- Pirmasis Lietuvos tematikai skirtas grožinės literatūros kūrinys yra Mikalojaus Husoviano poema „Giesmė apie stumbro išvaizdą, žiaurumą ir medžioklę“, trumpiau vadinama „Giesme apie stumbrą“, išspausdinta beveik 70 metų anksčiau nei „Radviliada“. Kaip ir J. Radvano poemoje, „Giesmėje“ M. Husovianas įterpia epizodą didžiajam kunigaikščiui Vytautui pašlovinti. Perskaitykite M. Husoviano poemos ištrauką ir palyginkite Vytauto Didžiojo paveikslus.
Didis gerbėjas taikos ir ugningas karo žibintas,
O kiek jis kart iš makštų kardą turėjo ištraukt!
Jo išsigandęs, lankus sulaužytus klojo totorius,
Tartum koks vergas klusnus galvą nuleidęs žemyn.
<…>
Tąsyk meilingu balsu valdovu jį vadino maskvėnas,
Nors galingiausias jėga buvo jisai iš visų.
Turkas galiūnas tada didžias jam dovanas siuntė
Ir jau beveik jam paklust ruošėsi jis nuolankiai.
<…>
Esant jam valdovu, viešpatavo taurus teisingumas,
Vyrams garbingiems dažnai dovanas skyrė didžias,
Panieką rodė taip pat didžiūnams už jų ištižimą,
Nes jisai papročių buvo teisėjas rūstus.
Jis visose srityse teisingumo švento žiūrėjo,
Kad negalėtų kur nors slėptis apgaulė kokia.
<…>
Liudininkus melagius įsakydavo žiauriai kankinti,
Kad daugiau ateity niekas nedrįstų meluot.
Priesaikų pats nedorų beklausydamas veidu rūsčiuoju,
Jis baugino žvilgsniu, grasė melagiui bausme
Ir, kaltuosius žvėrių gauruotais kailiais apvilkęs,
Liepdavo tuoj atiduot juos sudraskyti šunims.
Niekam nebuvo jis toks rūstus, kaip kuriam nors teisėjui,
Dovanomis papirktam, jeigu susekdavo jį.
Sako, jog vienas iš jų sudraskytas į gabalus buvo,
Kad tik paėmęs kyšius bylą išsprendė tuoj pat.
<…>
Vytautui čia viešpataujant, išnyko gaujos gobšuolių,
Ir už nuopelnus tuos bus jam garbė amžina.
- „Radviliadoje“ herojaus sapne prabyla pats Vytautas, „Giesmėje“ didįjį kunigaikštį pristato pasakotojas. Kuris vaizdavimo būdas jums geriau suprantamas? Argumentuokite.
- Kokį Vytautą vaizduoja M. Husovianas? Kokios valdovo savybės išryškinamos? Kokiomis meninės raiškos priemonėmis?
- Kieno – M. Husoviano ar J. Radvano – sukurtas Vytauto paveikslas pasirodė įtaigesnis? Kodėl?
- Ar galima teigti, kad ir M. Husovianas, ir J. Radvanas sukūrė idealaus valdovo paveikslą? Padiskutuokite, ar toks Vytauto vertinimas neprasilenkia su istorine tiesa.

- „Radviliados“ vertėjas S. Narbutas sako, kad „grėsmės akivaizdoje „Radviliada“ moko permesti tiltus tarp skirtingus tikėjimus, įsitikinimus, pažiūras turinčių, įvairiomis kalbomis kalbančių, nevienodų papročių besilaikančių vienos valstybės piliečių“.
- Paaiškinkite metaforą „moko permesti tiltus“.
- Pasvarstykite, ar šiais laikais mums aktuali J. Radvano poema. Argumentuotai susiekite su šių laikų istoriniu, politiniu, kultūriniu kontekstu.
Diskutuojame
Abiejų rašytojų gyvenamuoju laiku griežtas, bet teisingas valdovas galėjo būti pavyzdys, kaip reikia rūpintis valstybės tvarka bei galia. Kokį valstybės vadovą jūs laikytumėte pavyzdžiu šiandien? Pasvarstykite, kokios jo savybės būtų labiausiai vertinamos.
